Nevíte, co s víkendem? Šumava volá…

Nejvýše položený hrad, navíc v nejstarším zlatonosném revíru
- Reklama -

Plánujete víkendy s předstihem? Sháníte tipy, jak a kde si vyčistit hlavu a provětrat rodinu? V této rubrice se Vám pokusím poskytnout inspiraci, ale podotýkám, že podle svého vkusu – podle toho, co mám já osobně rád.

Pohled na Kašperské Hory

Místem, které zbožňuji, jsou Kašperské Hory. Není to název hor, nýbrž města. Ale to město je v horách. Ukryté uprostřed nekonečných šumavských lesů. Nádherné zrenovované náměstí s historickými domy, kde jako byste vypnuli zvuk. O víkendu tu skoro neprojede auto. Ptáte se: Je tohle vůbec město?

Je. A jaké! Po Brnu jako druhé v historii smělo používat městskou znakovou pečeť – už ve 14. století. Bylo totiž významné. Těžilo se tu zlato!

Mimochodem, to zlato tu pořád je. Ve zlatonosných kopcích ho je odhadem ještě za třicet miliard korun. Ale nikdo ho nedoluje. Možná i proto, že jeden poklad ční přímo na kopci. Kašperk, nejvýše položený královský hrad v Čechách (886 metrů nad mořem).

Hrad Kašperk

Rok 2018 je plný výročí. Ve stínu oslav naší státnosti se krčí výročí založení Karlovy univerzity, založení Nového Města pražského a hradu Karlštejna. Kašperk si slavného vládce připomene. Návštěvníky, přítomné o víkendu 5. a 6. května, přenese o stovky let zpátky…

Co zažít

Karel IV. byl znám podporou toho, čemu dnes říkáme rozvoj mezinárodního obchodu. Na Šumavě pomohl zřídit dvě stezky do Bavorska. Po Zlaté stezce o svátečním víkendu přijedou se svými koníky soumaři, tehdejší dopravci (takové déháelko), se solí, kořením a drahými látkami, a to z Pasova a Grafenau.

Do středověku se vrátí celý hrad. Jürgend a Francois, dvojníci dvorních šašků Karla IV., žertovně představí své znalosti středověké medicíny, kterou studovali. Například protijedy, masti, dryáky (léčebné koktejly, které vyháněly z těla neplechu; ty bude možné i ochutnat), ukážou i to, jak umějí rovnat zlomeniny. Středověké léčitelství doplní příběhy bylinek a bylinkářství.

Středověké skriptorium umožní moderním lidem seznámit se s výrobou pergamenu, bude možnost vyrazit si zlatý dukát Karla IV. nebo si nechat vytvořit na hlavě módní účes z doby našeho velkého panovníka. Hradní nádvoří se zatím ponoří do středověké hudby za použití hudebních nástrojů a aranžmá doby Karla IV. Zážitková prohlídka s příznačným jménem Stavba hradu zprostředkuje setkání se živými zedníky, kameníky a tesaři, pracujícími dobovými nástroji na vzniku Kašperku. Opačný náboj pak bude mít sugestivní audiovizuální projekce v západní věži, která před očima návštěvníků zinscenuje požár gotické komnaty.

Součástí budou i dětské prohlídky, zaměřené na dovednosti malého Karla IV. (pro kluky) a jeho budoucí manželky Blanky z Valois (pro dívky).

Kde se najíst

Nebespán

Z mého pohledu nejlepším podnikem v Kašperských Horách je Nebespán. Butikový penzion se špičkovým bistrem proslavil francouzský šéfkuchař François Thuille. Narodil se v Cognacu a původní profesí je řezník. Sám si tak vyrábí skvělé paštiky, terinky, šunku, klobásky, čerstvý kravský i kozí sýr.

François Thuille

Na Šumavě se usadil kvůli vášni pro procházky lesem a sběr hub. Hostům, kteří mohou sedět i venku, podává původní francouzskou venkovskou kuchyni s kvalitními, čerstvými a pokud možno regionálními surovinami. „Na české kuchyni oceňuji hlavně využití zeleniny a luštěnin, které se bohužel ztrácejí z každodenní francouzské stravy. Oblíbil jsem si tu čočku, fazole, kořenovou zeleninu, lesní plody a houby,“ říká Thuille.

Bistro

Podnik, který působí velmi domácky, až rodinně, vede srdcem Sabina Kmecová, původem manažerka z Prahy, která se vyhořelá po čtyřicítce rozhodla opustit korporaci i zaměstnání a s manželem a dvěma dítky školou povinnými začala od nuly ve vysněném prostředí na horách. K útulnému bistru patří i obchůdek s bioprodukty, vlastnoručně vyráběnými.

 

Kde přespat

Hotel Kašperk

Kdo viděl film Grand Hotel Budapest, bude mít pocit déjà vu. Asi sto kroků od Nebespánu je Hotel Kašperk, kde si večer můžete vzít sklenku vína na travnatou terasu, položit se do zahradních lehátek a vychutnávat si hvězdy.

Bazén

Za zády máte v noci osvětlený velký vnitřní bazén, kde při plavání prosklenou stěnou můžete pozorovat temné lesy na obzoru… Prý tam žijí skřítci, divoženky a černí rytíři.

Restaurace

Hotel má vlastní bourárnu, kde se zpracovává hovězí bio maso z celé Šumavy, a restauraci v secesním designu, odkazujícím na původní šumavský styl první republiky a vídeňskou architektonickou školu. Tip na osvěžení: Místo obligátní Mattonky si tu dejte Kašpersko-horskou vodu z pramene. Je tu všude v lesích…

Kam jít druhý den

Vydra u Turnerovy chaty

Sjeďte autem do povodí Vydry. Z Kašperských Hor je to asi pět minut jízdy. Od Čeňkovy pily, kde zaparkujete, půjdete nádhernou scenérií kolem slavné Klostermannovy chaty (z roku 1924) třeba až do Modravy. Po levé ruce les, po pravé takzvané „kamenné moře“, kterým protéká nazlátlá voda.

Procházku uklidňujícími pěšinami si můžete nadávkovat podle libosti. Já tu naposledy chodil sedm hodin. Pokud tedy 5. a 6. května nemáte jiný plán, zkuste. Věřím, že nebudete litovat.

Více než 100 stran o tom, jak si upevňovat své psychické i fyzické zdraví a prostě naplněněji žít, čtěte v novém vydání magazínu FC, které zasíláme v rámci Česka i na Slovensko. Kdekoli jinde na světě můžete číst FC v mobilní aplikaci, kterou získáte zde.

© Petr Casanova