Proč ženy potřebují oporu a muži pochopit Archiméda

Žádní dva lidé nejsou stejní. Jak se hádkami sbližovat, a ne vzdalovat?
- Reklama -

Jednou řekl: „Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu Zemí.“

A pak také stanovil zákon o tělese vytlačovaném kapalinou.

Dva dobré důvody, proč si pamatovat Archiméda (287 – 212 př. n. l.). Obojí se totiž hodí v každodenním životě.

Kdo čte tištěný magazín FC, každé dva měsíce má příležitost vidět, co dokáže změněné myšlení člověka (například nabrané sebevědomí). U mužů Vás to ani nepřekvapuje, u žen ano – jak jsou schopny naprosto obrátit svůj osud, jestliže mají pevnou oporu ve svém okolí.

Vybudovala svůj sen na rizikovém těhotenství! Při jednom… dvou… třech dětech – to jsou běžné příběhy Češek, o kterých píšu. Liší se v detailech, ale jedno mají společné všechny: Mohou se opřít o jeden pevný bod. O nějakou jistotu. Většinou o správného partnera. Archimédés by s takovou pákou byl zajisté spokojen.

Jenže je tu jedno ALE…

Proč někteří muži mají problém se snaživými a soběstačnými ženami?

Proč v takových začnou vidět ne spoluhráče, ale soupeře?

Proč pak ze vztahu vytvářejí konkurenční bojiště, kde oni by měli mít vyšší mzdu a ona být „ta druhá“?

Proč někteří nedovedou pochopit, že vztah je společná kánoe, ve které nejde pádlovat proti sobě, protože taková kánoe buď stojí na místě, nebo se dokonce převrhne?

Proč jim dělá problém porozumět tomu, že ve vztahu nikdy není jeden vítěz a jeden poražený, ale vždycky jen dva vítězové, nebo dva poražení?

A ještě něco:

Jak to, že naopak jiní muži dokážou zředit svoje ego, podpořit svou ženu a ukazovat, že nebýt Archimédovým pevným bodem není problém každého, jen slabých jedinců?

Kdybychom se na rozdíl od Archiméda méně zabývali pákou a více tím bodem, o který se páka zapírá, zjistili bychom, že: Silné druhé nesrážejí. Naopak je zvedají. Nakonec, právě to zvedání je dělá silnými. Jako činka v posilovně.

Jak vlastně vypadá takový Archimédův pevný bod, o který se dá opřít?

Nechci Archimédovi fušovat do řemesla, ale pokusím se ho definovat:

1. zákon pevného bodu: Dává povzbuzení, když ho druhý potřebuje

Když ženy ve vztahu mluví o svých problémech, málokdy to znamená, že si stěžují nebo od muže očekávají návrhy řešení. Především mu dávají najevo to, z čeho by měl mít radost a co by ho mělo posilovat – dávají mu tím najevo, že mu důvěřují.

Téměř všechno, co ženy v takové chvíli potřebují, je vyslechnout a povzbudit. Často více není třeba.

Když se žena rozmluví, bývá plná snů + smutku, pokud se její sny nenaplňují nebo pokud v jejích pocitech zrovna převládá zklamané očekávání nebo promarněná touha. Ženy biologické důvody více spojily s přírodou, proto jsou plné pocitů, intuicí a nejistot a jeden z nejtěžších pocitů, které je trápí, se jmenuje: Sama sobě bráním, abych šla za tím, co si přeji.

Ženy tento pocit dříve neměly. Nenapadl je. Neměly rovné podmínky. Prožíváme však století žen. Ženy ve vysokých státnických i manažerských pozicích, ženy jako hrdinky akčních filmů, ženy, které mohou svobodně budovat svůj život. Jenže mnohé ženy sají ze svých genů stále nízkou sebedůvěru, jako by nevěřily, že to je možné. Staré ženské Já jim našeptává, že přece NEMOHOU budovat svou kariéru, že pak budou selhávat jako partnerky, matky, ženy… že ony NEMOHOU dát sebe na první místo. Ženy si nemohou zvyknout, že narozené dítě je stejně tak otce jako matky, že i problémy jsou SPOLEČNÉ.

Takové ženy se cítí slabé. Fajn. Tak je tu čas pro silné muže.

Příklad: Když se Martina Svadbíková, dvojnásobná maminka na mateřské, svěřila manželovi s nápadem zřídit si e-shop se skandinávským designem, nekřičel: „To máš starostí málo? Jak to chceš zařídit, když sama neumíš anglicky? Vždyť nemáme pořádně peníze ani na cestu!“ Ne.

Jel s ní autem deset hodin na dánský veletrh. Nakoupil do auta sušenky, pečivo, náhradní benzin. Ustlal jim přímo v autě, aby nemuseli platit hotel. Ano, neměli peněz nazbyt. Ale právě proto podpořil ženu, která rozhodla obětovat svou energii do hledání způsobu, jak mít peněz více.

Ta i díky manželovi vybudovala dva úspěšné eshopy a dnes má dvě desítky zaměstnanců.

Pokud se ženy nestávají tím, kým si přejí být, je to daleko méně tím, že by toho nebyly schopny, a mnohem více tím, že nenalézají dostatečnou odvahu, oporu a dlouhodobou motivaci.

Všechny ženy chtějí překonat svůj strach a překročit svůj stín.

Všechny to mohou dokázat.

Ale mnohé prostě potřebují povzbudit a podpořit.

Ostatně, který muž ne?

Co je ještě důležitějším znakem Archimédova pevného bodu?

Co neskutečného pak ženy dokážou?

Klikněte, prosím, na 2. stránku.