7 znaků správného partnera – pro obchod, nebo život

Kompromis znamená potkat se přesně na půli cesty.

Muž se po smrti ohlíží za svým životem.

Anděl strážný mu říká: „Vidíš ty dvoje stopy, které jdou všude vedle sebe? Jedny jsou Tvé, jedny mé. Po celou dobu jsem Tě doprovázel a chránil.“ 

V tom se muž rozzlobí: „A kde jsi byl tady, když mi bylo nejhůř? Tady vidím jen jedny stopy.“ 

Anděl se usměje: „Tam, kde jsou jen jedny stopy, jsem Tě nesl na zádech, když už jsi neměl sílu jít dál.“

Partner. Parťák v soukromí, nebo v práci, nebo v obojím. Jak poznat toho správného?

Máme oči, ale na pohled ho nepoznáme. Oči nám otevře až čas. Přitom čas je ta nejdůležitější veličina v našem životě. Čas nesmíme marnit. Jak tedy tento rozpor překonat? Jak včas odhalit, s kým má budoucnost fungovat a kdo nám jednou začne být na obtíž?

Mně pomáhá tento příměr:

Život je jako Váš večírek, na který přijde spousta lidí. 

Někteří odejdou dříve, jiní zůstanou celou noc.

Jedni se smějí s Vámi, druzí se smějí Vám, třetí se nesmějí vůbec.

Ve skutečnosti ale ani na jedněch nezáleží. Skutečné partnery totiž nepoznáme během večírku. Ale až po něm.

Když zůstane jen pár těch, kteří nám pomohou uklidit.

A velmi často to ani nejsou ti, kteří dělali nepořádek…

Mám rád to slovo „partner“. Bez škatulkování na kamaráda, souseda, manžela, milence, známého. Prostě – partner. Ať jde o obchod, nebo soukromí, všichni partneři mají shodné vlastnosti. A podle nich je poznáme. Dokonce i tehdy, když je kvůli vlastním předsudkům nebo nezkušenosti přehlížíme.

1. Čelí problémům s námi

Jak píšu ve Vánočním Speciálu, partner zdaleka nemusí být ten, kdo vyřeší naše problémy. Své problémy si totiž můžeme vyřešit sami. Máme všechno k tomu, abychom to dokázali. A co nemáme, to jsme schopni dočerpat nebo se naučit.

Ba dokonce si své problémy MUSÍME vyřešit sami. Ve svém vlastním zájmu. Potřebujeme vědět, že nemusíme mít žádné berličky – že to dokážeme sami, že se na sebe můžeme spolehnout!

Jen nám někdy chybí odvaha nebo síla vzepřít se problémům. A od toho je partner. Ten, kdo v našich problémech stojí při nás.

Je to nejen o podpoře. Také o schopnosti vidět, že vůbec máme problém. Ano, vidět bolest v našich očích, když před všemi jen předstíráme úspěch…

Je to kouč schopný vzít si time-out, oddechový čas, za nás. Vzít ho tehdy, když ho potřebujeme, ne až když si o něj řekneme. To je rozdílová schopnost, která nám může někdy i zachránit život. Proč?

Uvedu to na příkladu z obchodní zkušenosti mé známé: Protože spoluvlastnila firmu, dřela. Protože nic není dokonalé a vše může být lepší, nevěděla, kdy má přestat dřít. Přehnala to. Měla mozkovou příhodu přímo v kanceláři. Všechny, kteří začali volat lékaře, ujišťovala, že je v pořádku; že nepotřebuje lékaře. Proč to dělala? Protože potřebovala pracovat. Její obchodní partner neřešil její přetvářku a okamžitě zavolal záchranku. V nemocnici konstatovali, že byla 5 minut od smrti.

Být na všechno sám je zoufale málo. Partner je pojistka, záchranná brzda. Někdo, kdo je schopen čelit problémům s námi, i když je podceňujeme. Protože on má nadhled a odstup. A ještě svoji hlavu.

A dvě hlavy vždycky vidí a vědí víc, zvláště když…

2. Umí naslouchat

Největší boje probíhají v lidské hlavě. Ale my druhému do hlavy nevidíme. Potřebujeme, aby ventiloval myšlenky, které ho trápí – aby mluvil, i když to možná jemu nebo nám nebude příjemné.

Naslouchat znamená ukázat, že nám na druhém záleží. Naslouchat neznamená mluvit a už vůbec ne radit. Méně rad je při naslouchání vždy ta nejlepší rada. Lidé v zásadě nepotřebují v životě mnoho rad. Co neumějí, doučí se. Co se nechtějí doučit, to je život násilím sám naučí. Co ovšem potřebují, je to, aby je někdo vyslechl, poskytl jim zpětnou vazbu, vyjádřil jim podporu. A to už život sám nedokáže.

Nepotřebujeme slyšet správnou odpověď. Správnou odpověď míváme již v sobě. Sami víme, co je pro nás dobré. Jen to někdy nemáme odvahu nebo sílu objevit. A i když to objevíme, začínáme se zdráhat, stydět, pochybovat. To je normální.

Partner svým nasloucháním umožňuje, abychom si utřídili myšlenky, uklidili si v hlavě a nakonec sami zjistili, že už máme jasno. Naslouchat, ano, tak málo mnohdy stačí. Přesto mnozí lidé nejsou ani takového mála schopni…

Proč správný partner dokáže zázrak?

Obraťte, prosím, na 2. stránku.