7 vztahů, které už nikdy nechtít zpět

Byli jste někdy na Mauriciu? V hotelu St. Regis je jednou ze čtyř restaurací Manor House. Se západem slunce se bílým suknem potahují stoly i židle. Obvykle s výhledem na oceán sedí u jednoho stolu dvě až čtyři osoby. Jednou tam ale služebnictvo prostřelo dlouhý stůl pro deset osob. Nezvyklé – na dovolené…

Na nejlepší místo usedla asi padesátiletá žena s popáleninami v obličeji. Zbytek míst obsadili manžel, děti se životními partnery a jedno vnouče. Nastal podivný obřad.

Přinesli dort té ženě a OSLAVILI výročí dne, kdy se ženu podařilo vyprostit z hořící budovy s věčnými znameními na jejím těle. Překvapilo mě, že takový moment oslavují. Pak jsem ale z jejich řeči vyrozuměl, že tu událost vnímají jako POZITIVNÍ den – den, který je spojil a připomněl jim hodnotu, kterou pro sebe mají právě v nejtěžších chvílích.

Jeden po druhém u stolu vstávali a říkali té ženě, které se nedokázala ubránit pláči, co pro ně znamená. „Začínám věřit tomu, že nebýt té hrozné události, nikdy bychom dnes neprožili tak semknutý večer,“ pravila ona. Vaše slova si uchovám v paměti, protože mi pomohou narovnat páteř a zvednout hlavu ve dnech, kdy se budu cítit na dně.“

Připomnělo mi to žebráka v hlavním mauricijském městě Port Louis. Požádal mě o drobné, poskytl jsem mu je a sledoval jsem, co s nimi provede. Šel přes ulici, koupil si sendvič, nechal si ho zabalit, usedl zpátky a žebral dál.

Zeptal jsem se ho: „Vy ho nebudete jíst?“

Podivil se: „Ne, kamarád má narozeniny. Tohle bude můj dar. Jediné, co mám.“

Zvláštní. I lidé, kteří nemají žádný majetek, stále mají přátelům co dát…

V St. Regis rád večer usedám na jetty, molo předsunuté z pláže až nad oceán a nohama komíhám v teplých vlnách. Sedím tam sám, ale ne osamělý. Ohlížím se na páry, rodiny, skupiny a zjišťuji, jak důležité je mít kolem sebe správné lidi. Na druhou stranu, jak nemá smysl sžírat se samotou a hnát se za každou cenu do vztahů, ve kterých se nakonec cítíme sami. V tom vidím rozdíl mezi samotou a osamělostí – mezi stavy, kdy jsme sami, a kdy se cítíme sami vedle někoho jiného.

Rozdíl mezi těmi stavy je v odlišné prázdnotě. Pocitová prázdnota nutně neznamená, že něco fyzického chybí kolem nás, nýbrž přímo v nás.

Člověk může chtít zažívat samotu, i když je ve vztahu – pokud to potřebuje, je to očistné. Je ale hrozné prožívat opak – být ve vztahu, a přitom osamělí. To už je lepší být sám.

Od vydání nového magazínu FC o sebehodnotě mi kladete otázky, za jakých podmínek je lepší být sám než vedle někoho, s kým se cítíme sami. Jaké vztahy už nechtít zpět?

1. vztah: Vedený jen jednou osobou

Jak píšu na obalu své první knihy 250 zákonů lásky, vztah je jako dvojkolo. Nejde, aby jeden šlapal a druhý stál na brzdě. Bicykl pak nejede.

Stejné je to, když do vztahu investuje pouze jeden. Pár se pak chová jako u rulety, kdy jeden pouze vyhrává a druhý pouze všechno prohrává. Ani tento vztah se nehne z místa.

Ale (ne)funguje to také opačně.

Kdykoli si připadáme ztracení, zdá se nám lákavé nalézt někoho, kdo se postará o náš život. Domníváme se, že potom tlak, který cítíme, poleví. Ale opak je pravdou, ten tlak se zvýší. Protože aby nás někdo mohl vést, uváže nám obojek kolem krku a tahá za vodítko. Ale takové vztahy nikdy nevydrží dlouho. Nebo – to nejsou vztahy.

Správné vztahy fungují na svobodné vůli a týmové práci. Zajímavá kombinace, že? Ale pravdivá. Oba partneři zůstávají nadále svobodní, tedy plně odpovědní za své činy. Ale přitom musejí denně makat na tom, co mají společné – na vztahu. Svoboda je vždycky zároveň odpovědnost. Za sebe i za svou polovinu vztahu.

Vztah nefunguje, pokud je opečovávaný jen z jedné strany. Je jako strom, který z jedné poloviny prostřiháváme a ze druhé necháme zarůst. Prostě zajde celý. Proto i na vztahu musejí pracovat oba a scházet se vždy na půli cesty. Vždy funguje více spolupráce než touha ovládat druhého.

Vybudovat správný vztah je věda a jako každá věda by vztah měl mít i svůj vzorec. V žádné učebnici ho nenajdete. Já ho pro Vás zformuluji:

Síla vztahu záleží na individuální síle každého z obou článků. A síla každého z obou článku záleží na kvalitě vztahu. Máte-li slabý vztah, neočekávejte, že se budete cítit silně.

Jakých dalších šest vztahů je dlouhodobě neudržitelných? Otočte, prosím, na 2. stránku.