5 LÁSKAvostí ve vztahu aneb Jak dělat kompromisy

Kompromis se nedělá tak, že každý o krok ustoupí, protože tím by se partneři, stojící proti sobě, navzájem vzdálili. Kompromis znamená naopak udělat krok vstříc sobě. Jen tak se ve vztahu přiblíží.
- Reklama -

Bylo krásné pondělní ráno. Vzal jsem inlinové brusle a vyrazil podél Vltavy. U Troji rvala paní do schodů dětský kočárek a ještě ekvilibristicky honila za ruku malé dítě. Pomohl jsem jí a ona: „Děkuji, jste džentlmen.“

A ten špunt: „Co je to džentlmen?“

„To je z angličtiny. Gentle – man. Laskavý muž.“

„A co je to laskavý?“

Usmála se: „To je od slova láska, víš? Někdo takový nám moc chybí.“

Zbytek cesty jsem zvolnil a přemýšlel, jaké malé LÁSKAvosti mnohdy stačí, abychom dali najevo, že vnímáme hodnotu druhého partnera i vztahy, a druhý partner byl za nás i vztah šťastný.

Jistě se budete usmívat, jaké maličkosti to jsou. Jenže maličkosti dělají celek. A jak píšu právě v nové knize PROTOŽE, právě maličkosti ve vztahu nejvíce chybí…

Nebojte, nejsou náročné, naopak, pro oba příjemné…

První LÁSKAvost: Kompromis správným směrem

Na světě neexistují dva stejní lidé. I do vztahu tedy vstupují partneři s odlišnou minulostí, pohledem na svět, hodnotami, přáními i unikátním způsobem, kterým své sny naplňují. Je přirozené se neshodnout.

Hloupí lidé se začnou hádat. Nepochopí, že pak se mohou hádat neustále a s každým, protože nikdo nemá názory, zkušenosti a metodiku myšlení stejné jako oni.

Moudří lidé se naučí dělat kompromis. Kompromis je chybně vykládán jako ústupek od obou stran. NE! Pokud každý z partnerů, stojících proti sobě, udělá krok zpět, vzdálí se druhému. Vztah je o přesném opaku. Kompromis znamená udělat vstřícný krok k sobě.

Příklad z mého života:

Tak který bod promnout?
Tak který bod promnout? Ulevit hlavě, krku, zádům?

Mám rád fotbal. Třeba i v televizi. Díval bych se každý večer. Moje partnerka ale nemá ráda fotbal. Natož v televizi. Natož každý večer.

Na druhou stranu má moje partnerka ráda masírování. Moje masírování, dodám. Šíje, kříže, nohou. Nejraději by tento požitek měla každý večer. Mně ale masírování bere čas. Natož každý večer.

Jak tedy dva naše rozpory vyřešit?

Psychologie rozlišuje dva pojmy. Kompromis jako ústupek nebo nenaplněné očekávání ani jedné z vyjednávajících stran. A pak konsenzus jako dohodu ve smyslu všestranného vítězství. S partnerkou jsme se rozhodli pro společný krok stranou. Ani jeden není zcela spokojen, ale oba máme to, co máme rádi. Jak to? Inu, pokud zapnu televizor a sleduji fotbal, musím partnerku masírovat.

Pro ni je to okamžik snů, protože ji masíruji nejméně dvě hodiny v kuse. Pro mě je to rovněž okamžik snů, protože mě podporuje ve sledování fotbalu a dokonce mě upozorňuje, že už za několik týdnů začíná mistrovství světa. Několik zápasů denně, několik týdnů v kuse. Dokonce už mi obstarala rozpis.  

Jak vypadají největší LÁSKAvosti v komunikaci mezi dvěma partnery? Jak pochopit někoho, kdo má odlišné myšlení než my?

Otočte, prosím, na 2. stránku.