Proč ženy klamou samy sebe aneb 3 zavádějící pravdy o štěstí

Kdy naposledy proběhl Tvůj pohled do Tvých vlastních očí a kdy došlo k vysvětlení, proč si tolik ubližuješ?
- Reklama -

Jsem muž a vždy mě zajímaly ženy. Nejen jako přitažlivé objekty, ale také jako záhadné bytosti, které často dělají to, co nechtějí nebo co jim škodí.

Říká se jim krásnější polovina lidstva, a přesto trpí pocitem nedostatku krásy. V bolestech přivádějí na svět nové životy, a přesto trpí pocitem nedůležitosti a nedoceněnosti. Už z podstaty jsou předurčeny k lásce, a přesto si připadají nemilované.

Od mládí mě tyto paradoxy fascinovaly a ptal jsem se:

  • Je to skutečnost, nebo pouze domněnka žen?
  • Co když ženy klamou samy sebe?
  • Jaké zavádějící pravdy o štěstí je naopak odtahují od štěstí?

Když jsem celé nové vydání magazínu FC na Vaše přání věnoval sebehodnotě, sebevědomí, sebedůvěře (více zde), ženám jsem se nemohl vyhnout. Jaké představy ovlivňují jejich životy? Co když je mnoho jejich úzkostí zbytečných a pouze v jejich hlavě? V jakém světě vlastně žijí a v jakém odlišném by mohly žít, kdyby…?

I pro muže je zajímavé nahlédnout do ženského přemýšlení. Pochopí tak některé bolesti a obavy, které jsou pro muže důvodem k výsměchu. Na zkušenosti jsem se ptal přímo ženské koučky a lektorky. Nejenže je sama ženou, ale ženám často naslouchá a rozumí. Co je tedy nejčastějším problémem žen?

V ženské hlavě

Markéta říká: „Většinová společnost má jasnou představu o tom, jak by měla vypadat ideální žena. Její požadavky znějí: Mírná, někdy až pasivní, hodná, společenská a ochotná, atraktivní, s orientací na rodinu a mateřství.

Také se říká, že žena by měla být ozdobou muže. Od ženy se vlastně očekává, že bude krásná a dokonalá. Jak to ale doopravdy je a jaké stresové důsledky má ženská role?

My ženy toužíme po štěstí, lásce a úspěchu, přitom tomu všemu nevědomě zavíráme dveře a plýtváme jak svou energií, tak financemi. Když s klientkami mluvím, ptám se jich: Za čím se to vlastně honíme? A dělá nás to opravdu šťastnými? Které jsou ty nejčastější přešlapy, které nám paradoxně blokují to, po čem tak moc toužíme?“

Je vůbec možné splňovat všechny uvedené požadavky a současně naplňovat své sny – být úspěšné, a u toho i šťastné? Samozřejmě že to jde. A recept je možná jednodušší, než si mnohé ženy myslí…

1. klam: „Musím být dokonale krásná a atraktivní“(příběh o potlačení přirozenosti)

Mít se ráda taková, jaká jsem – pro mnoho žen téměř nadlidský úkol.

Neuvěřitelné procento už mladých slečen trpí při vědomí, že nevypadají jako modelky, že jim tu a tam vykoukne špek, že nemají náležitou výšku, míry, zkrátka že „nepatří do správné škatulky“.

K tomu kyberšikana. Stačí, aby publikovaly svou přirozenou fotku, a jsou předmětem posměchu. Jak si můžeš dovolit nebýt nalíčená? Jak si můžeš dovolit být tolik nalíčená? Jak to, že máš na sobě tohle, a ne něco jiného? Jsi ošklivá! Jsi tlustá! Jsi… cokoli, co umí ublížit.

„Jak bych se mohla mít ráda, když se dnešnímu trendu krásy ani trochu nepřibližuji?“ Tak zní otazník v hlavách většiny žen bez ohledu na věk, společenské zařazení a vzhled.

