5 způsobů, jak z ničeho vybudovat sebevědomí

Byl Štědrý den. Ale ne takový, jaký byste si přáli.

Se svými čtyřmi dětmi jela navštívit rodiče. Manžel se necítil dobře a zůstal doma.

Po návratu spatřila apokalypsu. Muž zdemoloval celý byt – zničil všechno, co jen mohlo mít hodnotu –, a ještě se pokusil o sebevraždu. Odvezli ho do psychiatrické léčebny, ale ženě se neulevilo. Uvědomovala si, co přijde.

Přišla sociálka. „Ve zdemolovaném bytě děti nemohou žít,“ pravila pracovnice a naznačila, že všechny děti, z nichž nejmladším bylo tři a deset měsíců, odvede do dětského domova.

Žena neměla žádné úspory na rychlý nákup zařízení a vybavení. Neměla pro děti ani náhradní oblečení. Byla na totálním dně.

Od přátel si vypůjčovala statisíce korun. Se sociálkou za zády se pustila do šílené mise. Bez manželova příjmu, jen s mateřskou ve výši sedmi tisíc korun zkusí byt zprovoznit a své děti uživit.

Dnes je obdivovanou podnikatelkou, jejíž firmy počítají roční obrat v desítkách milionů. Začala bez jediné koruny, bez jakéhokoli ekonomického vzdělání a podnikatelské zkušenosti. MUSELA ZAČÍT, protože se čtyřmi dětmi byla nezaměstnatelná a jiná možnost neexistovala. „Všude, kam jsem přišla na pohovor, mi řekli: ,Vy jste sama na čtyři děti? Tak to máte náš obdiv, ale určitě ne práci!'“

Její neskutečný životní i podnikatelský příběh, který připravuji do Vánočního Speciálu, je ukázkou, co člověk dokáže, když MUSÍ a nemá na výběr. Jste v podobné situaci? Ptáte se, jak se plave ode dna? Jak se nabírá sebevědomí?

Dovolte pro změnu dvě otázky mně:

  • Kdybyste měli tolik sebedůvěry, že by s ní nic a nikdo nemohl otřást, co byste v životě udělali jinak?
  • Na jaké nové věci byste si troufli, kdybyste byli přesvědčeni, že je zvládnete?

Sebevědomí je rozhodující ingredience úspěchu. Není to schopnost ani vlastnost. Je to vlastně pouhý pocit, myšlenka, víra, přesvědčení. Je to uvnitř vydané povolení, kterým si něco dovolíme. Dovolíme si uspět, ale i neuspět.

Americký průmyslník Henry Ford říkal: „Ať si myslíme, že něco dokážeme, nebo nedokážeme, vždycky budeme mít pravdu.“ Když nevěříme, že něco dokážeme, ani se o to nepokusíme; proto to nemůžeme dokázat. Když věříme, že něco dokážeme, nepřestaneme se o to snažit, dokud se to nedokážeme. To je rozdíl, který dělá sebevědomí v životě.

Nejúspěšnějšími lidmi nemusejí být zdaleka ti nejchytřejší a nejšikovnější. Pokud člověk, objektivně chytrý a šikovný, v sebe nevěří, pak svůj potenciál nenajde odvahu uplatnit.

Ostatně ta žena říká: „Podnikat jsem začala z finanční tísně, jiná možnost pro mě nebyla. Dnes už jsem ale ,feťák úspěchu‘. Šokuje mě, co nakonec dokážu, jen když si věřím, jen když se učím, jen když se nezdržuji negativními pocity a myšlenkami, že to nezvládnu.“

Jak se tohle naučit?

Máte 10 minut času?

Povím Vám 5 jednoduchých způsobů, jak zvýšit své sebevědomí.

Otočte, prosím, na 2. stránku.