7 her s důvěrou aneb Koho můžeš potkat (nejen) na seznamkách

"Nic moc. Co teď s ním? Snažit se to zlepšit? Nebo jít o dům dál?"
- Reklama -

Žijeme ve zvláštní době. V žádné předchozí k sobě lidé neměli tak blízko jako dnes.

Máme mobilní telefony. Když nám někdo chybí, když nám na někom záleží, když s někým potřebujeme komunikovat, hned v příští minutě můžeme psát nebo volat. Přesto mnoho lidí slyší: „Nevěděl jsem, jak Ti to mám říct.“

Nebo máme letadla. I když něco raději říkáme osobně, do 24 hodin můžeme být díky letadlům na jakémkoli místě této planety. Přesto mnoho lidí slyší: „To víš, jsi hrozně daleko.“

Nebo máme internet. I když nám chybí někdo, s kým bychom si napsali, zavolali, osobně se viděli, hned dnes můžeme takového člověka najít – na seznamce. Přesto jsou mnozí lidé stále sami, i když registrováni na seznamce.

Je to chyba mobilních telefonů, letadel nebo internetu? Je to chyba doby? Jistěže ne. Tato doba lidi nekazí. Tato doba charakter lidí pomáhá odhalit. Čím více nástrojů člověk má a nevyužívá, tím více to svědčí o něm, ne o těch nástrojích.

Ano, moderní doba vysvléká člověka do naha. Poznáváme lidi přesně takové, jací jsou.

Kdo už čte mou novou knihu Protože, ví, jak obrovské jsou rozdíly mezi lidmi. A že pokud narazíme na člověka, který si s moderní dobou neví rady, nebo její nástroje dokonce přímo zneužívá, neznamená to, že bychom měli naříkat na dobu, na zpropadené telefony, jimiž se dá flirtovat, na zpropadené seznamky, na nichž se dá podvádět. Znamená to pouze, že bychom se měli ohlížet po jiném člověku.

Dnes Vám ukážu 7 typů lidí, na něž můžete jak na seznamce, tak v běžném životě narazit. Mnozí mají pocit, že nastala snad epidemie těchto druhů. Ve skutečnosti je nová doba jen pomůže rychleji odhalit, respektive oni sami v této době nezvládnou svou slabost. Jsou jako alkoholici, před které nová doba postavila láhev. Projevují se. Dennodenně. A to je dobře. My potřebujeme vědět, s kým máme tu čest, abychom neztráceli drahocenný čas.

V mé nové knize Protože naleznete mnoho nálepek pro konkrétní chování ve vztazích. Tyto nálepky, které dnes uvedu, jsou v psychologii celosvětově rozšířené. Už to něco znamená. Přinejmenším to, že tyto případy lze potkat všude na světě a nedějí se jenom Vám.

1. Cushioning

Cushion v angličtině vyjadřuje polštář nebo mantinel. Jinými slovy: Tento člověk si chce změkčit „přistání“, aby ho moc nebolelo. Má tajně rozdělaných více známostí a s každou se snaží zacházet tak, aby si připadala jediná. To znamená, že se Vás snaží vmanipulovat do situace, kdy pro Vás jedinou volbou je někdo, pro koho sami jste jen jednou z možností.

Navenek to působí vychytrale. Ale je to znak často nezralého, až hloupého člověka. Neví totiž, že za takové konstelace nemůže žádné ze známostí věnovat 100% pozornost. Na žádnou se nemůže 100% soustředit. Představte si pět slepic, které se snažíte chytit všechny najednou. Nechytíte ani jednu. Připadáte si nemožně.

Vybudovat více 100% vztahů nejde, protože všichni máme omezené množství energie. Vybudovat jeden 100% vztah jde, ale znamená to věnovat mu veškerou energii. Cushioning je nejlepší cesta, jak zůstat nakonec sám, a ještě s ublíženým pocitem, že všichni jsou nevhodní, divní, že na světě nikdo, kdo by mi 100% vyhovoval. Takový člověk totiž nepadá z nebe, ale dva se musejí jeden druhému opravdu dlouze věnovat, aby si porozuměli, aby si všechny rozdíly vykomunikovali, zkrátka aby si „sedli“.

Cushioningu se zbaví pouze ten, kdo si uvědomí, že potřebuje rozjet vztahů méně, ne více, když žádný pořádný nemůže najít.

2. Stashing

Typická ukázka, že vůbec nezáleží na nástrojích doby, ale vždy na člověku. I když budeme mít miliony komunikačních variant, jedině člověk rozhoduje, zda bude ochoten sdílet.

Stash je výraz pro tajemství, záhadu, nevysvětlitelnost. Na seznamkách je mnoho raněných lidí. Jedni se stydí za své rány, druzí nemají čisté svědomí (špatných ran se dopustili). Oba typy zůstávají samy. Oba typy si přitom myslí, že samy zůstávají vinou ran. Ve skutečnosti samy zůstávají vinou nesdílení, uzavřenosti.

Vztah, zejména ten partnerský, musí být krystalicky čistý. Jakmile se v něm objeví pochybnost, tudíž zlá domněnka, hrozí narušení důvěry, která je základní podmínkou vztahu. Stashing je nebezpečný oboustranně. Jestliže nevíme, co druhého bolí, nebo jak ta bolest vznikla, můžeme nechtěně udělat něco, co mu ublíží a náš vztah rozbije – protože nevíme, že mu to ublíží a rozbije to vztah.

Ve své knize Protože ukazuji způsoby, jak překonat obavy z odsouzení, odmítnutí druhým. Velmi se zabývám seznamkami, kde by lidé k sobě měli být maximálně otevření, a to hned od první chvíle. Bohužel lidé dělají opak – zakrývají fakta, upravují své fotografie, a přitom vědí, že pravda dříve či později (při osobní schůzce) vyjde najevo. Tito lidé nejvíce marní svůj čas.

V knize Protože ukazuji, jací lidé mají na seznamkách statisticky nejvyšší úspěšnost. Vycházím i z údajů naší specifické seznamky WithYou.cz a chování lidí, kteří tam již nejen našli životního partnera, ale jsou i oddáni.

Kdykoli jsme maximálně otevření, rychleji poznáme, jak to s námi druhý myslí. Smiřme se s tím, že jsou lidé, kteří poznají to nejlepší z nás, a přece odejdou. Protože jsou i druzí lidé, kteří poznají to nejhorší z nás, a přece zůstanou. A o ty nám jde.

Kdo bojuje se svými mindráky, měl by si je nejdříve vyřešit a nevstupovat do vztahu. Jinak si daný mindrák přinese s sebou a on se stane hlavním problémem celého vztahu.

Od jakých typů co nejdříve pryč, a to nejen na seznamkách? Otočte, prosím, na 2. stránku.