30 každodenních návyků, které zjednodušují život

Co se Ti dnes už podařilo udělat pro své dobré emoce?

Mám rád změny v životě. Změna je život.

Změna je ale také výzva, vyžaduje odvahu.

Právě to sebepřekonání nám dává sílu, energii, dobrou emoci, radost.

Rád v magazínu FC píšu o lidech, kteří vykonali nějakou velkou změnu, a ukazuji, k čemu je posunula. Píšu o nich proto, aby jiní lidé, kteří se změny bojí, se bát přestali. A uvědomili si, že dokud něco můžeme změnit, žijeme.

Krok ke snu

Lornu nejspíš neznáte. V Austrálii patří k nejbohatším ženám.

Lorna Jane Clarkson, dnes jí je 53 let

V roce 1992, kdy jsem začal jezdit po světě, jí bylo osmadvacet. A měla dvě možnosti, kudy se vydat.

„Přemýšlela jsem, co bude za dvacet let. Buď budu zubařka s pětadvacetiletou praxí a životní zálibou ve cvičení a módě. Anebo mě za těch dvacet budou živit moji životní lásky cvičení a móda.“

Lorna Jane Clarkson dnes, ve třiapadesáti letech, mohla mít ordinaci a stále stejnou práci. Místo toho je někdo jiný. Vlastní nádherný dům, nejdražší v jihovýchodním Queenslandu, a značku Lorna Jane. Každých 23 sekund se na světě prodá jeden její cvičební oděv. Ročně utrží přes 100 milionů australských dolarů, před zdaněním a odpočtem nákladů to dělá 2 miliardy korun v přepočtu.

Peníze nejsou nejdůležitější, ale splněné sny ano.

A jak říkal už Oldřich Nový v mých vzpomínkách: „Když máte opravdu velký sen, nenechte se odradit časem, který musí uplynout, než si ho splníte. Ten čas totiž uplyne tak jako tak.“

Její život v kostce

Vystudovala medicínu. Hledala obživu, jistotu práce. Nastoupila jako zubařka v australském městě Cairns, velkém jako Plzeň (150 000 obyvatel). Po pěti letech byla ubitá rutinou. „Od rána do večera nepotřebuješ mozek, jen pár svalů pro pořád stejné zákroky na křesle. Pro mě to byla postupná smrt zaživa.“

Pohled na Cairns

Aby se po práci zresuscitovala, začala běhat. To jsme měli společné. Cairns je krásné místo. Tisíc let starý prales, který je na seznamu památek UNESCO, pláže, kde se nikdo nekoupe, kvůli žahavým medúzám a krokodýlům naloženým v mělčinách, přivyklých slané vodě. Jako by byli v lázních…

Ale také už přibývalo turistů, hlavně z Asie, pobřeží se plnilo a Lorna se stále častěji zavírala do cvičeben, objevila aerobik. Zlepšovala se v něm, až se stala instruktorkou. A tam jí něco začalo vadit – že hrubá látka trička drhne pokožku, nevsaje všechen pot, po pár vypráních ztrácí příjemnost na omak, rychle se vytahá, ztratí tvar. A na totéž si stěžovaly kamarádky.

  • „Mně by se líbilo tílko, abych měla volnější ramena…“
  • „A mně podprsenka, abych ukázala víc opálené kůže…“
  • „A já hlavně nechci mít ty ošklivé koláče okolo podpaží…“

Zkrátím to: Lorna přišla s vlastním oblečením – funkčním, přilnavým, sexy.

Poprvé „ve vlastním“

Záhy zjistila, že jejím trhem jsou nejen posilovny, ale i běžecké trasy, cyklostezky, bruslařské ovály. A také ji napadl „časovaný styl“. Kdo má špeky a teprve se sportem začíná, chce triko, které více zakrývá. Jak se zpevňuje muskulatura, měnila Lorna i totéž tričko. Nechávala ho šít víc na tělo, až úplně upnuté nebo otevřené, ukazující „pekáč buchet“.

Přirozeně se k ní přidali vývojáři, kteří jí výměnou za zaměstnání radili s technologiemi. V Evropě otevírá jednu novou kamennou prodejnu v průměru každých dvacet dní. Má vlastní outfity na jógu, venčení psů, lyžování. Šije pro děti, těhotné, po porodu. A pořád ji napadají novinky. Inu, život je změna a změna je život.

A to všechno jen proto, že se tehdy, v roce 1992, zamyslela, co by jednou chtěla mít. Tehdy měla jistotu pacienta každých 30 minut. K jeho odbavení potřebovala své ruce a svůj čas. Dnes má čas na sebe, na vymýšlení další podnikatelské strategie, je v pohodě.

Pro každého podnikání není variantou, to vím, co mě ale u Lorny zaujalo, byla věta: „Každá změna, za kterou jsem se vydala, mi pomohla zjednodušit a zefektivnit život. Jako by mělo vyšší smysl, proč mě nějaká změna napadne. Jako by mi někdo neznámý radil: Co kdybys udělala tohle?“

Napadlo Vás někdy, co teď můžete udělat pro to, jak se budete mít za dvacet let?

„Ty jsi Bůh, štěstí, náhoda, osud“

Ptal jsem se Lorny, jestli věří v Boha. A jestli si nemyslí, že v jejím úspěchu hrálo roli štěstí, náhoda, osud. Pamatuji si, jak se usmála a řekla: „Samozřejmě! Tedy, pokud Bůh je moje víra v sebe, Štěstěna moje pozitivní myšlení, Náhoda moje schopnost vidět cestu a příležitost tam, kde jiní vidí přílišnou práci a problémy, a Osud moje vůle dojít přes dílčí neúspěchy pro vysněný výsledek.

Protože se podnikáním na FirstClass.cz nezabývám (na to máme BusinessLeaders.cz), zajímalo mě, co všechno tvoří jejího Boha, Štěstěnu, Náhodu a Osud. Co všechno musela krok za krokem změnit ve své hlavě a životě, aby se tak zjednodušil a zefektivnil.

Lorna Jane Clarkson mi popsala 30 maličkých, ale každodenně opakovaných změn, které ve výsledku vykonaly takl velkou životní změnu.

Píšu Vám je pro inspiraci, kdybyste snad i Vy přemýšleli, jak změnit/oživit svůj život. Třeba od Nového roku. Třeba hned…

Zajímá Vás těch 30 malých změn? Obraťte, prosím, na 2. stránku…