Samota ne jako trest, ale přednost: 8 výhod, na které zapomínáme

- Reklama -

Ocitnout se sám. Když to nebylo naše přání, máme úzkostný pocit. Nepatřičný.

Připadáme si nedostateční, odmítnutí, nežádoucí. Jako naše prapředky, které vyhnali z tlupy. Najednou byli bez ohně, bez jídla, bez ochrany, bez přátel. Osamělí a vydáni napospas divočině. Od té doby nás samota děsí.

Když jsem psal nové vydání magazínu FC s tématem Jak si udržet pozitivní myšlení, toto byl Váš nejčastější dotaz: Copak se sami můžeme cítit dobře? Copak ten pocit prázdnoty můžeme zaplnit dobrem? Copak se můžeme sami se sebou cítit v dobré společnosti?

Věřte, že ano. Není to snadné, ale já nepíšu o ničem, co je snadné. Píšu o tom, co stojí za to zvládnout. A protože Vám svůj pohled píšu v magazínu FC, tentokrát dám prostor psycholožce, která samotu vnímá jako vzácnou etapu života, jež nám umožňuje zažít to, co jsme s partnerem nemohli nebo nechtěli dělat, etapu, která se možná – nikdy nevíte, kdy potkáte nového člověka – už nemusí opakovat. A ta etapa je krásná, protože:

Chvíle pro sebe. Kdy jsme ji využili naposledy?

1. výhoda: Máme čas na mentální očistu

Osaměli jste? Super. Můžete na sobě začít pracovat tak, jak jste si vždy přáli. Prvnímu kroku se říká mentální restart. Neváhejte, budete se po něm cítit svěží a plni energie. Jak na to?

Zbavme se zbytečného balastu a nánosů, které nosíme v hlavě. Tím přestanou platit všechny sebezničující pokyny z našeho podvědomí. Všechny špatné myšlenkové vzorce z minulosti se uvolní a nahradí se novou pozitivní silou.

Odhalme, kdo nebo co v nás vyvolává negativní pocity, kdo nebo co nás omezuje.

A to, co nás tíží, všechny křivdy, smutky a ostatní negativní pocity, odhoďme do pomyslného kyblíku.

Že nevíte, jak se to dělá?

Napřed je potřeba je objevit, malinko se v nich pošťourat a vyrýpat je ven, což s sebou nese bolest. Znovu si je odžít emočně sice znamená prožít si tu bolest, ale také ji pláčem odplavit pryč. Jen tak můžeme udělat za špatným tlustou čáru a začít s pozitivními afirmacemi a plni energie se vrhnout do plánů.

Začít myslet pozitivně přes všechny křivdy je pouhým startem, náplastí fungující krátkodobě. Negace se možná vrátí po určité době v ještě intenzivnější podobě. Každá rána, aby se zahojila a nezanítila, se totiž musí vyčistit, a to chce čas. Přestůjme tuhle fázi. Vyplatí se to. Z dlouhodobého hlediska se nám krásně uleví, staré rány se budou moci zahojit a uvidíme vše čistěji, jasněji a objevíme nové možnosti.

K tomu je samota ideální, protože nemáme žádnou hloupou berličku s odkladným účinkem. Žádnou výmluvu. S mentálním úklidem je to stejné, jako s úklidem domu či bytu, předchází tomu chaos a změť. Výsledek je ale brilantní, máme vše srovnáno, špína je pryč. Proto je mentální očista důležitá, než se vrhneme do něčeho nového. Život dostane nový lesk. Pro někoho tato metoda není snadná, ale pokud ji zvládne, bude mít sílu se posunout v životě dál a naopak využít období samoty pro svůj růst.

Nezapomeňme, že problém většinou nevyřešíme na úrovni, kde vznikl. Potřebujeme nadhled, odstup, časovou prodlevu. Také nový vztah začínejme až s čistou a svěží hlavou.

Jaká je 2. výhoda? Co umíme lépe než kdokoli jiný? A proč bychom se tedy vůbec neměli trápit?

Otočte, prosím, na 2. stránku.