9 způsobů, jak uvolnit bolest v sobě

- Reklama -

8. Převezmi kontrolu nad svými myšlenkami, dříve než ji ony převezmou nad Tebou

Iluze, domněnky, představy. To všechno nás tolik zraňuje. Nikdo jiný nám nedokáže ublížit tolik, jako to dokážeme sami tím, co si o sobě a svém životě myslíme. Vánočním Speciálem chci tohle změnit.

Celý je zaměřen na to, jak zůstat pozitivním i v negativních situacích. Jak poodstoupit od negativních myšlenek. Nebo jak pochopit, že čím víc utíkáme od problému, tím víc se vzdalujeme jeho řešení.

Chci, abychom se naučili nejen pozitivně jednat, ale také smát. Ne snad proto, že by už všechno bylo dobré. Ale že na všem dokážeme vidět něco dobré. Úsměv totiž nutně neznamená, že jsme šťastni. Někdy znamená něco mnohem důležitějšího – že jsme silní.

A v tom spočívá i zvládání toho často nejtěžšího a nejdůležitějšího:

9. Uč se odpouštět a nepromíjet

Zatímco promíjením dáváme druhou šanci těm, kteří nám už jednou ublížili, odpuštěním toto nekonečné dávání druhých šancí končí. Odpouštíme ne proto, že jsme slabí. Ale proto, že jsme natolik silní, abychom od špatného člověka dokázali odejít.

Odpouštíme i proto, že se snažíme vyjádřit, jak nám na sobě záleží. Jak se máme rádi. Jak si uvědomujeme důležitost své vlastní hodnoty a sebevědomí. Pro to všechno děláme za minulostí tlustou čáru. Ať byla jakákoli, přijímáme ji jako fakt a už se jí nebudeme zabývat. Tečka. To je odpuštění = propuštění.

Technice odpouštění se věnuji v obsáhlé části magazínu FC 6/2018 o nových začátcích. Správné odpuštění okamžitě uvolňuje bolest a dlouhodobou křeč. Jako bychom se pustili těžké kotvy, která nás stahovala pod vodu. Konečně můžeme plavat vstříc nové budoucnosti.

Vím, jak je člověku v pekle jeho vlastní duše. Je to náročná, ale očistná zkouška. Všichni ji zvládneme. Pokud Vám nebo Vašim bližním k tomu pomůže magazín FC nebo Vánoční Speciál, pak jsem je nevytvořil nadarmo.

© Petr Casanova