Jak najít nejlepšího přítele v sobě: 6 klíčových přísah před zrcadlem

- Reklama 4 -

V noci na dnešek mi Facebook způsobil těžké spaní. Oznámil mi totiž:

Nemůžete sám sebe zařadit mezi své přátele.

Přitom jsem jediná bytost, která je a bude se mnou ve všech těžkostech až do posledního okamžiku. Potřebuji se na sebe spolehnout, věřit si, podporovat se. Odpouštět si chyby, zvedat se, když padnu, nikdy se neopustit. Proč tedy nemohu být sám sobě přítelem?

Máte to také? Máte někdy problém mít sami sebe rádi? Pohlížíte do zrcadla a neumíte tomu odrazu říct, jak Vám na něm záleží – připadá Vám cizí?

V magazínu FC píšu, že když jsem byl ještě mladý, trpěl jsem pro své datum narození. Třicátého srpna, to znamenalo, že jsem v každé třídě byl nejmladší a nejmenší. Pohrdali se mnou druzí, pohrdal jsem se sebou já. Až mě moudří lidé naučili vidět v nevýhodách přednost (psal jsem o tom i v článku Proč outsideři mají náskok).

Dnes, kdykoli propadnu nějaké negaci, ne-moci (když nad sebou ztrácím moc), usednu před zrcadlo a opakuji si 6 afirmací. Je to jenom 40 slov, které vypadají jako nic, ale ve skutečnosti pro mě v té chvíli znamenají všechno. Vrátí mi naději, sílu, pozitivní energii.

Třeba i Vám pomohou. Opakujte, prosím, po mně: Slibuji, že…

modlitba-muze

„Nebudu minulost používat proti sobě.“

Proč? Všechny chyby, slabosti, přešlapy a neúspěchy nás buď posouvají, pokud jsme ochotni se učit, nebo zraňují, pokud se učit ochotni nejsme.

Minulost je náš hlavní učitel. Učí nás nevyčítat si žádná stará rozhodnutí. Jednak je není možné vrátit ani změnit a jednak se všichni snažíme dělat to nejlepší, co v každé chvíli umíme – se znalostmi, dovednostmi, hodnotami a zkušenostmi, které v té době máme.

Jistěže, kdybychom měli stejnou možnost dnes, rozhodneme se jinak, protože už jsme jinak vybaveni. Ale to jen proto, že jsme mezitím nabrali zkušenosti, které nám umožnily vyzrát, vyrůst.

Zpětně si vždycky připadáme jako naivní a hloupí. To je dobře. Je to správný signál, jak moc jsme od té doby pokročili – jak moc už vnímáme svá tehdejší selhání.

Proto nepoužívejme minulost proti sobě. Naopak, děkujme jí za to, že nás časem naučila rozhodovat se jinak.

Jaká zásadní afirmace nám pomůže ve chvíli, kdy nás dusí okolí?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -