5 způsobů, jak letos předejít vánočnímu stresu

- Reklama -

Když jsem byl malý, představovaly pro mě Vánoce ten nejkouzelnější čas v roce.

Nemohl jsem se dočkat. Na šatní skříni v dětském pokoji jsem si už od října škrtal nakreslené čárky – dny, zbývající do toho Štědrého. Byl to pro mě symbol společně prožitého času, překvapení a laskavé vzájemnosti. Všechno se zdálo být dokonalé.

Neměl jsem tušení, že dospělí prožívají sváteční období jinak. Ostatně, proč by se neměli pouze radovat, tak jako my? – tak jsem se ptal.

Jak jsem ale sám stárnul, začaly se ve mně pocity míchat. U mých blízkých dokonce při představě Vánoc převažovaly emoce negativní.

 • Co všechno je potřeba zařídit.
 • Komu všemu sehnat dar.
 • Čím nově originálním zase překvapit.
 • Koho všeho navštívit či na návštěvu pozvat.
 • Samé povinnosti.

Najednou se adventní týdny nesly v duchu stresu a já věděl, že takhle to být přece nemá.

Vzpomněl jsem si, jaké byly Vánoce úžasné, když jsem byl malý. Jak se k tomu zase přiblížit? Co změnit, aby moje svátky zůstaly zase co nejkouzelnější a radost převažovala nad starostmi?

Toto je 5 věcí, které se mi osvědčily a díky nimž třeba ani Vy adventnímu stresu už nebudete podléhat.

 1. Vše je o nastavení mysli

“Jakmile se staneš mistrem své mysli, staneš se mistrem svého osudu.” Jackie Chan

Už z magazínu FC víte, že to zní tak banálně. Ve skutečnosti jde ale o to nejtěžší a zároveň nejúčinnější pravidlo.

Reklamy a vliv okolí nás tlačí do myšlenky, že pokud nezařídíme Vánoce dokonalé jako z katalogu, nejsme dostatečně dobrými rodiči, partnery či přáteli.

Perfektně sladěné dekorace, výzdoba stromku, množství darů, počet druhů cukroví… – tím vším se lidé chlubí a zároveň vzájemně srovnávají.

Ale já se ptám:

 • Jsou tyto aspekty opravdu měřítkem kvalitních Vánoc?
 • Není to právě tato materiální soutěživost, která nás stresuje a ve finále nám adventní čas kazí?
 • Neučí nás tradice, že Vánoce jsou zejména o hodnotách jako sounáležitost, klid a láska?

Jakmile si přenastavíme svůj hodnotový systém, stanou se Vánoce opět tím hezkým, pozitivním obdobím. Uvědomíme si, že jde hlavně o kvalitní zážitky. O čas, který strávíme se svými bližními. O společný smích, povídání a objetí.

Nemusíme se tedy cítit provinile, když stihneme jen 3 druhy cukroví místo 12. Dokonce se nemusíme cítit provinile, pokud cukroví nakoupíme. Odměnou nám totiž bude lepší pohoda a čas, který můžeme věnovat návštěvě vzdáleného příbuzného nebo kamaráda, které jsme chtěli už tak dlouho potkat, ale stále nebyl čas.

Nastavme si tedy mysl tak, že nejdůležitější je si Vánoce hezky užít, ne vyhrát soutěž o nejdokonalejší sváteční tabuli. Uleví se nám i našemu okolí.

 1. Vyhněme se stresu i shonu a dárky obstarejme v předstihu

Je teprve říjen – říkáte si, proč píšu o Vánocích už teď?

Jedním z hlavních zdrojů stresu jsou paradoxně dárky, jeden ze zamýšlených hlavních zdrojů uvolnění. Mnoho lidí nechává jejich pořízení na poslední chvíli. A stres panující v prosinci v obchodních centrech jim rozhodně na náladě nepřidává.

I proto jsme vytvořili Vánoční Speciál – dárkové vydání magazínu FC, určené Vašim přátelům, kolegům a vůbec blízkým, na jejichž úspěšném roce 2019 Vám záleží. Stačí se podepsat fixou pod přání na obálce a zbytek zařídíme my. Zasíláme přímo na Vaši adresu v dostatečném předstihu. Co víc člověku darovat než podporu v těžkých chvílích?

