5 kroků, jak prodýchat zradu, která Tě vykolejila z cesty

Vidíš to ve své fantazii?
- Reklama -

„Kde je?“ napadne Tě zničehonic. Není to myšlenka, je to obraz, který doufáš, že neuvidíš. Ale musíš jít za ním, popadlo Tě to.

„Kde je?“ ptáš se její kamarádky. Ona to musí vědět! Koktá.

A pak – vidíš je. Je to jako žahnutí kopřivou. Póry se sevřou. Nemůžeš dýchat. Srdce nebije, něco jej strašně stlačilo. A dál stlačuje. Pokud to zažíváš poprvé, povím Ti, co to je: obezdívání srdce.

První bolest je hrozná, ale buď v klidu, bude to mnohem horší.

Když se obezdívá srdce

Nejdřív šok. Pak vztek. Ty zmije!

Nato výčitky. Jak jsi mohla? A potom sebelítost. Zrovna mně, který…

To nejhorší je ale – bezmoc. Tu si uvědomíš až poté. Zjistíš, že se rozbila sklenička, kterou už nikdy neslepíš dohromady. Vždycky poteče. Buď jí bude jednou provždy protékat důvěra, pokud Ti ona slíbí, že to bylo jen jednou a náhodou, nebo ty střepy ještě rozdupeš, pokud Ti na to řekne: „Miluji ho. Už to nezměníš.“

A najednou si uvědomíš, co jsi prohrál. Nejen ji, nejen dítě, které bylo Tvé všechno, ale soudy jej přidělují matce, také to, co jsi kdy pro vztah obětoval a vybudoval. Nezáleží na tom, kdo vydělával, vše se obřím nožem rozdělí napůl. Majetek, peníze. Obojí ona bude potřebovat – pro život s ním.

Když jsem psal nové vydání magazínu FC Jak si udržet pozitivní myšlení, na které navazuje další díl Jak být sám sebou, měl jsem za sebou tisíce případů mužů i žen, kteří tohle zažili. Všechny jsem učil, proč se srdce obezdívá, proč je bolest spojena s tolika otázkami, i proč je to užitečná zkušenost, která nás posune. To ale nakonec řeším v magazínech, které vždy tvoří ucelenou sérii na způsob knih na pokračování.

Jejich první otázkou však obvykle je:

Jak to vůbec prodýchat?

Posaď se, tak – klidně. A zhluboka dýchej. Něco Ti povím.

Nejsi v tom sám. Co prožíváš Ty, nedávno prožilo nebo v této chvíli prožívá mnoho lidí. Nic nebolí víc než zrada nejbližšího člověka, o kterém ses domníval, že Tě nikdy nezradí. Ale věř, že kopřiva, která Tě žahla, je léčivá bylina. Pomůže Ti. Přes bolest. I když teď tomu nevěříš. I když to je to poslední, co si myslíš.

Víš, u bolesti platí přímá úměra. Čím větší je Tvoje láska, tím silnější je zklamání. Srdce se proto obezdívá. Chrání se. Dlouho teď nebudeš nikomu věřit. Ale na druhou stranu Tvému srdci bude za zdí smutno. Bude tak zoufalé, že bude volat i toho, kdo obezdění způsobil. Nediv se tomu. Srdce dokáže milovat bezpodmínečně. To znamená i tehdy, když nepřichází odpověď.

Bude to dělat tak dlouho, než se vysílí. Potřebuje to. Připrav se na to – na katarzi, vnitřní očistec. Až srdce dosáhne chladného závěru, který bude naprosto iracionální: „Už nikdy nemilovat. Láska vždycky zklame.“ Nezazlívej to srdci. Srdce nemá rozum. A bude chvíli trvat, než ho moudrý rozum nechá emotivně vyvztekat a pak promluví: „Ne, milé srdce, láska nikdy nezklame. Zklame vždycky jen člověk.“

Pohledem rozumu

Kde vládnou emoce, tam ustupuje rozum. On se neznepokojuje obezdíváním srdce. Ví, že za zdí bude srdci výhledově lépe. Jednak bude chráněno – a je před čím. Směrem k srdci nepronikne případné volání o návrat partnera, který zradil. I jemu jednou dojde: „S tím, čeho se na nás dopustili druzí, se už nějak vyrovnáme, horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.“ (Le Rochefoucauld)

Přijít o člověka, který miloval, staral se a důvěřoval, je mnohem větší ztráta než být opuštěn člověkem, který ublížil, hodil vztah za hlavu a nestál za důvěru. Tohle zrádci často dojde, proto chce zpět. A proto mu musí překážet zeď. Musí si uvědomit hodnotu chyby, tak jako oklamaný si musí uvědomit hodnotu zkušenosti. Jen tak to oba nezopakují. Ale na to je třeba čas. A zeď, která nemusí stát mezi lidmi jen proto, aby je navždy oddělila, ale aby se jeden přesvědčil, zda je za zdí někdo, kdo je schopen tu zeď svými lepšími činy rozbít.

Ta zeď má ale dvě strany. Ta vnitřní, směrem od zklamaného srdce, je důležitá proto, aby zraněné srdce, tolik postrádající lásku, neskočilo spěšně do jiného vztahu, ba do jakéhokoli vztahu. Teď potřebuje být samo (viz Proč trvat na vyřešené minulosti partnera aneb Jak se nestat převozníkem).

Uvědomit si mnohé, co ve výsledku pomůže. A hlavně co Tě změní – tak, že se Tě dnešní zkušenost už nikdy nebude týkat.

Co si potřebujeme po žahnutí kopřivy a při obezdívání srdce uvědomit? Otočte, prosím, na 2. stránku.