10 nemilosrdných pravd, které musíme přijmout, pokud chceme v životě uspět

Když vidíš bahno, kterým se brodíš, chce se Ti přestat. Ale když se později ohlédneš a uvidíš bahno, kterým ses přebrodil, pak oceníš sebe i cestu.
- Reklama 4 -

Chci být úspěšný. Bohatý. Vysportovaný. Mít šťastnou rodinu. Krásný dlouhodobý vztah. Dobré vzdělání. Chci být příkladem pro druhé. Něco dokázat. Prostě být na tom lépe než teď. – Co mě čeká?

To jsou nejčastější otázky, které dostávám.

Ten naproti mně je vždy odhodlaný, namotivovaný, užuž aby to bylo. Jenže já jsem, s prominutím, vypotřeboval veškerou růžovou barvu, takže ani text nemohu malovat narůžovo.

Ustojíte absolutní upřímnost? Pokud chcete dosáhnout životního úspěchu v jakékoli formě, toto je 10 nemilosrdných faktů, které musíte přijmout. Nečtou se lehce, jsou jako závaží. Ale když je pochopíte a akceptujete, budete silnější a lépe připravení.

Jak víte z mého koučovacího magazínu FC, úspěch pro mě není dosažená meta, ale zvládaná cesta. Úspěch je pro mě schopnost překonávat překážky a porážky. Cesta úspěchu je jako výšlap na horu. Ještě nikdo na vrchol hory nespadl z nebe. Nikdo k vrcholu nedošel po rovině, vrstevnici. Každý úspěch znamená námahu, přemáhání, sebepřekonávání. Proto úspěch není pro každého. Dá práci.

Jste přes toto mé varování ochotni postavit se na start a začít pracovat na sobě nebo na cílech, které jste si vytkli? Bravo. Tak teď se zapřete, těch 10 faktů bude hodně bolet.

1. První krok je nejtěžší

Je to krok od ničeho k něčemu. Karel Vágner, který v Česku začal „bláhově“ prodávat nejdražší postele na světě Hästens, přirovnává první krok k roztlačení jachty na moři. Ano, je to strašně těžké. Ale když tu loď roztlačíte, ona už popluje snáz, tak trochu sama.

Zná to každý, kdo se rozhodne například hubnout, začít sportovat. Dře to. Brzdí nás i hlava, která nevidí rychlé výsledky. Není to boj s lednicí nebo s kopci, ale se sebou samými. Musíme být silní, věřit, že se to vyplatí. Ještě žádný úspěch se nezrodil bez toho, abychom nenalezli odvahu začít a sílu pokračovat.

Ke všem úspěšným lidem chovám absolutní respekt. Dobře vím, že to není tak, že by se jim nikdy netřásla kolena nebo netajili dech strachem. Ale oni to všechno zvládli a někdy i s malou dušičkou a podlomenými koleny udělali ten krok číslo 1.

2. Úspěch nepřichází rychle a snadno

Ti, kdo nikdy ničeho velkého nedosáhli, se posmívají vizualizaci a nástěnkám vizí. Jenže ony jsou nezbytné. Idealisté očekávají rychlý úspěch – a jsou zklamáni. Pak to rozčarovaně vzdávají, rezignují, pomlouvají a odrazují ty, kteří vytrvávají.

Přitom, jak zdůrazňuji v magazínu FC, všechno, co v životě stojí za to, vyžaduje svůj čas a úsilí. Dětský plod neuzraje za noc, ani květina nevyroste a nerozkvete za den. To dělá každý úspěch hodnotným.

Vytrvalost je vlastností, která spojuje nejvíce úspěšných lidí. Měli milion příležitostí to zabalit, ale oni to odmítli. Vytrvali, DOKUD neuspěli.

3. Neovlivníš všechno, co se Ti během cesty stane

Úspěch učí člověka dvěma extrémům: Být trpělivý, když se nedaří, a pokorný, když se daří. To je jediná kombinace, jak udržet správný směr.

