9 znamení, že jsi se správným člověkem

Zvláštní... Když jsi se správným člověkem, moc dalšího nepotřebuješ. Stačí Ti pocity, jistota, vědomí, že ať se stane cokoli, prostě to zvládneš. A nejen díky sobě.
- Reklama 4 -

Na ostrovech, které mám rád pro jejich stálé teplé klima, běhá spousta toulavých psů. Je to zvláštní. Míjíte je a jsou Vám cizí. Nezáleží Vám na nich, jim nezáleží na Vás.

Pak si však, například na pláži, jednoho zamilujete. Přes ostražitost si k Vám najde cestu, dáte mu trochu svého jídla, ochočíte si ho. A v tom se všechno změní.

Začnete ho poznávat, on Vás. Těšíte se na něj, on na Vás. Začnete ho zvláštně potřebovat, i on Vás.

Přestane to být jeden z tisíců psů. Začne být – jediným.

Když se dlouho neobjevuje, máte divný pocit, snad i strach. Když není v dobré kondici, cítíte se za něj odpovědní.

Ano, ten vztah začne jako radost, ale mění se v odpovědnost. Tak to je nejen se psy. Také třeba s květinami. Nebo s lidmi.

Proč hledat dobrého člověka

Roky žijete s pocitem, že si vystačíte sami. K nikomu nemáte vztah. Anebo po něm toužíte a hledáte ten správný protějšek.

Dodnes žasnu nad tou neuvěřitelností, když ho najdeme. Jen považte: Ani jsme neobepluli všech sedm oceánů, v nich tři čtvrtě milionu ostrovů, neobešli dvě stě šest států, nepoznali všech sedm a půl miliardy lidí. A přitom – máme pocit, že jsme ho už našli.

Nebo ne?

Jak to poznat? Jak vypadá ten, u kterého máme větší předpoklad nemarněného času? S kým je větší šance vydržet déle, možná navždy ve spokojeném vztahu?

Mnozí jsme již popálení z minulých vztahů. Spíše pochybujeme, než důvěřujeme. Spíše se držíme zpět, než otevíráme. Spíše jsme opatrní, než hned vzplaneme.

A je to dobře.

Zažili jsme, že existují lidé, ke kterým uděláme devadesát devět kroků, a oni si přesto pamatují jeden jediný, který jsme neudělali; kteří svévolně spálí most mezi námi, a pak se diví, že k nám nemohou najít cestu; kteří na nás postupem doby hledají jen samé chyby, jako kdyby za takový nález náležela odměna…

Ale také víme, že musíme vynést z hlavy tyto odpadky. Že je čas na úklid. Vpustit k sobě člověka, který v nás udělá pořádek. Který nám dá ten nejkrásnější pocit. Jaký to je? Být milován tím, koho sami milujeme.

Psi tohle umějí. Květiny také. Vracejí nám vloženou energii.

Ale lidé takoví také jsou.

Když jsem tvořili speciální valentýnské sady dárků s přáními, uvědomoval jsem si, jak je důležité dát tomu druhému najevo, co pro nás znamená. Třeba to, co nemůže vědět: Že když jsme s ním, cítíme se ve zvláštním bezpečí před bolestmi, které nás zraňují zevnitř. Před bolestmi z práce, z kamarádských, příbuzenských zklamání, ze svých vlastních chyb. Tohle umí vztah se správným člověkem.

Vztah, o který nechceme přijít. Protože nás staví na nohy, když se nám třesou kolena. Protože nám vrací energii, hodnoty, sebevědomí. Protože – třemi slovy – je tak jiný.

Jak najít dobrého člověka

Pamatujete? Ach, kolik času jsme se protrápili pro lidi, kteří se netrápili pro nás! Nenáviděním těch, kteří nám brali energii! Mstěním se těm, kteří nám ublížili!

Tolik síly jsme ztratili věnováním pozornosti nesprávným lidem. Vztekali jsme se, že ten druhý neřeší naše těžkosti. A přitom stačilo mít vedle sebe někoho, kdo těm těžkostem bude čelit s námi. Kdo při nás bude stát tím víc, čím méně se nám bude dařit. Kdo s námi bude třeba i nesouhlasit, ale přitom si nás bude vážit.

Nyní uvedu 9 hlavních z mnoha poznávacích znamení správného protějšku. Varuji však ty, kteří naše valentýnské sady využijí, před nežádoucími účinky. Naplno milovat je jako dýchat. Nejde to zastavit.

Druhý je jako vzduch. Ne že by nám byl tak lhostejný, naopak – je tak potřebný. Tohle je klíčové uvědomění. Chceme-li si dobrého člověka udržet, bude to stát naši energii. Jako při péči o květinu nebo psa. Ale nebojte, neproděláme. Ta energie se neztratí. Pokud máme správného člověka, určitě ne.

Vrátí se nám, protože… (Ale o tom už na 2. stránce.)

- Reklama 5 -