6 důvodů, proč přehodnotit větu „Nemám na Tebe čas“

Vztah je jako zahrada. Neudržovat ji je vždy snazší. Ale věřte, že čas věnování pěstování té zahrady nikdy není ztracený.
- Reklama 4 -

V životě jsem udělal mnoho chyb. Jedna z největších: Nevěnoval jsem čas těm, kteří pro mě byli důležití. Stále jsem měl něco důležitějšího.

Jednou mi opatrně řekla: „Když se mnou netrávíš čas, učíš mě žít bez Tebe.“

Byla to jen varianta věty, která jednou musela přijít: „Když se mnou netrávíš čas, učíš mě žít s někým jiným.“

Odešla, protože zůstala nevyslyšena. A já se hněval, protože jsem „přece nebyl zaneprázdněný schválně“, jen jsem měl zrovna „těžší období“ (které se samozřejmě jen shodou náhod protáhlo na celý vztah).

„Mám moc práce.“ „Nemám na Tebe čas.“ To jsou od té doby dvě věty, které velmi vážím ve vztahu k lidem, o kterých tvrdím, že jsou pro mě nejdůležitější.

V novém magazínu FC se tím budeme zabývat obsáhleji, a tak alespoň v jednoduchých bodech. Než o důležitého člověka přijdeme, dávám 6 námětů k ještě jednomu zamyšlení – pomohou nám uvědomit si, že všechno má svou míru a tím, komu nebo čemu svůj čas věnujeme, zároveň vyjadřujeme, kdo nebo co je v té chvíli naší prioritou.

Proč tedy přehodnotit své „Promiň, ale ani dnes nemám čas, zeptej se zítra“, které se nám začne drát na jazyk? 

  1. Dlužíme to těm, kteří při nás stojí celou cestu

Nezáleží na tom, na jaké pozici kariéry se právě nacházíme nebo k jaké směřujeme. Někde se nacházíme a tam, kde jsme, jsme i díky lidem, kteří nám věnovali svůj čas, když jsme ho my potřebovali. To, jak jsme schopni udržovat vztahy s našimi nejdůležitějšími lidmi, vůbec nejlépe vyjadřuje, kdo opravdu jsme a co můžeme lidem kolem sebe nabídnout.

Já jsem si dokonce jist – a teď ať mi Gates, Zuckerberg nebo kterýkoli český podnikatel prominou –, že ve skutečnosti neexistuje žádný „selfmademan“ – úspěšný člověk, který by sám vybudoval sebe. Za každým úspěchem totiž stojí stovky, tisíce jiných lidí, kteří tomu člověku v každé fázi jeho života věnovali byť jediné slovo povzbuzení nebo rady. Každý z těch lidí pomohl formovat charakter, myšlení a samozřejmě úspěch tohoto člověka.

  1. Potřebujeme změnu

Přerušit práci, do které jsme už dlouhodobě ponořeni, na pouhých pár minut, není žádná ztráta, ale zisk. Nejenže si pročistíme hlavu jinými tématy, které nám svěří partner nebo dítě, ale máme i dobrou příležitost si protáhnout kostru a projít se třeba za kamarády na pivo. Pak dokonce možná zjistíme, že nás změna – myšlenek nebo prostředí – v něčem inspirovala. (Téma, které budeme obsáhleji probírat v novém magazínu FC.)

  1. Je to dobré pro karmu

Bude to znít vypočítavě, ale věnovat někomu svůj čas ve chvíli, kdy to potřebuje, může do budoucna znamenat stejnou laskavost na oplátku – až my sami budeme potřebovat se naopak vypovídat, svěřit, cokoli sdílet. Jak se chováme k druhým, tak se oni mají právo chovat k nám.

4.  Rozmanitost je kořením života

Už jsem to naznačoval. Vybřednout ze stereotypu jednoho a téhož pracovního myšlení je osvěžující, zdravé a prospěšné. Debata – ať s dospělým, nebo dítětem, kteří nás vtáhnou do svých problémů a pohledů –, nám pomůže objevit úplně nové perspektivy, ideje, obzory, hodnoty, které třeba dokonce změní způsob, jak nahlížíme na svůj byznys. A když nic z toho, minimálně nám to poskytne odstup od sebe sama.

  1. Je to vyznamenání, když někomu můžeme pomoci

Denně mi, do mé práce, napíše svůj naléhavý problém tři sta čtenářů FC. To je sto tisíc problémů ročně. Nepočítaje v to moje vlastní přátele, rodinu. A můj pocit? Pokora a vděčnost.

Přece dokud jsme to my, kdo je žádán o pomoc, obejmutí nebo jiný obyčejný emoční kontakt, radu, vyslechnutí, předání vědomosti nebo zkušenosti, je to pocta. Znamená to, že máme něčí důvěru, že jsme pro někoho možná ti jediní, že (když máme sklon hřát si své ego) „nikdo není tak dobrý jako my“.

Proto jestliže to dokážeme, poraďme, pomozme, věnujme i svému dítěti ten čas, o který nás prosí. Nebo se po nás chce opravdu tolik?

  1. Člověk roste se vztahy

Naši moudrost nevytváří jen to, co osobně zažíváme nebo se učíme. Je to také to, co si dokážeme vzít z druhých.

Jistěže jsme všichni pořád strašně busy. Jenže stále se máme co učit. A od lidí, kteří nás doposud nehodili přes palubu a žádají nás o náš čas, především. Třeba to, jak budovat vztahy a jejich prostřednictvím pomáhat měnit své okolí k lepšímu. Oni to s námi dělají právě tím, že nás učí věnovat čas nejen tomu, co je urgentní, ale i tomu, co je v životě opravdu důležité.

Nová roční tematická řada magazínů FC začala tímto vydáním o lvech a lvicích. Další vydání (Most přes minulost) bude věnováno psychologii odpuštění a životní asertivitě ve všech oblastech života. Zasíláme koncem ledna. Mezi předplatitele se zařadíte pouze zde.

© Petr Casanova; všechny tři mé bestsellery o vztazích lze získat zde

- Reklama 5 -