9 způsobů, jak uvolnit bolest v sobě

- Reklama -

4. Pochop, že občas potřebuješ dělat chyby nebo být za blázny

Nejúspěšnější lidé nejsou ti, kteří nikdy neměli žádný problém a bolest, ale naopak ti, kteří nejvíce problémů a bolestí překonali. To jsou SKUTEČNĚ ÚSPĚŠNÍ lidé.

Ano, možná je za Tebou chyba, ta Tě trápí. Ano, možná slýcháš, že jen blázni jsou schopni jít cestou, jakou dosud nikdo nešel. Jenže jedině oni mají šanci najít to, co nikdo jiný nenašel.

Jak zdůrazňuji v novém magazínu FC o nových začátcích, to, kde se nacházíš, není konečná stanice, ale výchozí pozice. Pokud Ti na ní není dobře, ba je Ti nesnesitelně, tím spíše uděláš krok novým směrem, a ještě jednou budeš za dnešní bolest děkovat.

Všichni potřebujeme být občas chybující blázni. Chyba na neznámé cestě neznamená STOP, ale naopak je světluškou, která nás vede ke zlepšení, k postupování cestou.

Pokud jsi pro jiné blázen, pokud děláš chyby, blahopřeji Ti! A vstaň. Pamatuj, že kdo v životě padl a vstal, je silnější než ten, kdo nikdy nespadl. Posiluje ho totiž zkušenost, díky níž už na stejné překážce nikdy nezakopne.

5. Uč se obracet stránku

Psal jsem to už v článku Proč je život jako kniha. Náš příběh má mnoho kapitol. Jedna bolestná kapitola nutně neznamená celou bolestnou knihu. Bolestné kapitoly ani nebývají na konci. Naopak, gradují děj.

Uvědomme si, že abychom se v knize našeho života posunuli dál, potřebujeme přestat číst špatnou kapitolu pořád dokola. Potřebujeme obrátit list. Potřebujeme začít číst novou kapitolu. A nejen číst, také ji aktivně psát.

Pamatujme, že žádnou knihu nečteme jen kvůli šťastnému konci. Ale kvůli každé kapitole, která dává našemu příběhu smysl. A ty hořké mu smysl dávají. Tím spíše nám totiž zachutnají ty sladké – které přijdou.

6. Uč se vděčnosti za obdržené rány

Zní to zvláštně, že – děkovat za ublížení? Jenže život není zaopatřovací ústav ani rozmazlovna. Život je posilovna. Máme jím procházet stále silnější, než jací jsme se narodili. A věřte mi, že na konci pocítíte velkou vděčnost za všechno špatné, co jste museli prožít.

Nejsilnější lidé nejsou ti, kteří pokaždé vyhráli, ale ti, kteří se nevzdali, právě když prohráli. Právě tehdy totiž posílili. (Více v článku Proč dokážeme víc, než si myslíme.)

Nikdo z nás nedokáže ovlivnit všechno, co nám život vhodí do cesty nebo jak se k nám druzí zachovají. Co však vždycky dokážeme ovlivnit, je naše mysl. Právě v těžkých chvílích zjistíme, že mysl, ne vnější okolnosti, je to, co dokážeme ovlivnit. A v tom je naše ohromná síla.

Nepřejme si snadný život bez překážek. Takový ani neexistuje. Přejme si naopak být co nejsilnější. Naše bolest není určena velikostí ran, které dostáváme, ale mírou naší odolnosti. Úspěšnějším nedělají člověka výhry, ale jeho schopnost překonat prohry.

7. Bojuj tvrdě za to, čemu věříš

Vánoční Speciál je 144 stranami víry. Ne té nábožné, ale víry v člověka. V Tebe.

Tu drzost napsat Vánoční Speciál jsem měl proto, že sám jsem mnohokrát slyšel a myslel, že moje cesta nebude fungovat. Že moje sny se nikdy nesplní. A navíc jsem nikdy neměl moc opor.

Přišel jsem o mnoho takzvaných přátel, abych za to byl vděčný – tím spíše jsem rozeznal opravdové.

Udělal jsem mnoho chyb, a i za to jsem vděčný – díky tomu vím, jak chyby bolí, jak se snadno působí a těžce napravují.

Mnohokrát jsem v sebe nevěřil, až jsem pochopil, že úspěch přichází právě s překonáním toho, co jiní považují za nemožné. A že někdy v životě musíte prohrát bitvu, abyste mohli vyhrát válku. Kozel to ví. Trochu couvnout, aby se lépe rozeběhl.

Vánoční Speciál jsem psal proto, abyste – pokud v něco silně věříte – za to nepřestali bojovat. Abyste pěstovali trpělivost. A abyste dbali o své pozitivní myšlenky, protože…

Ale o tom na 3. stránce.