Z anděla ďáblem a zpět aneb Jak překonat citovou manipulaci

- Reklama -

3. doporučení: Dávejme si pozor na dávání lásky na velký dluh

Když půjčujeme peníze, musíme vážit v první řadě to, jestli je dlužník bude schopen vrátit. Vysoké úroky, podepsané na papíře, mohou vypadat nádherně, ale později můžeme zjistit, že kde prostě nic není, odtamtud se nic ani nevrátí.

Ačkoli jsem aktuální vydání magazínu FC zaměřil na vytváření a udržování pozitivního myšlení i v těžkých situacích, jsem si vědom toho, že těch 100 stran nedokáže pomoci člověku, který pomoci nechce. Vím to, a přesto jsem to vydání napsal. Vím totiž také i to, že lidé bez dostatku sebelásky, kteří kopou kolem sebe, mají ve skutečnosti hluboce zakořeněnou extrémní potřebu lásky a přijetí okolím.

Bohužel, protože se chovají negativně, okolí je nepřijímá, a oni se proto dál chovají negativně. Tohle zacyklení, spojené s potřebou lásky, je nutí při započetí každého nového vztahu předstírat, že jsou někým jiným, potlačovat své vnitřní problémy, neřešit je, a tudíž zvolna spět k opětovné přecitlivělosti a nadměrné reaktivitě. Jsou jako Papinův hrnec, který v sobě skrývá a dusí třaskavý obsah, až ventil dříve či později povolí a to, co v hrnci bylo od začátku, najednou vyletí ven.

Nemám nic proti přetvářce, ale přetvářka má bohužel jednu slabinu. Nevydrží navždy. Čas je jako peníze nebo úspěch. Odhaluje skutečný charakter člověka.

Takový odhalený partner stojí před námi zničehonic „obnažený“ a ihned sahá k primitivním obranným mechanismům, jakým je popírání toho, co vidíme. Nestává se nikým novým, ale naopak konečně tím, kým vždycky byl – Paní Frustrací, Panem Hněvem. Zkrátka Panem a Paní Citově Manipulujícími: „To Ty za to můžeš! Tvou vinou jsem se změnil k horšímu!“

V psychologii se tomu říká „intrapsychická transformace“. Člověku, který tolik stojí o lásku a přijetí, až je schopen popřít sám sebe, to může okamžitě odebrat vztah a způsobit další škody na vlastní osobnosti. Jediné, jak lze tuto citovou manipulaci zastavit, je pochopit ji jako výraz pozitivní potřeby, ne negativní snahy ovládnout druhého.

Sečteno, podtrženo

Všeho s mírou. I tento druh citových manipulátorů potřebuje zkušenost, která je posune dopředu. Někdy si prostě musejí uvědomit, že jejich cesta je slepá.

Tolerování jejich negativního jednání vede pouze k tomu, že v tomto negativním jednání pokračují. Dávání lásky lidem, kteří ji dlouhodobě nevracejí a pouze zneužívají, vede navíc i k vysílení zdroje – toho, kdo lásku trpělivě dával – s nedozírnými následky pro jeho další vztahy.

Jistě, když citového manipulátora (na čas) opustíme, jeho útoky mohou nabýt na intenzitě. Budeme tuplem hrobníky jejich života! Ale někdy je to jediná šance, jak takového člověka v osamělosti přimět k přehodnocení jeho přístupu k ostatním.

Lidé se nemění, pokud sami nechtějí. Jakmile však začnou chtít, svedou cokoli. Svedou to sami. A to je dobře. Protože to bude jedině jejich úspěch. (A neočekávejme, že nám někdy také přiznají zásluhu. Ostatně, chceme přece, aby se naučili za své jednání plně odpovídat, že?)

Máte také problém, který chcete pochopit/vyřešit? Využijte mé knihy. Každá se hodí pro jinou fázi vztahového života (přehledné rozlišení témat knih je zde).
Navíc každé dva měsíce zasílám magazín FC. Na jeho poslední stránce je speciální e-mailová adresa, na které s Vámi rád konzultuji Vaše konkrétní situace.

© Petr Casanova