100 způsobů, jak projít těžkostmi silnější

Když přes všechny nesnáze věříš, můžeš to dokázat. Když nevěříš, ani se nepokusíš. Proto Henry Ford říkal: "Ať si myslíme, že něco dokážeme, nebo nedokážeme, vždycky máme pravdu."
- Reklama -

Když vstupujeme do posilovny, tušíme, že vyjdeme zmožení, ale silnější.

Když pak stojíme před činkou, tušíme, že cvičení s ní nás vyčerpá, ale zocelí.

Proč se stejně necítíme v posilovně života, před každou činkou – těžkostí dne?

Negativní emoce

Ty jsou odpovědí.

Do posilovny vstupují lidé, kteří chtějí být silnější. Je to jejich pozitivní volba.

Ale život se nás neptá. Aniž chceme, sráží nás na kolena, a tím v nás vyrábí negativní emoce, že nestojíme za nic. Staví před nás překážky a vytváří v nás strach, že je nepřekonáme. Vložil nám do hlavy mozek, který nás v negativním nastavení nutí stahovat kalhoty, i když brod je ještě daleko. Vinou negativních emocí po pádu nevěříme, že vstaneme. Před překážkou o sobě pochybujeme. Každé ráno se bojíme, že den bude těžký, a už aby byl večer. Jsme slabí. Protože negace je slabost.

Přitom pozitivní život nepadá z nebe, musí se vytvořit. K vlastnímu posílení a rozvíjení své odolnosti potřebujeme výzvy. Potřebujeme být na kolenou, abychom mohli vstát. Potřebujeme překážku, abychom měli co překonat. Pak zjistíme, že nás pády i překážky ve skutečnosti zocelují, a dalšího pádu a překážky se bojíme už méně.

Jenže – je tu ALE. Abychom se po pádu rozhodli vstát a před překážkou ji překonat, musíme si věřit. To znamená mít pozitivní myšlenku, že to můžeme zvládnout. Jinak nepůjdeme do posilovny, ani se nepokusíme zvednout činku. Když si nevěříme, nemáme na to. Mozek rozhodne za ruce.

NEmáš na to. NEdokážeš to. NEzměníš to. To jsou NEgace. Jak tedy uvěřit, že těžkosti zvládneme? O přenastavení mysli na ryze pozitivní bude celé nové vydání magazínu FC. Ze 100 způsobů, o kterých se dočtete, teď vyberu alespoň pět, které mě osobně velmi baví.

1. Přetrhni negativní zacyklení

Znáte Spotify? Službu, která nabízí streamování hudby nebo podcasty, vytvořil jeden Švéd. Jmenuje se DANIEL EK, je mu 35 let a je miliardář, což ale není podstatné. Proč? Protože když mu bylo 22, vymyslel a prodal už jinou svou službu. Tehdy si řekl, že už nemá zapotřebí pracovat, a odešel „do důchodu“. Záhy ale zjistil, že jen s penězi má nudný život; že bez činnosti a projektu nemá pro co vstávat, žít; že tedy peníze nesmějí být cíl, jedině prostředek. Ale to už je jiný příběh, který se dočtete v FC, tady s tím nebudu zdržovat.

Daniel zažil negativní zacyklení. Možná to znáte také. Stačí jediná hloupá myšlenka („Sakra, tohle jsem v minulosti mohl udělat lépe nebo jinak“, z čehož vyplývá „Teď budu mít budoucnost zkaženější, horší“) a točíte se v negativním kruhu. Negativní myšlenky Vás totiž drží od jakékoli pozitivní činnosti, kterou potřebujete k tomu, abyste se pohnuli.

Daniel Ek se z negací vymanil za pomoci dvou nástrojů – akčního plánu a transformační pauzy. Složité pojmy pro jednoduché aktivity. Objasním polopatě:

Když spadneme do negativních emocí, je už pozdě. Negativní emoce nás kompletně ovládnou. Budeme mít vysoký krevní tlak, budeme chtít křičet, týrat se, nenávidět, litovat, hledat na sobě chyby, mstít se, vzdávat se. Pozitivní čin nás vůbec nenapadne. Proto potřebujeme být dopředu připraveni, co konkrétně uděláme, až… Tomu se říká akční plán.

V něm si dopředu stanovíme, jak bude vypadat naše transformační pauza. Daniel Ek říká: „Negativní emoce jsou silnější než já. Když jsem v nich, stojí mě strašně energie se z nich dostat. Proto si už dopředu vím, že když mi žádná pozitivní myšlenka nepůjde, dám mozek na nabíječku.“

Co to znamená? Ideálně cvičit. Bez rozmýšlení se automaticky převléknout a jít si na pět až deset minut zaběhat. A pokud to (například v práci) nejde, můžeme pět minut na místě hluboce a pomalu prodýchat. Už to aktivuje parasympatický nervový systém, který nás zklidní a vytěsní stres.

„Chvíli to potrvá. Vytřískaný mobil taky musíme na nabíječce nechat pár minut, než znovu naskočí,“ říká Daniel Ek.

Co to znamená „vyběhnout na psa“?

Jak se dá pustit do těžkostí tím nadšeněji, čím horší pocit z nich máme?