Můj každodenní rituál, kvůli kterému jsem za blázna

Proč nám voda dělá tak dobře?

Co děláte jako první aktivitu, když se ráno probudíte?

V mých denících je první položka už roky stejná: Děkuji vodě.

Považujete mě za blázna? Tak já Vám to objasním.

Můj večerní a ranní rituál

Večer si vezmu čtyři dvoudecilitrové skleničky a naplním je kohoutkovou vodou. Přes noc ji nechám odstát, aby se jednak vypařilo vše, co ve vodě být nemá (chemie), a jednak aby se teplota ustálila na pokojové hodnotě.

A když ráno vstane, ty čtyři sklenky postupně a velmi pomalu vypiju. Při tom si uvědomuji, co právě dělám. Že piju něco, za co bych měl být vděčný; něco, co mi pomůže.

Připadá Vám voda obyčejná? A to i přesto, že naše organismy tvoří ze tří čtvrtin? Tak já Vám něco o vodě povím, abyste si uvědomili, jak výjimečná je ona i my. Ostatně, to, co Vám popíšu, si připomínám celou tu minutu, co ji po ránu piju.

CO je vlastně v nás?

Voda je nejrozšířenější látkou na světě. Je všude. I v železe.

Je měkká a poddajná, zároveň tak silná, že rozláme skálu. Voda má totiž velkou trpělivost.

Každé ráno si při pití vody připomínám, že měkké dokáže zdolat tvrdé. Už staří Seveřané nalévali vodu do trhlin ve skalách. Jak zmrzla, začala se roztahovat a v pórech a kapilárách vyvinula tak obrovský tlak, až skálu rozlomila. Tak člověk získal kámen. Když začne klíčit zrno – ve skutečnosti něco tak křehkého, co rozdupneme botou –, dokáže prorůst zeminou i asfaltem. Právě voda mu pomáhá dosáhnout tlaku až 400 atmosfér. Ostatně, tento tlak pomáhá vodě překonat i zemskou přitažlivost. Díky tomu tak vystoupá kapilárami stromů až do korun a vyživí listy.

Voda má hned po rtuti nejvyšší povrchové napětí. Nebýt toho, některé druhy hmyzu by se nemohly pohybovat po vodní hladině. A nepřežily by rostliny, protože by v sobě nemohly distribuovat živiny a stavební látky.

Voda je všude a neztrácí se. Jako jediná existuje ve třech skupenstvích – kapalném, plynném i pevném. Díky tomu je nezničitelná. Můžeme ji vyvařit, zmrazit, ale bude tu pořád. Jen v jiné podobě. Ale trvale. Pro nás.

Na rozdíl od ostatních kapalných látek voda při minusových teplotách zvětšuje objem a naopak při plusových teplotách objem snižuje. V plynné formě je jednou z nejlehčích, v kapalné jednou z nejhustších, v pevné opět jednou z nejlehčích. Podle zákonů fyziky by všechno mělo být opačně. Vědci si marně lámou hlavu i nad tím, proč má voda největší hustotu zrovna při teplotě 3,98 stupně Celsia. Netuší, kdo to tak stanovil, vědí však, jaký to má smysl. Jedině tak voda nikdy nezmrzne v celé hloubce oceánů a jezer, pokaždé někde a někudy probíhá distribuce kyslíku do větších hloubek – k živočichům, kteří by jinak nepřežili.

Stručně řečeno: Voda má nejvíce anomálií ze všech látek v přírodě. Nebýt všech těchto anomálií, není život. A tohle nás tvoří ze tří čtvrtin…

CO v nás způsobuje?

Voda je nejsilnější přírodní rozpouštědlo. I když se ji už desetiletí snažíme znečistit a otrávit, ona má samočisticí schopnost. A pomáhá uzdravovat i nás.

I v magazínu FC zdůrazňuji, že pomáhá léčit

 • bolesti hlavy i těla
 • problémy se srdcem
 • obezitu
 • zácpu
 • cukrovku
 • artritidu
 • epilepsii
 • tuberkulózu
 • meningitidu
 • gastritidu
 • nemoci uší i krku… a bůhvícoještě.

Vodě nelze porozumět. Rozum totiž, když jde o vodu, na hodně nestačí. Ostatně, jak byste vysvětlili, proč teplá voda zmrzne dříve než studená?

Vodě nelze porozumět, jen přijmout a využít její vlastnosti. Voda mě naučila, že ledová není dobrá. Kdykoli jsem se takové napil, zpomalila mi trávicí procesy. Naopak v pokojové teplotě jitří smysly, například při snídani jsou pak chutě zřetelnější.

Japonský vědec dr. Masaru Emoto dokonce provedl pokusy, z nichž vyplývalo, že strukturu vody ovlivňují energie. Všiml si totiž, že voda reaguje na slunce. A objevil, že podobně citlivá je na elektromagnetické pole, na prostředí vedení vysokého napětí. „Kvality vodu utváří okolní prostředí,“ řekl s tím, že se na vodu rozhodl nechat působit lidská slova či hudbu. Výsledek pod mikroskopem nafotil.

Výzkum dr. Masaru Emota: zleva krystalky vody po působení slov "Děkuji Ti", "Mám Tě rád", "Nenávidím Tě"
Výzkum dr. Masaru Emota: zleva krystalky vody po působení slov „Děkuji Ti“, „Mám Tě rád“, „Nenávidím Tě“

Vodou naplnil tři sklenice. Na každou sklenici působil jinak. K jedné promlouval s vděčností, k druhé s láskou, k třetí s nenávistí. V dalším kole pak vystavoval jednotlivé sklenice vody působení vážné hudby, rocku a metalu. Molekuly vody v její struktuře se pokaždé uspořádaly jinak. Buď byly krásně pravidelné, nebo zcela rozpadlé.

Emoto varoval, že stejně ničit se může naše tělo, pokud dovolíme, aby nás někdo vystavoval zlu. A doporučoval pomáhat vodě v nás, aby se nekazila.

Mocný citron

Proto je odstátá voda první tekutina, kterou po ránu pozřu. A první „potravinou“ je citron. Plátek citronu v té vodě.

Zatímco voda je nejsilnější přírodní rozpouštědlo, citron je nejlepší přírodní dezinfekce, vhodná pro naše tělo. Pročišťuje mnohem více než jen střeva a ještě naplní tělo vitaminem C. Citron se skvěle doplňuje s vodou proto, že:

 • je výborným startérem metabolismu
 • likviduje tuky
 • snižuje pocit hladu
 • a když se najíme, pomáhá nám vstřebat z potravin důležité látky.

A hlavně i citron klame rozum tím, že sice je kyselý, ale přesto působí zásaditě. Citron je nejalkaličtější potravinou, výborně tak vyvažuje organismus, překyselený v moderní době nezdravými jídly i stresy.

Řeknete „jen voda s citronem“. Přitom je to „lék“.

Proto až dnes budete dodržovat pitný režim a obojím se odměníte, zkuste pít s pocitem vděčnosti. A až se na Vás pokusí někdo řvát, chraňte si svou vodu. Je důležitější, než si myslíme…

O maličkostech, na který stojí pozitivní myšlení každého dne, píšu v novém vydání magazínu FC. K sehnání také zde.

Petr Casanova