5 způsobů, jak zlepšit svou energii

- Reklama -

„Miluju Tě.“ 

Ten pohled do zrcadla a vyznání lásky sám sobě mě pobavilo. Usmál jsem se. Bylo to poprvé, co jsem zkusil aplikovat metodu Louise Hay, ženu, jež byla v dětství zneužívána a znásilňována vlastním otčímem, která kvůli vnucené nenávisti nedokončila žádnou školu, a přesto se pak naučila mít ráda svůj život.

„Miluju Tě, záleží mi na Tobě.“

Kdykoli jedu autem a zdržuji se v dopravních kolonách, pohlédnu do zpětného zrcátka a vychutnám si to. Vypadá to jako nic, ale opravdu to dává skvělou energii.

Pokud jste si dnes našli důvod, proč být nešťastní nebo proč se něčím trápit, nebo Vám ten důvod našel někdo jiný, povím Vám pár tipů, jak se dostat zpátky do svého příjemného světa.

1. Zkusme se chovat tak, jako by naše dobrá energie záležela na nás

Římský biskup Ignacius napsal: „Modli se, jako by všechno záleželo na Bohu. Ale jednej tak, jako by všechno záleželo na Tobě.“

Jinými slovy: Hlavně věř. Věř, že to, co uděláš, bude mít smysl. A pak to udělej nejlépe, jak umíš.

Spousta lidí, aby uvěřila, chce nejdříve důkaz, že to, čemu má věřit, funguje. Chovají se jako zahradníci, kteří vkročí do své zahrady a nejprve řeknou: „Chci okurku, jinak žádný záhon nezaliju.“ Ale tak to nefunguje. Zahradník propotí spoustu košil ve víře, že to, co dělá, bude mít smysl. Že když udělá všechno nejlépe, jak umí, zahrada mu to vrátí. Stejné je to v našem životě.

Věřme, že když se začneme soustředit na své pocity a lepší energii, budeme se cítit lépe. A to hlavně proto, že:

2. Vypusťme vše, co nemáme možnost ovlivnit

Zjistil jsem, že mnoho mé negativní energie zmizí ve chvíli, kdy přestanu řešit to, co neovlivním. Sto procent mé koncentrace obsahuje to, co ovlivnit mohu. Tomu se věnuji. A mám-li přijmout něco, co jsem ovlivnit nemohu, přijímám to jako fakt.

Vím, že nemohu ovlivnit všechno, co se mi v životě stane, ale rozhodně mohu vždycky ovlivnit to, jak k tomu přistoupím. Ostatně, o překonávání proher se budeme bavit už ve čtvrtek na konferenci Tajemství obchodu (moc se na vás všechny, kteří si na mě uděláte čas, těším).

Zbavíme-li se touhy řešit všechno, co nemáme šanci ovlivnit, projasní se nám život. Budeme pány své vlastní změny. První. Ta druhá přijde hned pak:

3. Zbavme se všeho, co nám nedělá dobře

Pamatuji si, jak mě sžírala závist. Nepřál jsem těm, kteří na tom byli líp. Trápil jsem se těmi, kteří se snažili mě trápit.

V novém vydání magazínu FC uvádím krásný příběh dalajlamy (kdo už efcéčko má, ten ho již jistě četl celé – tak jen ve zkratce). Dalajlama řeší příběh sousedů, z nichž jeden chce tomu druhému vzít dobrou náladu.

Naznačuje, že když si torpédovaný soused opravdu dá náladu vzít, pak sám ztratí dobrou chuť, spánek, zdraví. A jeho zlý soused bude mít radost. Naopak, když torpédovaný soused odolá a dál se bude těšit ze života, pak to bude jeho zlý soused, kdo sám ztratí dobrou chuť, spánek, zdraví. Dalajlama zdůrazňuje, že to je nejlepší odveta vůči těm, kteří nám nepřejí – prostě buďme šťastní a nechme být vše, co nás činí nešťastnými. Jak, tomu věnuji prakticky celý nový FC.

Abych se zbavil závisti, naučil jsem se na svět dívat jinak. Fandit úspěšným, inspirovat se jimi. Proto jsem se také rozhodl uspořádat tuto specifickou konferenci. Prostě aby lidem bylo dobře a posouvali se poslechem těch, kterým do této chvíle možná záviděli. Ta konference je změní.

4. Hledejme na všech a na všem to, co můžeme ocenit

Podnikám. Zaměstnanci nemají vždy dobrý den. Někdy něco důležitého zkazí. Ale pořád to jsou moji lidé. Ani čtenáři nemají vždy dobrý den. Někdy se na mě sesype tolik smutku a problémů, tolik zbytečných chyb, kterých se dopustili. Ale pořád to jsou „moji lidé“. Vždycky na nich hledám to dobré – to, co kdy dokázali, to, na co mohou být pyšní, to, na čem můžeme stavět dál.

Nechci negace – kňučení, stěžování si, pomlouvání. Chci, aby lidem bylo fajn, aby se soustředili na pozitivní kroky. Proto kdykoli i mně začíná být smutno, hledám to, za co mohu být vděčný, co mohu na daném okamžiku ocenit.

5. Zvedejme sami sebe

V mé nové, vůbec nejrozsáhlejší knize, jejíž koncept jsem dnes v noci dopsal a kterou chci pomoci co největšímu počtu lidí, se zlobím na to, že jsme odmalička vedeni umět první pomoc, pokud jde o ztráty vědomí nebo zlomeninu nohy, ale nevíme nic o první pomoci, pokud jde o ztrátu sebevědomí nebo zlomeninu víry, lásky, srdce. Proto je ta kniha o zvedání sebe sama.

Chci, abychom milovali sami sebe ne jen tak. Chci, abychom byli sami sobě vděční ne jen tak. Chci, abychom se cítili dobře ne jen tak. Nýbrž prostě proto, že si uvědomíme, jak důležití, nepostradatelní a báječní sami pro sebe dokážeme být – a jsme.

Však se to v mé čtvrté knize dočtete – pokud chcete být nezávazně informováni, kdy by mohla být vytištěná a pro Vás dostupná, vstupte sem.

Pokud mne chcete potkat, těším se ve čtvrtek (více zde).

V každém případě pamatujte na zrcadlo a ta dvě slova, která vyslovit trvá sekundu, ale může to změnit energii celého dne. Držím palce!

© Petr Casanova