7 způsobů, jak oživit vztah, který už zevšedněl

„Na začátku si myslíte, že jste jeden pro druhého stvořeni. Po čase se něco změní a Vy si to myslet přestanete.“

Tak začal své vyprávění muž, který prožíval to, co se děje v řadě vztahů. Zevšednění. Co bývalo vzácné, to se stalo nudným. V sociální psychologii se mluví o:

  • Zacyklení (z práce do práce, doma jen nakrmit, obstarat děti, dobrou a spát)
  • Rozdělení (na začátku společné zájmy, pak jeden zleniví a pár začne mít odlišné cesty)
  • Vyčpění (Na začátku zájem o druhého, touha po překvapování, společném bydlení. Po sestěhování k sobě nezájem o druhého, předvídatelnost v každém ohledu, touha po útěku z pasti. Z milenců jsou jen spolubydlící, jako bratr a sestra.)

„Na začátku si myslíte, že jste pro sebe stvořeni. Máte oči jen jeden pro druhého. Po čase se ale rozhlédnete a máte pocit, že je kolem Vás mnoho zajímavějších lidí – že je pro Vás stvořen někdo jiný…“

PROČ se to děje? Co jsme pokazili? Oklamalo nás srdce na začátku? Nebo nás klame dnes?

„Po sedmi letech rozvažujeme, zda svatbu a dítě, nebo rozchod,“ popsal ostří nože, na kterém tancuje, můj host, a nejen on. PROČ? zněla jeho otázka, na kterou obsáhle odpovídám v knize Protože. Pro všechny, kdo ji nečetli, přidám ještě jednu odpověď. Tentokrát na otázku JAK? Jak to nedopustit, nebo jak, když už jsme zevšednění dopustili, vztah znovu osvěžit.

Proč už to není, co to bývalo

Na začátku touha, vášeň, vynalézavost při každém setkání, doteku. Po čase opak všeho. Bezvětří, žádný moment překvapení. NIC v posteli, NIC v plánech, NIC v budoucnosti, NIC v přítomnosti a NĚCO jen v minulosti. Zatímco s někým jiným hned NĚCO ve všem. Znamená to, že současný partner je pasé a má být nahrazen novým objevem?

Když jsem v roce 2013 zakládal unikátní podnikatelskou školu po internetu, First Class Academy, jejíž první ročník absolvovalo jedenáct tisíc lidí, jedním z prvních témat bylo vysvětlení pojmu „investice“. Všechno, co za něco stojí, nepadá z nebe. Vyžaduje to pravidelnou investici. O co se nestaráte, vadne. Platí to o snech, projektech i vztazích – se zaměstnanci, přáteli, partnery.

Vztah je možné představit si jako děravou konev. Aby v ní byla voda, je nutné ji pravidelně plnit. Nestačí vztah naplnit touhou, vášní a vynalézavostí na začátku. Je to jako se šťastným životem, s pozitivním myšlením. Musíte ho denně obnovovat. Tak jako se denně sprchujete.

Už Sigmund Freud, zakladatel psychoanalýzy a rodák z českého Příbora, uvedl: „Lidé, kteří pochopili, že mají své vztahy neustále naplňovat, mají nižší index rozvodovosti, delší životy, lepší imunitu a jsou spokojenější se životem.“

To je tedy v několika větách odpověď na PROČ. A teď pojďme k JAK.

Tři klíčové dimenze blízkého a odměňujícího vztahu

Připadáte si „vzdáleni“? Žijete v bytě přímo vedle sebe, a přitom jako cizinci?

Přemýšlíte o zbytečných otázkách typu KDO za to může, místo abyste hledali řešení?

Ve své první knize 250 zákonů lásky jsem uváděl 250 způsobů, jak rozvíjet dlouhodobý vztah. Rozdělit se dají do tří klíčových skupin, které platí pro každý pár, jakkoli jedinečný je:

  1. podpora lásky prostřednictvím přátelství
  2. přijetí konfliktů jako zdravé formy vyjasňování si nejasností a jako příležitosti k pochopení a sblížení s druhým
  3. společné budování dvou souběžných existencí – dvou spokojených individualit a zároveň jednoho spokojeného páru

Ve své druhé knize Dvanáct srdcí jsem vysvětloval, jak se vyrovnat s tím, že druhý o žádnou z těchto tří dimenzí nestojí – stal se z něj negativista nebo sobec, narcis nebo manipulátor, přítěž, ne přínos.

Ve své třetí knize 100 nejkratších cest k Tobě pak ukazuji možnosti buď znovuobnovení vztahu, nebo znovuobnovení své vlastní hodnoty a schopnosti budovat partnerský vztah zkrátka s tím, kdo budovat chce, ne s tím, kdo nechce.

Protože všechny mé knihy mají dohromady přes tisíc stran a můj prostor zde je omezený, uvedu jen 7 nástrojů, které při setkáních s mými čtenáři a řešení jejich vztahových situací uplatňuji nejčastěji. Zdůrazňuji ale, že chtít musejí oba. Jinými slovy: Přečíst si to musejí oba. Jeden je příliš málo. Most o jednom pilíři nikdy nevybudujete.

Jak tedy osvěžit vztah, který začíná všednět?

Otočte, prosím, na 2. stránku.