10 důvodů, proč nikdy nelhat ženě

I když oba padnete, neválči. Přemýšlejte, kde jste ve společném mávání křídly udělali chybu. A odstraňte ji.
- Reklama -

Uvědomuji si sílu slova. Už ano. Je to můj doživotní trest.

Jako mladý jsem si myslel, že slovo ve vztahu stačí. Jakékoli slovo. Třeba lež. Vyslovím ho, a bude to odbyté.

Nestačilo to. Oči mi otevřela dívka, která mi po rozchodu nechala na stole vzkaz: „Ženu nic nebolí víc než slyšet lež, a přitom znát pravdu.“

Kysele jsem se usmál: Jak mohla znát pravdu? Přece jsem tak dovedně lhal! Až po letech, když jsem ji potkal po boku muže, který byl mnohem lepší než já, mi řekla: „Žádné ženě nemusíš říkat, jak moc ji miluješ, jak moc Ti na ní záleží a jak moc bys s ní chtěl být. To všechno totiž vyjadřuje způsob, jak s ní zacházíš. Láska se, Petře, nevyjadřuje slovy, ale činy.“

Tehdy na ulici jsem si uvědomil, co pro ženy znamená upřímnost. A že upřímnost neznamená říct nutně všechno, co mi běhá hlavou, ale když už něco řeknu, ať je to pravda.“

Ve své nové knize Protože zodpovídám mnoho bolestivých, ale důležitých otázek: Proč nás opouštějí lidé, které milujeme? Proč se nedokážeme tak rychle odmilovat? Proč chceme toho, a nikoho jiného? Proč dokážeme vnímat to, co jiný zatajuje? Proč umíme vycítit lež? Proč nás lež tolik bolí? a spousty dalších.

Nemám právo muže nabádat k tomu, aby nelhali, protože jsem sám tuhle chybu udělal. Viník nemá co kázat. Ale mohu jim vysvětlit, proč je dlouhodobá lež hloupá a hlavně proč je její cena strašná. Zatímco pravda nestojí nic, lež může stát úplně všechno.

1. důvod: Ženy nejsou muži.

To není objev hodný Nobelovy ceny, že? Přesto ho, s dovolením, rozvedu.

Muži věří v účinnost svých lží, protože uvažuje mužskou myslí. Soudí své konstrukce z mužského pohledu.

Muž se rozhoduje převážně mozkem. Proto věří, že když oklame mozek, musí uspět. Jenže žena se převážně řídí srdcem, intuicí, pocitem. To, co je správné, nerozhoduje hlavou.

Příklad: Muži hlava říká, že dítě je přítěž. Více starostí, méně spánku, zvýšené náklady, snížená svoboda. Mnoho mužů odchází od žen, ještě než jsou těhotné. Pokaždé pro to mají racionální (rozumový) důvod. Žena ale jde do dítěte, ačkoli ji těhotenství mění, porod bolí a její život to změní napořád. A přesto své dítě miluje. Cit je pro ni nejvíc.

Nebýt citu žen, lidstvo už neexistuje. Totéž platí o mysli mužů. Proto se žena a muž tolik doplňují, tolik potřebují. Ale jedině tehdy, když správný cit potká správnou mysl.

Milí muži, ženskou mysl můžete podceňovat, jak chcete, ale s jejich citem to nikdy nedělejte. Jejich cit mnohdy ví to, co náš mozek neumí ještě ani pojmenovat.

A proto:

2. důvod: Když žena klade otázku, není to proto, že nezná odpověď, ale proto, že ji cítí.

Ženy nejsou obratní řečníci. Když muže usvědčí ze lži a muž vyhrkne: „Jak jsi to mohla vědět?“, je žena schopna s úsměvem odpovědět: „No, VÍM to.“

Slovo „vím“ ale není přesné. Vědění vychází z mysli. Žena slovem „ví“ jen nazývá to, co ve skutečnosti „cítí“. Cit vychází ze srdce.

Kdo četl 7 vědeckých argumentů, proč srdce ví víc než rozum, vytušil, proč brát srdce vážně. Cítíme energii, cítíme nesoulad, cítíme nejistotu, cítíme lež. Ženy víc než muži. Pak jsou zmatené, protože si své pocity nedovedou racionálně vysvětlit. Jejich intuice ovšem, musím to uznat, má většinou pravdu.

Existuje však jedno, co intuice nikdy nezodpoví.

Otočte, prosím, na 2. stránku.