Proč ženy nejsou samy sebou

„Koukni na ni,“ zvolal někdo v parku.

Ohlédl jsem se za tím hlasem a viděl dva výrostky, jak z lavičky pozorují slečnu, která právě prochází kolem nich. Usmála se.

– „Jak se může smát? Vidíš ty malý prsa?“

– „Hlavně ten velkej zadek!“

– „Co zadek, ale křivý nohy!“

– „Na tu bych nesáh‘ ani hygienickou tyčí!“

Stačili dva výrostci, té mladé ženě se na pár metrech ztratil úsměv a objevily slzy. Když procházela kolem mě, byl to už někdo jiný. S hlavou dole a v ní myšlenky jako: „Musím přestat jíst! Musím jít k chirurgovi na zvětšení prsou! Musím – se stát někým jiným.“

Ne kvůli sobě. Kvůli dvěma floutkům, kteří i mě přiměli přemýšlet nad lékařem. Protože já viděl krásnou holku. Asi musím k očaři.

Jak to, že nejsi jako modelka?

Kristýna Dolejšová

Připomnělo mi to, docela nedávno na Facebooku, tuhle fotografii. Vzbudila pozdvižení. Tu slečnu komentující ihned uráželi:

„Jak se můžeš usmívat? Vždyť máš vidět špeky!“

„Proč to nevyretušuješ? Ty ani neumíš s Photoshopem?“

„Nechutné, musíš se změnit. Copak nevíš, jak má holka vypadat?“

Ta slečna, jmenovala se Kristýna Dolejšová, odpověděla neskutečně: „Nechci vypadat jako modelka. Ani modelky tak nevypadají.“ Načež založila projekt ZaNormálníHolky a vydala jednu z nejdrzejších knih současnosti Bez filtru, kde si mimo jiné dovolila porovnat svět skutečný (bez filtru) a svět sociálních sítí – prostředí, kde jsou „všichni šťastní, úspěšní a bohatí“.

Jak můžeš takhle vypadat?

Silačky

Na Kristýnu navázala Karolína. Zveřejnila fotky, které šokovaly. Na nich ženy, které druzí odsuzují pro jejich vzhled. Na těle však s vysvětlivkami, které nikdo nevidí: s důvody, proč tak vypadají. Cukrovka, anorexie, alopecie (vypadávání vlasů), endometrióza (problém s dělohou) nebo rakovina. A co víc – s úsměvem v tváři! Ony prostě přijaly samy sebe. Skandální!

Karolína Čmielová ten projekt nazvala Silačky. Sama zažila opak. V pubertě, aby vyhověla jednotnému ideálu dokonalosti, skončila s poruchami příjmu potravy a na antidepresivách. Dnes, podobně jako Kristýna, vidí, kolik je v lidech zla, ale i statečnosti – kolik z nich bojuje s domácím násilím, krutou nemocí, bolestmi všeho druhu, aniž to navenek dá znát.

Opravdu víš, že Tvůj vzor je šťastnější?

Helena Konarovská

Jednou z nejlepších psycholožek na ženské sebevědomí je ovšem Helena Konarovská. Prodává spodní prádlo a plavky a je se vším hotová jedna, dvě. Působí, jako by nikdy neměla mindrák ze své postavy. Ale měla. A právě proto má dnes takový nadhled.

„Když jsem měla po porodu, šla jsem si s mužem koupit plavky. Za pultem stála štíhlá holka, ukázala na mě prstem a povídá: ,Na TO teda nic nemáme.‘ Nemít vedle sebe chlapa, který ihned řekl, že on je naopak šťastný, že TO má, složila bych se a moje sebevědomí by od té doby bylo na nule. Nicméně pořád ve mně je to uražení, ponížení, bolest a křivda, že taková, jaká jsem, jsem vlastně zrůda…,“ říkala ve velkém rozhovoru pro tento magazín FC.

Proč se ženy tolik potřebují líbit druhým a tak málo sobě? Proč jim tolik záleží na tom, co si o nich myslí okolí, a tak málo to, co si o sobě myslí samy?

Helena Konarovská mi k tomu něco řekla. Vlastně i Vám. Co nejdůležitější by ženy měly mít na paměti?

Otočte, prosím, na 2. stránku.