5 způsobů, jak říct NE bez pocitu viny

Víš, že to nestihneš – ale řekneš ANO. Proč je tak těžké říct NE?

Steve Jobs, zakladatel společnosti Apple, měl v oblibě pokládat svým zaměstnancům jednu otázku: „Kolikrát jsi dnes už dokázal říct NE?“

Proč mu tolik záleželo právě na tomto slově? A proč v souvislosti s ním použil výraz „dokázal“?

Inu, protože NE je jedno z nejdůležitějších slov, které rozhoduje o soustředěnosti a produktivitě člověka, a přitom je jedno z nejtěžších na vyslovení.

Proč jsem neřekl NE?

Stane se Vám, že souhlasíte s úkoly, o kterých už předem víte, že je nestihnete? Trápí Vás vědomí, že sami sebe dostáváte pod napětí, stres, úzkost, že pak SVOU VINOU zažeháváte deprese? Vyčítáte si, že kvůli lidem a věcem, kterým nedokážete říct NE, Vám pak nezbývá čas na to, čemu byste tak rádi řekli ANO?

Jak píšu v magazínu FC, NE je jedno z nejkratších, ale nejzázračnějších slov. Dvě písmena, která všechno mění. Člověku umožňují okamžitě získat více času – dělat to, co opravdu chce nebo potřebuje; dokončit to, o čem sní. Kdo neumí říct NE, stává se hracím automatem – kdo ho spustí, tomu slouží.

Proto se na něj Steve Jobs ptal a proto ho spojoval s výrazem „dokázal“. Protože říci NE je dovednost.

Naše volba

Kdykoli jsme požádáni o něco, co nemůžeme nebo nechceme zvládnout, máme 3 možnosti:

  1. Říct ANO, protože je nám nepříjemné říct NE, a skončit s mizerným pocitem kvůli svému ANO
  2. Říct NE a mít z něj špatný pocit
  3. Říct NE a nemít z něj špatný pocit.

Jak jste na tom Vy? Pokud byste si přáli zažít variantu 3, to znamená pokud máte špatný pocit z odmítnutí druhých, dokonce tak úzkostlivý, že řeknete ANO tam, kde chcete říct NE, následující řádky jsou pro Vás.

Ne
Proč není snadné to říct?

Proč NE vytváří špatný pocit

Tři důvody:

  1. NE je negativní slovo. Kdo je příliš hodný a dobrácký, tedy příliš pozitivně nastavený, cítí se z něj špatně. Může mít pocit, že svým NE druhé zklame, přivádí je do potíží, a proto se cítí provinile.
  2. NE je rázné, strohé, až agresivní. Příliš tvrdé, když někdo žádá o pomoc.
  3. Odmítnutí vyvolává obavu, že můžeme přestat být oblíbeni či začít být trestáni. Nechtějí vypadat špatně – bezcitně až arogantně. Proto jdou cestou menšího odporu. Než být zatracen druhými, raději ustoupí sobě a svým prioritám.

A mohl bych přidat ještě jeden důvod. Lidé se bojí vlastního NE, protože neumějí říkat NE. Vyžvejkávají ho tak komplikovaně, že svým poloNE nadělají více škody než užitku. Typicky: „Víš, já bych Ti rád pomohl, ale zrovna jsem zaneprázdněn…“ Načež protistrana zareaguje: „Fajn, nevadí. Takže za hodinu? Za dvě?“

Špatně vysloveným NE otevíráme druhé osobě možnost dál s námi diskutovat. Není to její chyba, když stále naléhá: „Tak kdy konkrétně tento týden? Nebo kdy ten příští?“

Čtenáři magazínu FC se mi často svěřují s tím, že o sobě vědí, že jim dělá problém vyjádřit své NE. Nuže, naučme se to. Je to dovednost. Přináším alespoň 5 základních způsobů, jak se při svém NE necítit špatně.

Zajímají Vás? Prosím, otočte na 2. stránku a začneme zhurta.