Nikdo z nás nedokáže ovlivnit všechno, co se nám přihodí. Všichni ovšem dokážeme ovlivnit, jak zareagujeme na to, co se nám přihodí. Nejsilnější lidé nejsou ti, kteří nikdy nespadli, ale naopak ti, kteří padali jako přezrálé hrušky, ale pokaždé našli důvod proč a způsob jak vstát.

Úspěšní lidé žijí na stejné planetě jako všichni ostatní. Mají k dispozici také 24 hodin denně. Také prohrávají a z větších výšek pády mnohem víc bolí. Ale oni prostě těžké chvíle využívají ke svému prospěchu. Uvidíte-li na moři blížící se žraločí ploutev, také začnete plavat setsakra rychleji, než když kolem Vás poletují vážky na rybníku.

Nemít na výběr je ta nejlepší škola. Musíte. Rezignovat není přijatelná alternativa. A tak zjistíte, že se na sebe můžete spolehnout. Že máte v sobě i ty schopnosti, o nichž jste neměli tušení, protože jste je v pohodlném životě nepotřebovali.

4. Nejde se vyhnout riziku, pokud chceš dosáhnout víc

Toužit po jistotě znamená fakticky přestat žít. Život sám totiž není jistota. Zítřek nám nikdo nezaručí. Jedinou jistotou je smrt.

Dokud žijeme, můžeme riskovat. Dokud žijeme, můžeme si užívat to, jak jsme o sobě pochybovali, dokud jsme to nezvládli. Je nádherný adrenalin nevědět, jestli sám sebe překonat, a pak – dráždit své limity, ba posunout je. Pak zjistíme, že k úspěchu v první řadě potřebujeme přestat se chorobně bát neúspěchu.

Moje základní otázka, která předcházela každému mému životnímu posunu, zněla: Co nejhoršího se mi může stát? 

5. Tvou největší překážkou jsi Ty sám

Kdo čte magazín FC (o základních životních pokrocích) nebo magazín Business Leaders (o plnění snů v zaměstnání a podnikání), ví, jak úspěšní lidé vypadali na začátku. Jako naivkové, outsideři. Hrubě si nevěřili, nebo se potýkali s nedůvěrou okolí. Jenže pak to překonali. Co? Sami sebe.

Jejich cestu by teoreticky zvládl každý člověk na světě. Prakticky to ale každý nedokáže. Protože každý v sebe nevěří. Mnohem více snů zaškrtil vlastní strach než neúspěch. Neúspěch je totiž součástí úspěchu, zdrojem zpřesňujícím informaci a ponaučením. Člověka, který se nevzdá, nejde porazit. To je základní teze úspěšných lidí. (Ostatně, o tom budeme hodně mluvit na dubnové konferenci.)

6. Předpoklad uspět má v sobě každý

Všichni prohráváme. Už odmalička. Když se ohlédneme za svým životem, je plný překonaných neúspěchů a ponaučení z nich.

Od prvního dne na světě se učíme přizpůsobovat prostředí, přežít, obstát, zdokonalovat se. Už jako mrňata nás štvalo, že neumíme chodit – snažili jsme se to naučit. Stejně jako mluvit, kreslit, skládat, plavat, jezdit na kole. Všechno jsme zvládli. Ale dětstvím škola života nekončí, teprve začíná.

Není to tak, že by život byl plný překážek. Život sám, svou koncepcí, je překážka. Žít znamená překonávat každodenní komplikace. Mnohé základní úkoly zvládáme, aniž si je uvědomujeme. A můžeme dokázat víc. Máme potenciál, o jakém obvykle nemáme ani ponětí. Natož lidé kolem nás.

7. V cestě Tě jen tak někdo nepodpoří

Z Bruce Lee nechtěli mít rodiče tanečníka, bojovníka kung-fu, a už vůbec ne herce. Když se osmnáctiletý Bruce tajně zúčastnil národní soutěže v ča-ča a vyhrál ji, za což mu otec vyčinil, vyslovil dvě klíčové životní věty: „Nejsem na tomto světě od toho, abych žil podle Tvých očekávání. Stejně jako Ty nejsi na tomto světě od toho, abys žil podle mých.“

Je paradoxní, že jednou z největších životních výzev je být sám sebou. Nehodnotit se a nesoudit se očima druhých lidí. Pochopit, že nemůžeme být šťastni, budeme-li žít pouze podle představ, plánů a požadavků jiných. Uvědomit si, že jediný souhlas, který ke svému životu potřebujeme, je ten náš.

