5 zkušeností slavných lidí s penězi, díky nimž zkrotíte své výdaje

"Rádi utrácíte? V tom případě byste měli vědět i to, jak ušetřit," říká jeden z nejskromnějších miliardářů a třetí nejbohatší muž světa Warren Buffett.
- Reklama -

Jak souvisí peníze a štěstí? Myslíte, že nijak? A co když najednou finanční zdroj vyschne, ztratíte práci, podporu? Také to s Vaším štěstím nehne?

Povím Vám dnes několik neobvyklých příběhů, které s penězi souvisejí. A možná Vás přimějí zamyslet se nad svými výdaji, pokud je to téma, které Vás pálí.

Halle Berry

Bylo jí lehce přes 20 let a měla velký sen. Chtěla se stát slavnou herečkou. Hvězdou filmového plátna nového typu, na kterou podle ní svět čekal.

Přestěhovala se do velkoměsta, aby si sen splnila. Jenže tam na ni nikdo nečekal. Úspěch se nedostavoval, úspory docházely.

„Mami, sama už to neutáhnu,“ obrátila se na nejbližší osobu. Ale ta místo natažené ruky s pomocí otočila k dceři záda. Nezbylo jí tedy než se přestěhovat do bezdomoveckého útulku.

I takový střípek má v mozaice svého komplikovaného životního příběhu americká herečka HALLE BERRY. Ano, velké části bohatých jejich sláva a úspěch nespadne jen tak z nebe, jak si obvykle myslíme. Pro Halle a další to nikdy nebyla procházka růžovou zahradou.

„Makám, dřu, snažím se. Ale to, co přibude, z účtu zase mizí.“ Zní to jako výňatek z rozhovoru, který vedete s kamarádkou, manželem? Nejste v tom sami. Pocit děravých kapes okusil asi každý.

Pokud jste finančně nespokojení a chcete se mít trochu líp, zkuste změnit přístup. Vyžaduje to úsilí a výdrž, ale jde to. Halle taky nepřišel do útulku zachránit hollywoodský producent, musela si postupně vydělávat, šetřit a svůj sen nevzdávat.

Od mládí si zapisuji citáty a příběhy úspěšných lidí, které v přístupu k penězům pomáhají i mně. Toto je pět nejzajímavějších. Čtěte a zkuste, co z toho zafunguje Vám.

 1. „Penězům to sluší více na Vašem účtu než na Vašich chodidlech.“

Může se to zdát jako výčitka průměrného muže, hovořícího ke své manželce. Paradoxně jde ale o výrok ženy, dokonce zakladatelky oděvního řetězce NastyGal SOPHIE AMORUSO.

Ta ve své knize upozorňuje, že obchodní centra a prodejny mají velice propracovaný systém, jak „ošálit naše smysly a doslova nás přivábit k nákupu“. Znají naše slabá místa.

 • „To jsou ale krásné boty!“
 • „Jo, ale podobné už přece máš…“
 • „Když tyhle mají takový jiný odstín. A ten design! Musím je mít.“

A tak to v naší mysli chodí dokola. Z impulzivních nákupů možná máme chvilkovou radost, ale dlouhodobě? Účet zeje prázdnotou a doma se nám kupí zboží, které nevyužíváme.

Warren Buffett

I americký investor WARREN BUFFETT radí: „Nekupujte si věci, které pouze chcete. Kupujte si věci, které potřebujete a které opravdu upotřebíte.“ Buffett, ačkoli je třetím nejbohatším mužem světa, nakupuje ve slevách, tedy za nejlepší ceny na trhu. „Ano, obracím každý dolar,“ říká, „právě proto jich mám tolik.“

V Česku existují akční nabídky a kupony e-shopů, které Vám v součtu ušetří hodně peněz. A také prostoru. Minimalismus nás učí, že se obklopujeme pouze tolika věcmi, aby nám přinášely hodnotu. Podle Sophie Amoruso pětice modrých bot sice vypadá esteticky v botníku, ale hodnoty nám do života nepřináší víc než pár jeden, říká.

 1. „Pozor na drobné výdaje. I malá dírka potopí obrovskou loď.“

Jedna moje kamarádka měla slušný plat a těšila se, že si naspoří na cestování po světě. Po dvou měsících za mnou frustrovaná přišla, že se jí plán vůbec nedaří.

