Pořád čekám. Kde je můj osudový vztah? Kde dělám chybu?

- Reklama -

3. chyba: Marníme čas s někým, kdo si myslí, že osudová láska padá z nebe.

Mnoho lidí je raději samo než se špatnými partnery. Čekají. Přebírají.

Mnoho žen preferuje pouze úspěšné muže. Chápu je. U muže, který něco dokázal, je vyšší pravděpodobnost, že vztah zařadí mezi své výzvy. Úspěšnému muži totiž nemusíte vysvětlovat, že na každém úspěchu je potřeba makat. Že nic, co v životě stojí za to, není automatické a nepadá z nebe.

Každý úspěšný muž ví, že život funguje jako prodejna. S košíčkem si vyberete cokoli chcete. Ale na konci to musíte zaplatit.

V životě je to – zaplaťpánbu – zařízeno tak, že odměna přichází vždycky až po vynaložení úsilí. Ve vztahu toto úsilí musí být oboustranné. Proto ženy preferují úspěšné partnery. Nemusejí jim vysvětlovat, že je důležité porozumět druhému, hledat cesty k sobě, komunikovat, naslouchat, řešit, zkrátka budovat.

Na druhou stranu, ani úspěšní lidé nepadají z nebe. Úspěšnými se stali. Proto stojí za to dát šanci i lidem, kteří k úspěchu směřují. Poznají se podle myšlení.

Pro úspěšné myšlení je překážka ve vztahu motivací – důvodem k jejímu překonání. Pro neúspěšné myšlení je překážka ve vztahu demotivací – důvodem k rezignaci nebo útěku od ní.

Problém. Má odhodlání ho řešit, nebo trestat viníka? Uvažuje jako týmový spoluhráč, nebo úhlavní protihráč?
Problém. Má odhodlání ho řešit, nebo trestat viníka? Uvažuje jako týmový spoluhráč, nebo úhlavní protihráč? Ukazuje svou velkorysost, nebo naopak malost a zbabělost?

Představíme-li si budování dlouhodobého vztahu jako překážkový maratonský běh, pak pro slabé běžce je variantou se u první překážky vzdát. Nevadí jim vrátit se zpátky na start, počkat na příští závod (nového partnera) a vyběhnout znovu. Myslí si, že tím něco získají. Myslí si, že ta překážka do té doby zmizí nebo se zmenší. Nedojde jim, že se stane opak. Ta překážka se v jejich očích mnohdy zvětší, tak jak se s každým neúspěchem zmenší jejich sebevědomí.

Slabí běžci vstupují na start v iluzi, že jim úspěch nějak spadne z nebe. Nespadne. Ani osudový vztah nepadá z nebe. Ten se pracně vytváří.

Já jsem nikdy žádné partnerce neslíbil perfektní vztah, ve kterém se nebudeme hádat a navždy spolu zůstaneme. Právě naopak: Každé jsem slíbil, že s ní zůstanu, dokud se budeme spolu dohadovat a pracovat na perfektním vztahu.

Ano, vytvořit osudovou lásku je namáhavé. Ale to je dobře. Čím namáhavější to je, tím slastnější je odměna – pro ty, kteří zažili, co je to „být bez vzduchu“.

4. chyba: Stavíme nový dům s někým, kdo nosí jen staré cihly.

„Já za nic nemohl. To ten druhý…“

Nebo: „Jednou jsi udělala chybu, tak jsi pro mě navždy nedůvěryhodný člověk.“

Věty, které ukazují na myšlení netýmového hráče. Důležitý signál!

Jak píšu v novém vydání magazínu FC, každý vztah, aby dlouhodobě vydržel, musí fungovat jako tým. To znamená: V páru nikdy nesmí existovat jeden vítěz a jeden poražený. Vždycky jen dva vítězové, nebo dva poražení.

Kdo není schopen přiznat si svůj podíl viny na neúspěchu například předchozího vztahu,  je velmi nebezpečným spolustavitelem. Přináší totiž ke stavbě našeho nového domu jen staré cihly. Nemůže se pak divit (a my s ním), že zase skončí ve stejném domě, který se už jednou zhroutil.

Jedním z nejdůležitějších principů růstu partnerů (a tedy i vztahu, který partneři tvoří), je sebereflexe. Jinými slovy: ponaučení se ze zkušenosti. Nelze dosáhnout jiného výsledku při opakování stále stejných kroků.

Nejčastějším znakem starocihlářů je, že v předchozím vztahu zůstali osamělí poté, co mezi sebou a bývalým partnerem stavěli zdi místo mostů. A ještě jsou překvapení, že za tou zdí zůstali izolováni.

Existuje jedna jediná výjimka, kdy stavba zdi je součástí budování vztahu. A to tehdy, když někdo postaví zeď mezi sebou a partnerem jen proto, aby se přesvědčil, že za zdí zůstal někdo, komu na druhém záleží natolik, že tu zeď vší silou zboří.

Jakou katastrofální chybu ještě děláme?

Otočte, prosím, na 4. stránku.