5 rozdílů mezi Chlapci a Chlapy aneb Kdy ženy otevřou oči?

"Už nikdy nenajdeš nikoho jako já," vmetl jí do tváře, když odcházel. Nechtěla, aby se to stalo. Přitom právě naopak v to potřebovala doufat...
- Reklama 4 -

„Budu s Tebou v dobrém i zlém,“ usmál se. Nepoznala, že to je vtip.

Důvěřovala. Kde je důvěra, začne i vztah; touha budovat vztah. Proto otěhotněla. Proto odešla z práce. Proto se zavázala k bydlení, jehož nároky přesahovaly možnosti její mateřské, ale co na tom, když on přece řekl: „Budu s Tebou v dobrém i zlém.“

Nebyl. Na chodbě před příjmem na porod už čekala sama. Mobil plný jeho SMS výčitek, že „za to může ona“. Kupodivu bez smajlíků. Protože to vypadalo jako vtip.

Veronika zůstala sama na vše. Na porod, na dítě s jeho tváří, na závazky, kterým nemůže dostát, na všechnu minulost, ve které ustavičně hledala nějakou svou chybu a nedařilo se jí přestat, protože jako zmatená GPS navigace žádnou nenacházela a pořád „přepočítávala“, i na všechnu budoucnost – bez víry, že by ji mohlo čekat něco krásného. Podobné případy znáte i z mých knih.

„Chci ho zpátky,“ prosila. Zoufalé ženy mají zoufalé nápady. Jako kdyby chtěla znovu nabít revolver tomu, kdo se prvně netrefil.

Ve skutečnosti nechtěla jeho – Chlapce. Potřebovala někoho úplně jiného – Chlapa.

Tedy někoho, kdo když řekne: „Budu s Tebou v dobrém i zlém“ a usměje se, udělá to ne proto, že by právě řekl oblíbenou anekdotu, ale proto, že je to pro něj hračka, přirozenost, automatismus. Že když něco říká, také to tak myslí, a tudíž to také tak udělá. Jeho myšlenky, slova a činy jsou v přímce.

Proč je tak důležité naučit se rozpoznávat Chlapce od Chlapů? Jak navnímat rozdíl mezi tím, kdo si jen dělá závazky, a kdo je také dodržuje?

Jak poznat ty, kteří jsou už dávno v emoční exekuci a mentální insolvenci? Proč někteří nedomýšlejí dosah svých slov, tudíž jim ani nelze vysvětlit, že milovat neznamená ubližovat, protože oni v těch pojmech necítí rozdíl?

A hlavně proč o tom, kdo je Chlapec, a kdo Chlap, nerozhoduje občanský průkaz a biologický věk? Proč mohou existovat už dvacetiletí Chlapi a ještě padesátiletí Chlapci?

1. rozdíl: Chlapec žije složitě, Chlap jednoduše.

Pohlédneme-li na člověka, vidíme jedno tělo. Kdybychom se však podívali do těla, zjistili bychom, že jej tvoří několik systémů. Teď nemyslím kardiovaskulární, dýchací, nervový, muskuloskeletální nebo endokrinní. Myslím myšlení, komunikaci a jednání.

Kdo říká to, co si myslí, a dělá to, co říká, žije jednoduše. Nemusí si mnoho pamatovat. Mluví upřímně, jedná zodpovědně. Upřímnost neznamená říct všechno, ale když už něco řekneme, je to pravda. A pravda se pozná tak, že odpovídá skutečnosti, činům.

Chlapci, kteří žijí ve vnitřní lži, mají značně rozporuplný a komplikovaný život. Svou lež totiž musejí zasadit do souvislostí. Vytvářet v mysli, svých slovech a činech úplně jiný virtuální svět a ten si celý pamatovat. Jinak se celá konstrukce zhroutí.

Protože Chlapci mají zcela izolované a nekompatibilní systémy mysli, komunikace a jednání, jsou schopni něco slíbit (komunikace), nedodržet to (jednání), a ještě se domnívat, že je to v pořádku (mysl), ba svým lžím věřit.

Pro Chlapa je tohle už mimo jeho rozlišovací schopnosti. – důležité slovo. Chlapi totiž nepadají z nebe. Vyrůstají z Chlapců, protože si už uvědomili, že chováním Chlapců více ztratí, než získají, a tím uvědoměním vyzráli.

Rozdíl mezi Chlapci a Chlapy nespočívá v IQ. Na to, aby se Chlapec stal Chlapem, mu totiž stačí opravdu jen málo. Například si uvědomit, že:

  • Jedna lež dokáže zničit milion pravd.
  • Žádná pravda nebolí tolik jako zjištěná lež.
  • Pravda žije chvíli, zatímco lež celý život.
  • Na získání důvěry je třeba spousta pravd, zatímco na ztrátu důvěry lež jediná.
  • Pravda vždycky vyjde najevo, protože slova mohou lhát, ale činy vyjadřují pravdu.

Na tak základní počty žádný Chlap(ec) nepotřebuje pařížskou Sorbonnu.

Tak proč žít komplikovaně?

Jednoduše řečeno: Chlapce změní v Chlapa obvykle to poznání, že neztrácí ten, kdo přijde o člověka, který ho zradil; ztrácí naopak ten, kdo přijde o člověka, který mu důvěřoval.

Jak přistupují Chlapci a Chlapi ke své partnerce? Obraťte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -