Přenastav vnitřní rádio: 33 myšlenek, které Ti pomohou od stresu

- Reklama -

Podle Českého statistického úřadu jsou nejčastější příčinou úmrtí v Česku nemoci oběhové soustavy. To znamená srdeční choroby, infarkty myokardu a cévní nemoci mozku.

Důvody: špatná strava (viz Víš, kolik cukru opravdu jíš?), málo pohybu (viz Jak být ve flow při běhání) a hlavně – stres (viz 6 znamení, že už je stresu příliš a ani si to nemusíme uvědomovat). Hlavně stres jako by někdo rozséval do vzduchu. Lidé ho vdechují a následně prskají na druhé. Všichni pak ztrácíme klid, radost, zdraví.

Rád cestuji do jiných krajů, na jiné kontinenty a hlavně na ty ostrovy, kde stres bůhvíproč neakceptují. Více se usmívají, méně znají civilizační choroby. Pokaždé, když tam ze zvyku stresuji, zadrží mě: „Uklidni se a pak si ujasni, za čím se honíš?“ A dodávají: „Chceš snad dohonit smrt? Ta Ti neuteče. A život? Ten už je, všude kolem Tebe.“

Tehdy mě napadá: Proč jsme takoví právě my? A proč ne také oni?

Když se na Bali zeptáte domorodce, co je pro něj nejdůležitější, odpoví: Klid. Mladý podnikatel v cestovním ruchu, který se kvůli zdravotním problémům ze stresu zřekl života v Česku a s manželkou a malou dcerkou se trvale usadili v Indonésii, kde úplně rozkvetli (viz jejich příběh v článku Do Česka jsme asi nikdy nepatřili), popisuje své balijské zaměstnance: „Oni by mohli pracovat jinde za víc peněz, ale neudělají to. Když se jich ptám proč, jen si poklepají dlaní na levou část hrudníku a řeknou: ,Kvůli zdravému srdci.‘ Oni by zdraví nevyměnili za víc peněz. Když na Balijce zařvete nebo ho chcete vystresovat, on prostě odejde. Nechce, aby mu někdo ničil zdraví. U nás se peníze staly málem náboženstvím. Uvěřili jsme, že se bez nich nedá žít. Jenže tady vidím, že dá, dokonce mnohem jednoduše a z hlediska základních hodnot života kvalitněji.“

Jak to v těch zemích dělají, že jsou šťastnější? Jak je možné, že si stres nedají vpustit mozkem do těla? Když jsem tvořil nové vydání magazínu FC o vnitřním zdraví, které je možné objednat zde, měl jsem v hlavě i jejich zásady:

Klid. To pro ně není nějaké konkrétní místo na planetě, kde chybí hluk, problémy, tvrdá práce. Klid hledají v sobě. Klid je tedy pro ně jejich vlastní oáza uprostřed hluku, problémů a tvrdé práce. Oáza vyrovnanosti, pokory a spokojenosti.

Ptáte se, jak se TOHO dosahuje?

Co děláme, když rádio řve a my se potřebujeme soustředit?
Co děláme, když rádio řve a my se potřebujeme soustředit?

Přelaďme na čisté vlny

Představme si rádio s otočným kolečkem na přelaďování stanic a hlasitosti. Když takové rádio nahlas křičí a my si potřebujeme promyslet něco složitého, instinktivně to rádio ztlumíme – abychom měli více klidu.

To samé umějí v těchto zemích dělat v sobě. Jen s tím rozdílem, že ruch, který potřebují ztišit, není v nějakém přístroji, ale v hlavě – tam, kde se překřikují naše strachy s našimi touhami.

Někdy to v nás vypadá na rozladěné rádio.

Pískot, vzkřeky.

Musíme přeladit na úplně čisté vlny.

Na čisté pozitivní myšlenky, které si vložíme do hlavy.

Povím Vám 33 těch, které mě nejvíce zaujaly tam, kde lidé zvládají stres…

Otočte, prosím, na 2. stránku.