9 způsobů, jak uvolnit bolest v sobě

„Soustřeď se!“ Tak zní zlatá rada, když chceme být v něčem úspěšní – ať v kariéře, sportu, studiu, osobním životě. To všichni víme, že se potřebujeme soustředit. Jenže jak, když nás sužuje něco bolestného?

„Zapomeň na to!“ zní další zlatá rada. Jenže jak chcete například zapomenout na člověka, který Vám dal tolik důvodů, abyste ho nikdy z hlavy nevypustili? To je stejné jako pamatovat si něco, co se nikdy nestalo!

„To chce čas,“ zní poslední zlatá rada. Jenže je lživá. Čas nás nenaučí zapomenout. Čas nás jen učí s bolestí žít.

Jak píšu ve Vánočním Speciálu, zaměřeném všemi 144 stranami na těžké chvíle, duševní bolest je jako vnitřní zranění. Jenže se nedá obvázat, vyčistit kysličníkem, natož odoperovat. Jak ji tedy rozmělnit?

Ve Vánočním Speciálu, který je určen jako dárek pro Vás a Vaše nejbližší (pozor, neotevírat před Štědrým dnem!), ukazuji plno způsobů. Pro ty, na které se Speciál nedostane, alespoň devět základních.

Ale nečtěte ve spěchu. Najděte si klidný kout. Stáhněte hlasitost okolního světa. Zaměřte se chvilku pouze na sebe, svůj vlastní čas, to jediné, na čem v tuto chvíli záleží. Doplňte „minerály“ pro duši.

1. Investuj do sebe

Říkáš, že to nejde, protože není nikdo nablízku a je Ti smutno? Právě tehdy, když není nikdo nablízku, se do sebe musíme naučit investovat. A nemyslím peníze. Myslím teď čas, pozornost a upřímnost. Ani jedno si za peníze nekoupíme. Tak je to vzácné.

Je to první důležitý krok. Kdybychom se proměnili v malou mušku a pronikli do hlav druhých, zjistili bychom, že málokdo dnes je upřímný – k sobě, natož k druhým. Zkusme to teď vůči sobě.

Definujme situaci, v jaké jsme. Zvažme, co přesně potřebujeme a co pro to my sami můžeme udělat.

Lidé, kteří se před okolím zamykají na sto západů, často potřebují naopak otevřít okna dokořán a cítit proudící vzduch. Lidé, kteří ve své izolaci zkoušejí vypnout bolavou hlavu a ležet, často potřebují naopak pohyb, smích, pozitivní myšlenky. Lidé, oslabení špatnými dietami, kteří si myslí, že musejí ještě méně jíst, často potřebují naopak pořádné živiny, komplexně vyvážený talíř, dobrou energii.

Začněme třeba tím, že si dopřejme myšlenku. Dobré slovo. Více v článku 7 nejdůležitějších myšlenek, které věnujme nejen druhým, ale i sobě.

Naši přítomnost definuje minulost. Co bylo dřív, přímo určuje to, kde jsme teď. Naši budoucnost ale definuje přítomnost. Pokud teď začneme pracovat na nové budoucnosti tak, abychom oslabili bolest, pak bolest v našem životě sice zůstane, ale už jen v části zvané minulost. (Více také ve Vánočním Speciálu.)

2. Dej pozor na okolí

Láska se ptala Přátelství: „Proč jsi, Přátelství, na světě, když jsem tady já, Láska?“

Přátelství odpovědělo: „Protože Ty působíš bolesti, a já je hojím.“

Nic není bližší pravdě. Co potřebujeme, jsou přátelé. Pozor ale: skuteční přátelé!

Opravdové přátele nikdy nepoznáme v časech, kdy se nám daří a smějeme se. To by při nás byl nejraději každý – a sál z naší dobré energie. Opravdoví přátelé jsou ti, kteří zůstanou, když celý svět odešel.

Nemylme se. Nejsou to lidé, kteří by za nás vyřešili problém, nebo nás vyvedli z temnoty. Naopak při nás v té temnotě budou sedět a dávat pozor na to, abychom měli dostatek víry a sebevědomí a své problémy si vyřešili sami.

Jsme-li v pekle, nikdo za nás tu cestu ven neabsolvuje. Musíme ji zvládnout sami. A je to dobře. My to zvládneme. A až to zvládneme, uvědomíme si, čeho jsme byli SAMI schopni, ovšem s podporou OPRAVDOVÝCH přátel.

Ano, změna musí začít u nás. A začíná pokaždé, když za svou minulost převezmeme odpovědnost a pochopíme, co udělat lépe. I proč dál od lidí, kteří nám ubírají energii a za přátele se jen vydávají. A to i když jsou přímo v nejbližším okolí. (Více v článku Jak naložit s vysavači energie přímo ve své rodině.)

3. Ponoř se do práce

Jak píšu ve Vánočním Speciálu, v bolestivých chvílích nás zaplavují podstatná nebo přídavná jména: špatné, hrozné, úzkost, trápení. Tohle potřebujeme změnit – do svého života pustit slovesa.

Způsobují pohyb. Běhej, tancuj, posiluj, čti, zpívej, pracuj! Jakákoli aktivita Tě odsune z bodu, na kterém se trápíš. Proto už ŽÁDNÉ sebekřižování, obviňování druhých, výmluvy ani odkládání. Nic z toho nedokáže zlepšit budoucnost. K pozitivním výsledkům vedou pouze pozitivní činy, generované pozitivními myšleinkami, pocity, slovy.

Změň to, co teď děláš či spíše neděláš. Obrať to. Usměj se! Uvěř! Uč se! (Až otevřeš Vánoční Speciál, slovesa Tě nepustí.)

Co si potřebujeme v hlavě neustále opakovat? Obraťte, prosím, na 2. stránku.