7 způsobů, jak se naplnit optimismem

Když uděláš špatný tah a věž spadne, co Tě to učí? Už nikdy nestavět, nebo příště stavět ponaučenější?

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“ Václav Havel

Bylo mi čtrnáct a stáli jsme na vrcholu černé sjezdovky.

„Dám to,“ řekl kamarád. A dal to. Sjel ji.

Já ji nedal. Bál jsem se. Proto jsem se nahoře ani neodpíchl. Nezkusil jsem to. A o kamarádovi jsem si myslel, že měl jen kliku.

V sobotu jsme se potkali opět na horách. On dnes patří k top obchodníkům jedné potravinářské firmy. Kdykoli jde na složitá jednání s řetězci supermarketů, řekne: Dám to. A dá to. Už nemyslím, že má jen kliku.

O některých lidech si myslíme, že jsou optimističtí odjakživa. Přitom optimismus není vlastnost. Je to volba, kterou lze učinit každé ráno po probuzení. Stojí za to. Optimisté dle výzkumů lépe zvládají stres i nemoci, žijí déle a jsou šťastnější a úspěšnější. Co pro to udělat? Chcete to zkusit dnes?

„Optimista cestuje odnikud na ničem ke štěstí.“ Mark Twain

1. V každé těžkosti vidět klad

Za války ruční granát utrhl končetiny dvěma mužům v zákopu. Zatímco jeden v polní nemocnici žehral, že přišel o ruku a již nikdy ji nezíská zpět, ten druhý byl rád, že přežil a stále má jednu nohu, s níž se dá žít. Ten první se usoužil k smrti.

Optimista neignoruje problém. Ale uvědomuje si, že má dostatek schopností nebo sil, aby problémům čelil. Ať je komplikace jakákoli, nevzdává naději a věří v obrat. Optimismus dodává sebedůvěru, tolik důležitou pro vydržení a dosažení úspěchu.

„Nejkrásnější duhy přicházejí z největších bouřek. A stačí k nim jenom úzký paprsek slunce.“ Aliko Dangote

2. Očekávat vzestupy a pády

Optimista nemá lepší dny než pesimista. Zažívají stejné věci, ale mají k nim jiný přístup, úhel pohledu. Jsou jako dvě strany téže mince. Oba jsou stejně pravdiví.

Příroda je založena na střídání dějů. Přílivu a odlivu. Dnu a noci. Optimista ví, že po noci přijde den. Pesimista ví, že po dni přijde noc. Oba jsou realisté. Rozdíl je v tom, že pesimista má sklon negativní události považovat za nekonečné a osobní. Optimista si nic osobně nebere, protože se totéž děje každému, a v permanentnost nevěří, protože nic v životě není trvalé. Každá situace se změní. Svět už je takový.

Optimista je jako oceán. Nevyžaduje po vlnách, aby se jen zvedaly. To by žádné štěstí nepřineslo. Dokáže přijmout tříštění se vln o hladinu, protože je následováno dalším krásným vzedmutím. Optimismus je smíření se životem z té lepší stránky.

„Připravte se na nejhorší, ale myslete na nejlepší. První vytváří pokoru, druhé optimismus.“ Jeff Bezos

3. Infikovat se od jiných

Člověk je takový, jaká je společnost, v níž se zdržuje. V prostředí sytého humoru a pozitivních přátel lépe chápe, že optimismus je naučený či převzatý zvyk. Tak jako jiní udělají něco pozitivního pro nás, můžeme i my pro ně. Pozitivní energii to rozlije oběma směry, protože radost má obdarovaný i dárce. Je to největší síla v kosmu.

Zvykli jsme si ji nazývat láskou. Ale ona se netýká jen zamilovaných, také rodiny, přátel nebo úplně cizích lidí, které jsme náhodně potkali. Proto má mnoho jmen. Ta síla X vždy znamená bezpodmínečné dávání a sdílení štítu proti nevíře a samotě.

„Všichni bychom byli optimisté, kdybychom více mysleli na to, jak život naplnit, a ne prodloužit.“ T. G. Masaryk

4. Infikovat sám sebe

Očekáváme-li průšvih, stane se. Není to smůla ani vizionářství. Je to jen výsledek našeho zaměření. Pokynu pro mozek, čeho si má z 25 000 podnětů denně všímat.

Optimismus není zázrak ani náhoda. Je to biologie. Vytvarováním úsměvu na své tváři aktivujeme tu část mozku, která zalije tělo pocitem štěstí. Kromě úsměvu to dokážou i naše myšlenky. Pamatujme si, že všechno je možné. Že vždy máme na výběr. Že jediná věc, kterou stoprocentně můžeme kontrolovat, je naše naladění.

„Události neovlivníme. Náš pohled na ně ano.“ Platón

5. Dělat na tom, co můžeme ovlivnit

Pesimismus je nepraktický. Nutí nás lpět na negativech, která se ještě nenaplnila, a snižovat úspěchy, kterých jsme již dosáhli. Pesimismus probouzí nerozhodnost.

Věnujeme-li se věcem, na něž stačíme, neoznačujeme se za oběť. Nezaměřujeme se na to, co strašného se nám stalo, ale přemýšlíme, co udělat, aby se to zlepšilo.

Když se nám nelíbí zaměstnání, začneme si hledat jiné. Věříme, že najdeme lepší, a jednáme. Když lepší najdeme, pak to, co jsme považovali za strašné, nás vlastně posunulo vpřed. Nic netratíme. Nakonec si vždy můžeme vybrat, zda zůstaneme.

„Pesimismu nejvíc zazlívám to, že krade čas. Každou vteřinu totiž můžeme naplnit buď smutkem, nebo radostí. Nikdy ne obojím.“ Ernesto Bertarelli

6. Počítat své úspěchy

Optimista není slepý na jedno oko. Vidí i to, že v našem životě je mnoho dobrého a krásného. Jen někdy potřebujeme nadhled, abychom to ocenili. Pak to zlepší naše naladění a vyčistí mysl od skepse.

Někdo si založil sešit, někdo složku v počítači, kterou plní krásnými vzpomínkami, obrázky svých mazlíčků, vzkazy. Ta schránka je jako pionýrská kápézetka, krabička poslední záchrany. Není objektivní, protože obsahuje jen světlé stránky. Ale pomáhá k objektivitě, jestliže cítíme jen ty stinné.

„S každým zaměřením na neúspěch ztrácíš odvahu pro další pokus o úspěch. A naopak.“ Elon Musk

7. Zaměřit se na přítomnost

Pesimisté jsou posedlí svou minulostí nebo budoucností. Nedivím se, že propadají bezmoci, protože ani s jedním nejde hnout – nazpět ani dopředu. Život probíhá jen teď. A nejhorší je, že v silách pesimisty není ani ovlivnit svou přítomnost, pokud je myšlenkami v jiném čase. Jak pesimista, tak optimista vědí, že jediná šance něco změnit je teď. Pesimista je přesvědčen, že to nevyjde. Optimista věří, že to vyjde.

A jak je život rozsoudí? „Ať věříte, že něco dokážete nebo nedokážete, vždycky budete mít pravdu.“ Henry Ford

O tom, jak překonávat NE ve své hlavě i ve svém okolí, je toto vydání magazínu Business Leaders, které je možné získat zde.

Naše konference o tom, jak zvyšovat svůj úspěch v náročném konkurenčním prostředí, je dostupná zde.

© Petr Casanova