S jinými dárky se už v předstihu není třeba omezovat na lokální obchody, vybírat lze z celého světa. Populární je ušetřit na přímých nákupech z Číny, protože vánoční dárky z AliExpressu nabízí Plná Peněženka ještě výhodněji. Nabídky mohou aktuálně využít i slovenští zákazníci prostřednictvím AliExpressu na Plná Peňaženka.sk.

Nebojme se také přímo zeptat svých blízkých, co by jim udělalo radost. Mnohdy se tak moc snažíme překvapit, že na vymýšlení padne spousta času a nervů, a pak se stejně nemusíme trefit. Když nakupujeme dopředu, je šance, že dotyčný do Vánoc zapomene, o co nás žádal, takže bude mít malé překvapení stejně!

 1. Pamatujme na solidaritu, pomozme potřebným

„Jedním z nejkrásnějších zadostiučinění v životě je, že kdykoli se upřímně snažíme pomoci jinému, pomáháme tím i sami sobě.“ Meryl Streep

Opět se vracím k duchovnímu rozměru svátků. Přestože charity samozřejmě vítají pomoc kdykoli, vánoční období k solidaritě vyloženě vybízí. Poohlédněme se, kde můžeme pomoci, a odměnou nám bude skvělý pocit satisfakce.

Hezkou inspirací je třeba adventní kalendář naruby. Každý den vezmeme jednu věc, kterou nepotřebujeme a která by naopak pomohla někomu jinému. Na konci adventu se nám takto nakupí krabice darů, které pak odneseme například do azylového domu ve svém okolí.

K tomu, abychom někoho obdarovali, totiž vůbec nepotřebujeme peníze. Často se stačí jen podělit o to, co máme navíc. Nebo jen věnovat svůj čas.

Krásným důkazem jsou Ježíškova vnoučata. Princip je jednoduchý a geniální. Splníme přání seniorovi, který už nemá blízké a je opuštěný. Třeba vezmeme jednu ze zapojených babiček na výlet. Nebo si jen tak popovídáme s jedním z dědečků. Pro nás pár hodin času, pro osamělého důchodce nesmírný dar.

Pamatujme na solidaritu. Právě z ní tradice Vánoc pramení.

 1. Obohaťme se nevšedním zážitkem

Většina lidí prožije advent ve spěchu a stresu. Chodí do práce, večer se věnuje přípravám, organizuje a zařizuje. Štědrý den pak uteče jako voda, dostaví se únava a pocit úlevy, že už je hotovo. Přitom advent může vypadat úplně jinak! Pohodově. Kulturně. Zábavně. Láskyplně. Už jsme si řekli, že vše je o nastavení naší mysli.

Udělejme letos změnu a naplánujme si místo pracných příprav zážitek:

 • Zajděme na adventní koncert.
 • Dopřejme si romantické wellness.
 • Vyrazme na procházku zasněženou přírodou.
 • Vezměme rodinu na únikovou hru.

Možností je spousta, stačí si vybrat.

A během štědrovečerní večeře věnujme konverzaci vzpomínkám. Milým zvykem je, že každý u stolu poví 3 radosti, které mu uplynulý rok přinesl.

Dopřejme tak svým bližním soustředěnou pozornost, vyslechněme je a sdílejme s nimi jejich radosti a emoce ze vzpomínek.

 1. Ve zdravém těle zdravý duch

Znám to dobře. Všechny ty omamné vůně, dobroty k pití i k jídlu, slavnostní atmosféra…, všechno láká k opojnosti. Ne nadarmo se ale říká: dobrého po málu.

Častým původcem i efektem vánočního stresu je, že začneme jíst nezdravě a ve větším množstvím, a zároveň se přestaneme hýbat. Ostatně, není náhoda, že nejvíc permanentek do fitness center se využívá v lednu. Dohánějí nás totiž výčitky a nutíme se z opojného extrému do extrému ukázněného. Rovnováha je ale základem klidu a duševní pohody.

Vím, že je to náročné. Ale vynasnažme se, aby nám ani v době vánoční hojnosti běžný režim příliš neujížděl. Pamatujme na výdej energie a dopřávejme svalům a tělu pohyb, kdykoli můžeme. I během Vánoc se totiž dá – s přimhouřeným okem – pokračovat ve zdravém životním stylu, který si pěstujeme během roku. Tělo nám péči vrátí dobrým pocitem ze sebe samého.

© S předběžným přáním poklidných a příjemných Vánoc 2018 Váš Petr Casanova