Vztah jako briliant aneb Co znamená vracet lásku

Bezpodmínečná láska je dávání bez podmínek. Proč nám ale potom něco chybí?

Dovolíte dnes odbočku do gemologie? Na vědě o drahých kamenech budu ilustrovat potřeby, chování a pocity některých lidí ve vztahu. Možná se v tom poznáte.

Případ první: Vetešník. Muž kývl na nový vztah, ale zjevně nemá uzavřenou minulost. V jeho bytě má stále věci jeho expartnerka. Nepřijíždí si pro ně, spolu se dál vídají, píšou si. Jeho nová partnerka je zmatená. Obává se, že je převoznice.

Proč to muž dělá? Proč tráví většinu mentálního času v minulosti, když to navíc jeho nové partnerce vadí? Proč není schopen otevřeně říct, co se v jeho hlavě děje a co vlastně chce?

Případ druhý: Čekanka. Znáte z mé nové knihy Protože. Žena v jednostranném vztahu. Prožívá něco krásného, bezpodmínečnou lásku, kterou dává. Občas jí však jedno chybí – totéž od druhého. Je krásné milovat, ale ještě krásnější být milován. „Vlastně je mi takhle dobře, ale…,“ dodala to důležité slůvko. „Začínám cítit, že potřebuji více blízkosti a sdílení. On mi svou lásku dát nechce, nebo nemůže. Nikdy mi nic nesliboval, nikdy jsem po něm víc nechtěla, ale…“ Uvědomuje si, jak bolí stavění mostu jen z jedné strany.

Má dál jen dávat a milovat? Nebo se zkusit otevřít někomu jinému, když ale dva lidi v této chvíli milovat nedokáže? Proč je bezpodmínečná láska tak krásná i krutá?

A já dodám ještě jednu otázku, kterou rád pokládám v mé nové knize Protože. Co oba tyto lidi jejich milující srdce učí o vztazích?

Pokud dokážeš tohle cítit k člověku, který Ti lásku nevrací, představ si, co ucítíš k člověku, který Tě láskou zahrne!

Toto doporučení aplikuji pokaždé, když lidé zapomínají, že láska, o níž tak krásně mluví ve svém vztahu, je ve skutečnosti láskou, kterou přinášejí oni, jen oni. Mají pocit, že jsou na správné adrese, protože našli objekt, který mohou milovat. Jenže vztah není jednostranný akt. Pokud dokážou milovat člověka, který jim lásku nevrací, jak asi budou milovat člověka, který jim lásku vrací? Dokážou si vůbec představit, jak nádherně se budou cítit POTOM?

Ostatně, viděli jste někdy toto?

Dokázali byste v tomto vidět nádherný briliant?
Vztah na začátku

To je surový diamant. Právě vytěžený z hlubin Země. Tak vypadá na začátku všechno v lidském životě.

Tak vypadáme my, když se narodíme. Jsme jen potenciál. Hodnota, ke které se musíme dopracovat.

Tak vypadá i náš životní úspěch na začátku; příležitost, kterou jsme dostali. Je na ní ještě spousta práce, než se promění v briliant.

Na tom surovém diamantu, právě získaném z diamantonosné horniny, je spousta kazů. A v tu chvíli se odlišují dva druhy lidí. Jedni pro ty kazy ten ošklivý kámen zahodí. Pokoušejí se hledat jiný, dokonalejší. Druzí si naopak to „ošklivé kačátko“ nechají a opracovávají ho. Zbavují ho kazů, brousí ho, leští. A to jen proto, že mají v očích dar – vidět v tom nesourodém kameni briliant, který je uvnitř.

"Opravdu to stojí za to?"
Když se soustředíš na kazy, nikdy to nestojí za práci.

Existují lidé, kteří dokážou vztah prohlédnout velmi rychle. Z mých knih ostatně víte, jak poznat vztah, který má dlouhodobý potenciál a smysl; jaké kazy rozhodně netolerovat, protože pak investujete lásku do někoho, kdo Vám jen bere čas a život.

A pak jsou lidé, kteří se snaží žádné kazy raději nevidět. Doufají, že uvnitř je nějaký potenciál a že se „to snad samo udělá“. A pak celé roky drží v ruce kámen, který vlastně nemá žádnou hodnotu, protože hodnotu by mu dalo jedině opracování.

Tohle surový diamant ukrýval...
Briliant, vznikající opracováním surového diamantu, je nádherný, ale takhle se v zemi nerodí.

Vztah nelze vybrousit jednostranně. Je to mistrovské dílo dvou brusičů, které stojí čas, lásku a energii. Když se práce podaří, jste odměněni. Briliant je kulatý a má 57 plošek. Jen potom plošky fungují jako zrcadla v panoptiku a světelný paprsek, který dovnitř pronikne, zažehne takzvaný oheň. Když pak briliant v prstech otáčíte, ten oheň se uvnitř zapaluje a mění barvy.

Jenže takový briliant nenajdete v zemi. Stojí to spoustu práce. Ve vztahovém životě k tomu potřebujete správného brusiče. Existují „odborníci“, kteří dokážou obrovský surový diamant s velkým potenciálem zničit. Není to o hmotě, ale o člověku.

Z mé knihy Dvanáct srdcí víte, jak moc kladu důraz na pojem „správný partner“. Tak jako briliant nevybrousíte z kdejakého kamene, ani dlouhodobý vztah nezvládnete s kdekým. Nacházíte-li se na křižovatce a váháte, jestli opravdu máte po svém boku člověka, do kterého se vyplatí investovat čas, lásku a energii, věřím, že následující řádky Vám pomohou.

Otočte, prosím, na 2. stránku.