Co byste, milé dámy, odpověděly na otázku: „Jste krásná?“ Když se takto zeptám při osobních setkáních, ve většině případů se u žen setkám s tázavým pohledem a následnou negativní odpovědí. „Ne, nejsem.“

Přitom přijetí sebe je tak obohacující. A muž v tomto směru vidí víc. Vnímá, že žena má velký dar, moudrost a krásu. Že má v sobě to, co muže činí šťastnými. Že žena dokáže pečovat, objímat, být jemná a křehká. Ale také má ohromnou sílu, jejímž prostřednictvím dokáže muže podpořit, nasměrovat a vést.

Dodává teplo domovu. Tak proč se, ženy, tak často podceňujete? Proč toužíte porazit přírodu a investujete do umělých prsou, nehtů a vlasů, abyste se poté ještě více hroutily? Co se stalo, že nejste samy se sebou spokojeny?

Kdo čte můj magazín FC, ví, jak rozhoduje vnitřní nastavení. Zápisy uložené hluboko v lidském podvědomí. Často máme vůči vlastní osobě nerealistické nároky, což posléze jen zvyšuje naši frustraci a stres. Pokud se nám nedaří našim nebo cizím představám dostát, ztrácíme svou přirozenost a snižujeme svou hodnotu (více v novém vydání o sebehodnotě). Přitom právě a pouze ve své přirozenosti se ženy cítí dobře a šťastné.

Je v pořádku o sebe pečovat a ukázat světu nejlepší verzi své osobnosti. Dobře víte, že svým vzhledem reprezentujete samy sebe a projevujete úctu druhým. Ale nic se nemá přehánět a všechno by se mělo dít s lehkostí a elegancí.

Moje doporučení:

  • Odpovězte si na otázku, v čem přesně se cítíte dobře.
  • Kde je Vaše přirozenost?
  • Proč jste doopravdy nespokojené?

Na vylepšení vzhledu není nic špatného, pokud Vám to zvýší sebevědomí a dodá psychickou pohodu, ale pokud tím naopak potlačujete svou přirozenost, stáváte se naopak nesvobodnými, hysterickými a nešťastnými.

Zkuste se na sebe podívat jako na krásnou ženu, která je krásná již z podstaty. Začnete se mít rády. Začnete vidět víc přednosti než nedostatky. To je myšlení OPRAVDU ÚSPĚŠNÝCH žen.

Jako muž Vám povím, že žena a její přirozenost jsou symboly krásy samy o sobě. Již tím, že jste každá úplně jiná, jste všechny jedinečné a zajímavé. Právě to, čím se lišíte, Vás dělá originálními a nevšedními.

Proč se tedy snažíte být všechny stejné, dokážete utratit nemalé finanční částky, abyste se unifikovaly, děláte se umělými a nezajímavými? Chcete být přirozeně krásné, ale svou přirozenou krásu potlačujete. Má to logiku?

Vaším cílem se stává umělá fasáda za každou cenu. Hledáte štěstí v továrnách na dokonalost, abyste se následně dál trápily, hledaly štěstí stále jinde a nikam se neposunuly. Věříte své „pravdě“, přitom Vaše představy o skutečné kráse jsou zkreslené. A výsledkem všeho je Váš smutek, prázdnota, nenaplnění. 

Já se ptám: Chcete být skutečně šťastné a svobodné? Pak si stačí uvědomit, že Vy krásné už dávno jste. Jen to nevidíte.

Pamatujte:

  • Vnitřní spokojenost vytváří pozitivní náhled na sebe sama.
  • Zaměřujte se víc na cíle, se kterými se skutečně identifikujete, a na touhy, které můžete opravdu naplnit.
  • Věnujte energii něčemu, co se ve skutečnosti nemíjí účinkem.

Buďte přirozené a budete šťastnější a úspěšnější. Bez pozitivního vnitřního nastavení Vám vnější zdroje moc nepomohou. Nastavte si krásu nejprve uvnitř – nejenže je tam největší zdroj Vašeho sebevědomí, ale je i trvalého charakteru. Stavte na své přirozenosti. To je jediná cesta ke štěstí, vnitřnímu klidu a Vaší ženské síle.

Jedině tehdy, když se dokážete přijmout takové, jaké jste, a ze své odlišnosti uděláte přednost, se můžete cítit sebevědomé, šťastné a úspěšné.

A nyní ke 2. klamu: Proč si myslíte, že o všechno musíte přehnaně pečovat a starat se?

Otočte, prosím, na 2. stránku.