8 způsobů, jak pochopit a překonat chvíle, kdy se mi hroutí svět

- Reklama -

Nestojím za nic.

Nikdy už nebude líp.

Všechno krásné už je za mnou.

Máte někdy takové myšlenky? Stojíte před zrcadlem a ptáte se, proč by zrovna tak měl vypadat úspěšný člověk? Myslíte si, že čím více ran od života dostáváte, tím slabší jste?

Ale no tak! Jak jsem zvyklý ze svého magazínu FC, nabídnu Vám jiný pohled. A bude se Vám zdát jako paradox. Jenže…

Lidé, kteří v nějaké oblasti uspěli, předtím mnohokrát prohráli.

Lidé, kteří dnes oceňují štěstí, jsou právě těmi, kteří předtím poznali hodně neštěstí.

Lidé, kteří jsou moudří, předtím udělali spoustu chyb, díky nimž se ponaučili.

Lidé, kteří v sobě mají lásku k druhým, předtím někdy ublížili, o milované nebo milující osoby přišli, a právě proto si dnes jejich přítomnost uvědomují a užívají.

Úspěšným, šťastným nebo moudrým se nikdo nerodí, ale stává. Potupením, mizérií, bolestí, srdcelamem, vlastním oslabením, vším zlým, co nedokázal odvrátit a srazilo ho to na kolena. Nedivme se tomu, protože:

Čím více důležitých lidí ztratíme, tím více si uvědomíme hodnotu těch, kteří nám ještě zůstali.

Čím více chyb v životě uděláme, tím více ponaučení získáme.

Čím více nových cest jsme donuceni hledat, tím více jich najdeme.

Život je změna a změna je život. Naše výsledky, nálady i okolnosti, které nás pohlcují, jsou vzestupy a pády. Je to normální. Tak jako moře má příliv a odliv. Tak jako den má světlo a tmu. Tak jako celá příroda vzkvétá a vadne. Tak jako člověk se probouzí a usíná, rodí a umírá.

Tento režim změn má velký smysl. Ať jsme nahoře, nebo dole, něčemu nás to učí. Jsme-li dole, učí nás to trpělivosti, protože na dně nezůstaneme věčně. A jsme-li nahoře, učí nás to pokoře, protože na vrcholu také nezůstaneme věčně. Právě toto střídání emocí, jak píšu v novém vydání o vnitřním zdraví, nás učí porozumět životu. A získávat hodnotu pro druhé.

Kdo někdy přestál tvrdý pád, umí poradit, jak ho i my můžeme přestát.

Kdo byl kdy zrazen partnerem a překonal to, dovede vysvětlit, jak překonat zradu.

Nikdo není tak hodnotný pro život i práci jako člověk, který se vyrovnal se životními nebo pracovními prohrami.

Vím, co teď cítíte. Připadá Vám nemožné se s ranou vyrovnat. Alespoň teď.

Víte však, co je nejtěžší na každé cestě? Uvěřit, že jsme schopni tu cestu zvládnout.

Ale všichni jsme. Jen nikdo z nás není stroj, který si automaticky stáhne poslední aktualizaci a hned je lepší. K upgradu své verze se musíme sami vypracovat.

Základním předpokladem k pozitivní změně je nepadat za oběť negativním představám. Ano, možná jsme udělali chybu. Možná jsme nedostáli očekávání někoho druhého nebo svému vlastnímu. Cítíme se poraženi, frustrováni, bezmocní. Když se mi tohle stalo poprvé, jeden pán mi poradil, abych sepsal na papír všechno, co si v té chvíli o sobě myslím. Byl to strašlivý škvár, plný nenávisti vůči sobě. A on ten papír vzal, přeškrtal všechna NE a znovu mi to podal. Já náhle četl, ne co NEdokážu, ale co dokážu. 

Místo seznamu výčitek mi vrátil seznam výzev. Byl to vlastně můj první seznam dlouhodobých cílů (na podobném konceptu jsem stavěl Motivační diáře).

Čas nic nezměnil. Změnil jsem to já. Svým odlišným pohledem na to, co se mi přihodilo. Úpravou svých původních myšlenek.

Ptáte se, jak upravit to, co se Vám teď honí v hlavě?

Pokračujte, prosím, ve čtení na 2. straně, jdeme na to!