Víte o léku ve vlastním těle? aneb Jak vyspravit zraněná kolena, ramena, svaly

Děláte sport a trápíte se pro bolavé, zraněné klouby, svaly?

Sledujete olympiádu?

Fascinují Vás sportovci nejen svými výkony, ale i něčím za hranicí běžného chápání – schopností regenerace?

Trápí Vás klouby, vazy, úpony, poranili jste si koleno, rameno, loket? Pak zřejmě také nemůžete pochopit, jak si například Eva Samková mohla 14. prosince 2017 na snowboardu ošklivě poranit rameno a za 2 měsíce získat olympijský bronz.

To byla nadopovaná léky? Jak to, že necítila žádné pohybové omezení? Jak to, že měla odvahu nejen se postavit na snowboard, ale dokonce být třetí nejlepší mezi profesionály?

Co myslela tím potutelným úsměvem na otázku, jak ji vyléčili, a odpovědí: „Vlastní krví…“?

Chcete mít od bolesti také pokoj, jako ona?

„Evě při závodě Světového poháru vyskočil ramenní kloub. Navíc operovaný. Měla tam velký otok,“ popisuje MUDr. MONIKA GOLKOVÁ, primářka jediné certifikované anti-aging kliniky v Česku, kde se při léčení dějí doslova zázraky.

Ostatně, dokážete si představit, že byste v podobné situaci přišli za lékařem s tím, že se potřebujete co nejdříve postavit na svah? Bojíte se, že by Vás takový lékař měl za blázna? Jenže Eva Samková to potřebovala. A tak dostala – plazmu.

Jak to funguje

Následující slova budou velmi zajímavá pro všechny, kdo mají potíže třeba s klouby, šlachami. Omezuje Vás bolest v práci? Nedokážete se plně soustředit? A Vaši lékaři jen krčí rameny, že se s tím nedá nic dělat – jedině prášky na bolest a operace?

A co když ne?

„Plazmaterapie je regenerační metoda, která působí na buněčné úrovni za pomoci naší vlastní krevní plazmy obohacené o krevní destičky. Tahle speciálně připravená směs obsahuje o neuvěřitelných 600 % více destiček a růstových faktorů, které stimulují kmenové buňky a donutí je k množení a produkci kolagenních vláken, jež přirozeně s věkem mizí,“ vysvětluje primářka Golková.

Tušíte správně. Na poraněnou pokožku nebo klouby se používá ne chemické řešení, ale vlastní „sérum“ – ano, řešení, které máme ve svém těle.

„V krvi jsou totiž,“ pokračuje MUDr. Golková, „podíváme-li se opravdu silným mikroskopem, nejrůznější růstové faktory, krevní destičky a pár kmenových buněk. Když se krev odebere a speciálním přístrojem opatrně odstředí, aplikují se tyto růstové faktory a kmenové destičky přímo do místa s problémem. Třeba do bolavého kloubu s osteoartrózou nebo do natržené šlachy sportovce. Regenerace je několikanásobně rychlejší. Poškození se totiž začne hojit vlastní tělesnou látkou.“

Principem plazmaterapie je, když dovolíte jeden odborný termín, biostimulace kolagenových a elastinových buněk, které se nacházejí v pokožce, šlachách či kloubech. „Naše vlastní plazma,“ říká Monika Golková, „je bohatá na krevní destičky, umí tyto buňky nabudit a stimulovat je k tvorbě nových buněk. Tím dochází k regeneraci a zřetelnému omlazení pleti či kloubu. Je to neinvazivní metoda, žádné kortikoidy a léky, které mají bohužel vždycky nějaké nežádoucí účinky.“

A dodává: „Je to vlastně jen malá injekce, která se píchne do místa, a nemůže ho to poškodit. To nejhorší, co se může stát, je, že to nebude fungovat – že růstové faktory nezačnou působit.“

Zázrak, který dokážou kmenové buňky

Možná jste podobný příběh už slyšeli v souvislosti s kmenovými buňkami, které dokážou vyřešit problém podobně přirozeně.

Zajímavé je, že v těle máme dva druhy takových buněk. Jedny kmenové buňky obsahují genetickou informaci o tom, že mají – dejme tomu – vyrábět kost. A tak v příznivém prostředí přirozeně vyrábějí kost.

Druhé jsou ovšem takzvaně multipotentní. Jako kdyby obsahovaly celý manuál toho, co dokážou vyrobit. A tak v prostředí kosti vyrábějí kost, v prostředí svalu vyrábějí sval. Jinými slovy: Dělají to, co je třeba. Zkrátka umějí všechno. Takoví Ferdové Mravenci.

A právě toho anti-aging specialisté využívají.

„Kmenové buňky se většinou odebírají buď z kostní dřeně, nebo tuku. Pak se speciální metodou separují, aktivují a aplikují do kloubu, vazu nebo žíly. A efekt je ještě mnohem větší než u plazmaterapie. Proč?“ pokládá otázku Monika Golková. A hned má odpověď. „V periferní krvi, jak jsem říkala, je jen pár kmenových buněk. V tomto druhém případě odebíráme přímo koncentrované kmenové buňky a pracujeme tedy s obrovskou koncentrací, například sto milionů kmenových buněk na deset mikrolitrů. Zejména ty dospělé dokážou v místě poškození dovytvářet kost, chrupavku, vaz, dokonce imunitní, nervovou nebo srdeční buňku. V zásadě to funguje tak, že kam je dáte, tam se začnou množit a místo hojit,“ objasňuje doktorka Golková a dodává pozoruhodnou zprávu: „V Izraeli z kmenových buněk vytvořili už dokonce celou ,umělou‘ kost v petriho misce.“

Kdo kuriózní byl jejím prvním pacientem?

Jak překvapivý byl efekt?

Jakou jedinou nevýhodu takový zákrok má?

Otočte, prosím, na 2. stránku.