5 zásad vztahu, které by se měly učit na základních školách

- Reklama -

4. zásada: Nevyráběj problémy, které neexistují

Začít žárlit, pochybovat, obviňovat, zesměšňovat… je tak snadné. Stačí vyrobit problém.

Píše si s někým? Co když chce ode mě odejít?

Nepíše si s nikým? Co když si psali rafinovaně na WC nebo už cestou z práce?

A je to. Vítej, probléme!

Žijeme v době představ a iluzí. Televize nás naučila žít jiné životy svými seriály, tisk nás učí zajímat se o jiné lidi více než o sebe a i my sami jsme se naučili vytvářet si v hlavě ještě jeden život. Takový, ve kterém domněnky zastiňují fakta.

Díky tomu žijeme v době strachu. Hlavní motto: Co špatného se včera stalo někomu druhému, to samé se dnes může stát Tobě. O dobrém se už v televizi nemluví a v tisku nepíše. Dobré se neprodává, protože dobré lidi nezajímá. Lidé mají svých problémů dost. Nepotřebují slyšet a číst, že někdo jiný se má dobře. Potřebují slyšet a číst, že druhý má problémů ještě víc. Je tu však jedno velké ALE: Tím, že se budeme koukat na televizi a číst noviny, se náš problém nevyřeší.

Televize a tisk nás každý den učí, že nic nemáme ve svých rukou, že o nás rozhodují druzí. Proto si máme večer pustit televizi a ráno koupit tisk, abychom se dozvěděli, jak o nás zase rozhodli a proč máme být zase smutnější a bezmocnější.

Jako bychom byli zavřeni v kleci. Bědujeme, nadáváme na druhé, přitom by stačilo vzít za kliku a zjistili bychom, že dveře jsou otevřené. Ano, sedíme v ODEMČENÉ kleci…

Je statisticky prokázáno, že 90 procent všech obav, které máme, je zbytečných – ve skutečnosti se nikdy nenaplní. A ze zbývajících 10 procent těch obav, které se naplní, nedopadne 90 procent tak katastroficky, jak si představujeme.

To číslo je šílené. Jen si to vemte: Lidé se trápí, stresují, ničí si zdraví kvůli obavám, které jsou převážně zbytečné. Pouze jsou NAUČENÍ se bát. Raději se domnívat, spekulovat, vyrábět si katastrofické představy.

I partneři to odnášejí. Je tolik rozchodů, tolik zbořených manželství. Lidé jsou z každého druhého billboardu učeni, že výměna (politika, zboží) všechno vyřeší.

Boj se, pochybuj. A když se bojíš a pochybuješ, raději vyměňuj.

Co když ale problém, který nás zatěžuje, je pouze v naší hlavě? Co když stačí s druhým více a lépe komunikovat?

Komunikace je jako zapnuté světlo. Když rozsvítíme, bubáci obvykle zmizí.

5. zásada: Nezaměřuj se na negativa

Lidé jsou jako staré fotografie. Vyvíjejí se z negativů.

Jakékoli dno je současně odrazovým bodem. Kdykoli vstaneme, jsme na sebe pyšnější, máme více sebevědomí. Chyby, ze kterých se ponaučíme, nás vedou k větší moudrosti a zkušenosti. Všechno špatné je zkrátka pro něco dobré. Bez špatného bychom se neposunuli.

Potřebujeme to špatné. Nicméně ne proto, abychom v tom zůstávali, ale abychom se z toho chtěli vymanit. Špatné nás nutí k aktivitě, podobně jako dobré nás může vést k pasivitě. Růst člověka i jakéhokoli vztahu spočívá v tom, že se posouvá od špatného k dobrému, od problému k řešení. Plevel na zahradě nás nemusí trápit, pokud ho vytrháme. Odlišnosti v páru nás nemusejí rmoutit, pokud si je vysvětlujeme. Chyby ve vztahu nás nemusejí brzdit, jestliže je odstraňujeme.

Člověk je k tomu životem nucen. Je součástí přírody, která takto funguje celá. Pulzuje. Střídají se noci a dny, tepla a zimy, fáze rozkvétání a fáze vadnutí.

Náš život nejsou jen negativa, pokud činíme kroky vpřed – ke světlu. Ve dvou se ty kroky dělají líp. Můžeme jeden druhého rozesmát, když by nám samotným bylo do breku. Můžeme jeden druhého podržet, když bychom samotní mohli padnout. Můžeme jeden druhého zvednout, když bychom samotní zůstali ležet.

O tom je vztah. Nejen o penězích, domech a dětech. Nejen o randění a ukazování se. Ovšem jen tehdy, když chceme. Oba.

Vánoční Speciál, unikátní dárek pro Vaše blízké, pro nacházení pozitivních myšlenek a pocitů v negativních situacích, lze získat zde

Mé knihy (každá je určena pro jinou situaci) lze získat zde

© Petr Casanova