8. Cesta je vždycky jednodušší bez lidí, kteří Ti ji komplikují

V článku 50 zkušeností z vysoké školy života jsem vysvětlovat, proč mám tak rád prohry a neúspěchy – jak mi těžké časy a pády pomáhají rozpoznat skutečné přátele od takzvaných. Jsem vděčný za každého „přítele“, který odejde, aby v mém životě uvolnil prostor pro někoho lepšího.

Nepotřebuji lidi, kteří ze mě poznají byť to nejlepší a odejdou. Potřebuji lidi, kteří ze mě poznají byť to nejhorší a zůstanou. I proto nikdy nerezignuji na své sny a cestu k nim. Protože vím, že hned nebudu úspěšný. A to je dobře.

Kdo se mnou nechce být v okamžicích neúspěchu, toho nechci mít po svém boku v okamžicích úspěchu.

9. Žádný úspěch nemá hodnotu bez předchozího neúspěchu

Postel je vždycky nejměkčí po namáhavé cestě. Úspěch vždycky chutná nejvíc sladce, když přichází po hořkých, pálivých, kyselých neúspěších. Čím větší cenu musíme za úspěch zaplatit, tím větší pro nás má hodnotu.

Na cestě k úspěchu je nejkrásnější to, že nový den = nová příležitost. Když chci, aby mi na minci padla panna a padne mi orel, usměju se a házím dál – než panna padne. Každý neúspěšný pokus, krok či vztah mě naplňují těšením se na ten příští, který, pokud už vyjde, o to víc ho ocením.

Všichni si nejvíce vážíme zdraví po nemoci. Všichni nejjasněji vidíme život přes záclonu ze slz. Všichni nejvíce oceňujeme úplně základní maličkosti poté, co jsme je poztráceli. Víra se nejvíce utužuje tam, kde jsme pochybovali – a poznali opak.

Jak říká nejbohatší muž světa Jeff Bezos: „Ano, v každé fázi rozvoje Amazonu jsem se bál možného neúspěchu. Ale ne tak, abych jen kvůli strachu zastavil svou chůzi.“

10. Co se stalo a nepovedlo, nejde odestát

Jednu lež nedokážou napravit ani stovky následných pravd. Jeden neúspěch v hlavě a naší historii zůstane, i když jej mnohokrát odčiníme. To je život. A je to dobře. Tím se učíme v každém okamžiku dělat věci tak, jak nejlépe dovedeme.

Mnoho lidí tento bod nutí se raději o nic nepokoušet. Nechtějí neuspět. Proto se životní hry ani neúčastní. A jen se dívají na ty, kteří jsou natolik „bláhoví“, že se snaží a prohrávají.

Problém je, že ti, kteří prohrávají, zjišťují, kde dělají chybu. A tím se přibližují chvíli, kdy vyhrají. Kdo hledá, ten může nalézt. Zato kdo nehledá, ten nikdy nenajde.

Když se úspěšní lidé ohlédnou za svým dosavadním životem, najdou v něm spoustu chyb a porážek. Obvykle takových, nad kterými s úsměvem kroutí hlavou. Ale to proto, že od té doby výrazně vyrostli. Nebýt těch chyb a porážek, neponaučili by se a nezačali vyhrávat.

Nelitujme kroků, které nás mohou přiblížit k cíli. Litujme dní, které jsme ztratili tím, že jsme se o žádný krok vpřed nepokusili. Ať je úspěchem pro nás cokoli.

Jak dosahovat úspěchů spojených se základními životními hodnotami (vztahy, zdraví, štěstí, osobní sebevědomí) – více v magazínu FC.

Jak dosahovat úspěchů v kariéře, ať zaměstnanecké nebo podnikatelské – více v magazínu Business Leaders.

© Petr Casanova

- Reklama 5 -