Vrátí se? 5 srdečních háčků, díky kterým druhému můžeš chybět

Chybí Ti. O tom máš jasno. Ale má smysl na něj čekat? Cítí on totéž?
- Reklama 4 -

Přátelé mu říkali Samaritán. Měl dobrý pocit, když někomu pomáhal.

Poznal ženu, která si pomoc zasloužila. Dvě děti na krku, za sebou těžkou minulost. Všichni partneři ji týrali, ubližovali, opustili… Alespoň tak to popisovala.

Rozhodl se ji zachránit. Společně bydleli, společně vychovávali její dítě, které on přijal za své. Snažil se jí přesvědčit, jak úžasní chlapi dokážou být… I děti vzkvétaly. Rád se o ně staral. Jenže…

Vztah se začal kazit. Prasklo totiž, že ona, s volnějším časem, hledala náruč i jiných mužů. Tajných nápadníků, s nimiž se scházela, měla přes internet víc. Demonstrativně odešel.

Ke svému údivu zpovzdálí sledoval, jak jí vůbec nechybí. Naopak mu rvalo srdce, že k dětem už nemůže a že ona jim vodí domů stále nové tatínky. Jistě i jim vypráví, jak jí bylo všemi ubližováno a že potřebuje zachránit…

Pokládali jste si někdy také tuto otázku: Jak je možné, že druhému nechybím? Jak to, že nevnímá rozdíl? Dojde mu to? Vrátí se?

Kdo již četl nové vydání magazínu FC o zdravém srdci, ví, jak je důležité zbavit se naivity, raději přijmout upřímný fakt a jeden konec s bolestí než zažívat bolest bez konce.

Také přemýšlíte, jak se druhému připomenout? Také Vás svrbí prsty nad příkazem Napsat novou zprávu? Co když mlčení z druhé strany neznamená, že nás už hodil přes palubu, ale že čeká, kdy my uděláme (další) první krok?

Staré zprávy. Tolik citu. Tolik „navždy“. Tohle přece nemůže skončit, cítíš to?

 

Mám ještě čekat?

 

Byl to osudový vztah, když ho nemůžeme vymazat z paměti? Co když však byl osudovým pouze pro nás, a ne pro druhého? Má smysl čekat, nebo napnout své soustředění jiným směrem a zkoušet hledat opětovaný vztah?

Denně se mnou sdílí svůj zamotaný příběh v průměru jeden z tisíce fanoušků na Facebooku. Při současném čísle – 270 000 fanoušků – je to okolo 270 příběhů, které spolu konzultujeme, denně. Ačkoli každý člověk i každý vztah je jiný, odlišují se pouze v jemných nuancích. Ano, máme například odlišný práh bolesti. Někdo je schopen čekat ještě tehdy, kdy to už jiný vzdal. Všechny příběhy však mají stejné vzorce. Když něco důležitého vztah postrádá, prostě nepřežije.

 

Na základě Vašich vlastních příběhů tedy mohu zformulovat pět takzvaných srdečních háčků, které fungují. Tím háčkem je nějaké konkrétní chování, kterým se druhému vepíšete do srdce. A protože jde pokaždé o kvalitu, která v současných vztazích není úplně běžná, vemte jed na to, že se dříve nebo později druhému zasteskne. Uvědomí si, co jste měli a co mu teď schází. A čím více těch háčků jste zaklesli, tím větší je pravděpodobnost, že má smysl čekat. Protože druhému můžete připadat dokonce nedocenitelní…

Co není až tak obvyklé? Co bude hrát ve vzpomínkách v náš prospěch? Kdy si druhý – bez ohledu na to, zda zůstal sám, nebo rychle skočil do jiného vztahu – spíše uvědomí, co v nás měl?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -