7 otázek, které si zodpověz, pokud opravdu chceš dostat to, co si přeješ

Myslíš, že to samo přejde? A proč chceš v těch negativních emocích zůstávat déle a pasivně?
- Reklama 4 -

S blížícím se koncem kalendářního roku se na mě, jako každý rok, obracejí lidé se zápisem na dosahování cílů.

Jak dojít za tím, co opravdu chceme, když se nám to už několikrát nepodařilo?

Jsme vlivem neúspěchu silnější, nebo křehčí?

Jsme vlivem neúspěchu o to víc motivovanější, nebo o to víc náchylní k opětovné rezignaci s výmluvou: „Letos na to nemám, zkusím to zase napřesrok“?

Tak jako každý rok ještě před Novým rokem pořádám nanečisto měsíční zkoušku – kdo po tu dobu udrží svůj cíl, s tím od Nového roku pokračujeme. Kdo ne, vyřazuje se.

Ostatně, na dosahování cílů budu zaměřovat i poslední letošní vydání magazínu FC, a proto dnes jen krátce.

Gándhího cesta

Móhandas Karamčand Gándhí, vůdce indického hnutí za nezávislost a stoupenec satjágrahy (nenásilného odporu), prohlásil: „Udělat to, čeho se bojíme, je prvním krokem k úspěchu.“

Je mi jedno, jestli Vaším cílem je jiný životní styl, omezení bílého cukru, pravidelný sport, zdokonalování se v jazyce či jakýkoli jiný krok přes hranici komfortní zóny včetně zvládnutí samoty po dlouhodobém neúspěšném vztahu.

Nevěřit v úspěch je snadné. Máloco je snazší než naplnit se prázdnem, negativitou, a vzdát to, co je náročné. My se ale budeme učit mnohem víc než jen pravidelně správně jíst, správně se hýbat, správně jednat. Budeme se totiž v první řadě učit správně myslet a dobře se cítit. Budeme si uvědomovat, že přijdou těžké chvíle, kdy se nám „nebude chtít“, a je dobře, že přijdou – protože je překonáme; protože díky této zkušenosti zase posílíme. Pointa je, že v tom nebudete sami.

Tím, že se naučíme zpevňovat svůj mysl a vůli, jednou zjistíme, že výsledkem našeho úspěchu vůbec není jen jiný životní styl, omezení bílého cukru, pravidelný sport, zdokonalování se v jazyce nebo zvládnutí samoty. Bude to především změna myšlení, kterou poté můžeme uplatnit v jakékoli jiné oblasti. Hubnutí, sportování nebo jakékoli jiné sebepřekonávání bude jen naším nástrojem v obecné práci na sobě. O to mi jde.

GPS

Co s účastníky postupně dělám? Je to stejné jako s navigací v autě. Potřebuji znát dva důležité údaje. Přesný výchozí bod a přesný cílový bod.

Nezajímá mě jen Váš cíl. Pokud totiž nevíte, kde se vlastně nacházíte a odkud vycházíte, cílového bodu nikdy nedosáhnete, nebo pouze náhodou. Poznat sebe sama je klíč k pochopení cesty. Ostatně, to víte z magazínu FC, který byl v letošní edici zaměřený na poznání sebe (v aktuálním vydání je cílený na uvědomění si míry sebepřijetí, sebejistoty, sebevědomí a sebehodnoty).

Pokud chcete jít příštích 30 dní se mnou, věnujte dnešek tomu, že si opravdu upřímně odpovíte na následujících 7 otázek. Nic víc po Vás nechci. (Kdo používá moje sebekoučovací diáře, ten podobné otázky zná.)

Jak si tedy ujasnit výchozí a cílový bod?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -