Jak český cyklista vyřešil problém se zdravým jídlem v práci i na cestách

Petr Vakoč se sparingpartnerem při tréninku. Až si budete říkat, že nemáte čas při práci jíst, vzpomeňte si na ně.
- Reklama -

Máte hlad, jedli byste, ale nestíháte?

Normálně si připravujete zdravý oběd doma, ale dnes jste neměli čas, nápad, ingredience?

Klidně byste i zašli na oběd do restaurace, ale máte moc práce, nemůžete ji přerušovat, a přesto se Vám pomalu vybíjí energie?

Nechcete se pořád cpát čokoládou, oříšky nebo jen vodou (a přesvědčovat organismus, že hlad je jen převlečená žízeň)?

Jedli byste klidně i hřebíky, ale prostě nemáte nic po ruce?

Co teď? Zdá se, že to nemá řešení?

A znáte tohle?

Kamarádi mi to doporučili pro chvíle, kdy NENÍ ČAS.

  • Mohu to jíst klidně ve výtahu, za chůze, v autě, zatímco řídím.
  • Nepotřebuji k tomu víc než jednu volnou ruku a pár sekund času.
  • Mohu to mít uložené ve skříni, autě, nosit si jedno v aktovce, žádné nároky na ledničku.
  • Je to prostě „kosmonautská strava“, nutričně vyvážená, stoprocentně přírodní a trvanlivá (až 3 týdny).

V jednoduchosti je síla. Žádný příbor, žádná náročnost na prostor. Obal je měkký, poddajný, vyplní jakýkoli prostor, žádné krabičky. Obsah se jen „vycucne“. Hotovo.

A stojí za tím Čech. Samozřejmě ten, kterého strašně štvalo, že neexistuje podobné „zdravé“ řešení, když není čas:

Petr Vakoč (vlevo) a Michal Kočí, jeho společník, který mu pomáhá po podnikatelské stránce.

Petru Vakočovi je přitom teprve šestadvacet. Jenže hned z další věty pochopíte, proč s tím přišel právě on. Je cyklista. Dokonce profesionální, jezdí za belgický tým a dotáhl to i na vicemistra Evropy do 23 let.

Jenže takový borec potřebuje trénovat. A současně doplňovat energii přímo za jízdy. A vybalte si na kole bagetu, rozložte svíčkovou nebo chroupejte mrkev…

Proto název Pokeat – je to sloučenina slov pocket a eat, tedy kapesní jídlo.

Problém zvaný Nemám čas

„Jako profesionální sportovec jsem byl vždycky obklopen přáteli, kteří chtěli vypadat stejně, mít stejnou kondici. Trápili se dietami, cvičebními programy, novoročními předsevzetími a výsledky byly často stejné – frustrace, zklamání, návrat do počátečního stavu. Problém je totiž v tom, že jakákoli udržitelná změna je možná pouze v dlouhodobém horizontu. Prudké a nárazové změny jsou pro organismus víc zátěží než pomocí.“

Petr vysledoval, že hřešíme vždycky, když nás tlačí čas. Tehdy se rozhodneme pro zkratkovité, pohodlné řešení. Není čas cvičit, není čas zdravě jíst – vymluvíme se. A stejné je to během cestování. V letadle nebo autě najednou není prostor ke cvičení nebo k sehnání zdravého jídla, a tak to prostě vzdáme. A přitom jsme jen líní hledat cestu.

„Když bedlivě pozorujete člověka, který znovu ztrácí kondici, vitalitu, váhu, vidíte u něj ,malé prohřešky‘, které ale tělo sčítá a v delším časovém horizontu zničí výsledek. Ten člověk je pak samozřejmě psychicky zdeptaný. Většinu času se snažil žít co nejzdravěji, ale malé, kumulující se přešlapy jeho snahu sabotovaly. Věnoval tomu spoustu energie, a marně. ,Nefunguje to,‘ zní jeho závěr. ,Nemá to smysl.‘ A přitom to smysl má. Jen je třeba zrušit překážky, které ho odstrčí od zdravého jídla,“ dodává Petr Vakoč.

Jednoduše odstrč překážky

A tehdy ho napadlo řešení pro sebe, cyklistu neustále v sedle, i obyčejného člověka, který by rád jedl zdravě, ale trčí v kanceláři a nablízku není víc než tatranka, margotka nebo kolega, který jde právě do mekáče a hlaholí: „Nechceš něco vzít?“

„Chci, aby lidé mohli mít zdravé jídlo VŽDYCKY po ruce, ať jsou kdekoli, v jakýchkoli podmínkách. Nemusejí volit mezi zdravím a časem. Zároveň nebudou mít problém s výkyvy energie ani výčitkami svědomí. V Pokeatu získají nejen žádoucí, ale i ty nejvíc deficitní živiny. Dostanou unikátní možnost vylepšit svůj jídelníček právě ve chvílích, kdy většina lidí udělá nejvíc stravovacích chyb. Není to žádná velká změna, jen maličkost. Nestojí žádné úsilí, a přitom vede k dlouhodobě udržitelným výsledkům…“

Opakuji: V jednoduchosti je síla. Žádné přidané cukry. Vysoký obsah bílkovin. Vysoký obsah omega3. Vysoký obsah vlákniny. Stoprocentně přírodní rychlá snídaně, vydatná svačina nebo lehký oběd.

Tak proč nedat tělu to, co potřebuje? Opravdu „není čas“?

Další náměty, jak se jednoduše zbavovat zbytečných překážek, které nás vzdalují tomu, co v životě chceme, přibližujeme v magazínu FC, který můžete číst buď v tištěné, nebo elektronické verzi.

© Petr Casanova