„Za co utrácíš všechen příjem?“ zeptal jsem se.

Při inventuře jejích výdajů jsme zjistili, že si každé ráno před prací a každé poledne po obědě kupuje kávu do kelímku. „Vždyť to stojí pár korun,“ mávla nad tím zjištěním rukou.

Jenže 50 korun sem, 50 tam a jsou z toho 2000 měsíčně. A to mluvíme pouze o jedné položce z její inventury. Takových měla dvacet. Ano, dvacet takových 50 korun sem, 50 tam.

Benjamin Franklin v portrétu na stodolarové bankovce

Tento princip je jako z výše uvedeného citátu, jehož autorem je vynálezce BENJAMIN FRANKLIN. Stejně jako malé výdaje udělají v součtu díru do rozpočtu, malé přivýdělky se nashromáždí do příjemné úspory. Klasický příklad: když si necháváte ze svých on-line nákupů vracet zpět procenta. Je to jen pár kliků navíc a ročně máte k dobru několik stovek až tisíc korun. Typický je cashback portál Plná Peněženka (na Slovensku Plná Peňaženka).

 1. „S rozpočtem diktujete penězům, kam mají jít. Bez rozpočtu koukáte, kam odešly.“

Vizionář a pastor JOHN C. MAXWELL ví, že bez plánování výdajů jejich zkrocení nedocílíme. Ostatně, jistě Vám nedělá problém naplánovat, kolik utratíte za nájem, za telefon, za MHD. Takové výdaje jsou totiž paušální a dopředu známé. Jenže co celá ta část peněz, o kterých rozhodujeme za chodu?

Z rozkouskovaného rozhodování na základě matného tušení o celkových prostředcích je dobré udělat zastřešující plán, tedy rozpočet. Stanovme si předem, kolik chceme dát za večírky, za jídlo, za oblečení. A taky kolik každý měsíc ušetříme. Existují desítky aplikací, které nám s tímto pomohou. Zpočátku bude těžké si na nový systém zvyknout. Bude nám to nepříjemné. Ale když si disciplínu udržíme, sklidíme plody své práce. Tedy peníze navíc.

 1. „Nikdy své peníze neutrácejte, dokud je nemáte.“

Moudro hlavního autora amerického Prohlášení nezávislosti THOMASE JEFFERSONA je trnem v oku všem úvěrovým společnostem.

 • „Kupte teď a plaťte až po Vánocích…“
 • „Vánoce bez dárků se dětem líbit nebudou!“
 • „Nečekejte na své sny, půjčte si na ně už nyní.“

Reklamy jsou obvykle velmi nátlakové a lákavé. Chce se nám podlehnout, protože je to tak jednoduché. Takový Faust by o tom mohl vyprávět své. Jenže stejně jako pro Fausta by to pro nás mohlo dopadnout katastrofou. Jeden dluh se lepí dluhem druhým. Do exekuce je to pak nečekaně blízko. Jak to?

Ne v každém měsíci se nám podaří odložit něco bokem na úspory. Ve snaze spořit můžeme polevit, když není zbytí. Ale máme-li splácet vražedné půjčky na živobytí nebo na luxus, který neodpovídá našim příjmům, odpočinek si vzít nesmíme. A právě to je cesta do pekel.

Thomas Jefferson, Roger Sherman, Benjamin Franklin, Robert Livingston a John Adams na vzpomínce z roku 1776
 1. „Všechno, co se dá spravit penězi, je laciné.“

Na závěr jsem si ponechal ten nejdůležitější poznatek. Spisovatel ERICH MARIA REMARQUE si prožil hrůzy první světové války. Věděl tedy přesně, co káže: Život si nikdo z vojáků zpět koupit nemohl, jakkoli byl bohatý.

Je dobré být cílevědomý. Jít si za kariérou. Věnovat se svým ambicím a pozorovat přírůstky v bance. Ale musíme u toho vždy mít na paměti, že nejdůležitější v životě nejsou peníze.

Tím nejdůležitějším je pevné zdraví, láska, smích, přátelství…

Bohatými nás činí hlavně naše vztahy, zážitky a vědomosti. A investovat do nich musíme pouze čas a energii. Pamatujme, že štěstí je stav mysli, ne stav konta. Na druhou stranu, nepřipravujme se zbytečně o peníze – stály nás čas.

© Petr Casanova