Skladba, která sníží stres až o 65 %

Dostaň do života víc pohody, úsměvu, barev.

Čeká Tě nabitý týden? Nebo vyčerpávající den? Směřuješ ke stresující poradě, vypjatému jednání nebo ošemetné zkoušce?

Cítíš to pnutí v sobě? A co ho uvolnit?

Nemyslím práškem. Hudbou…

Kdo četl magazín FC, ví, jak vlastně vznikla hudba a proč dokáže tak příjemně naladit mozek. Ostatně, nedávno jsem uváděl 10 nejoblíbenějších skladeb Stevea Jobse, kterými zvyšoval svou motivaci.

Dnes, když je ten začátek týdne, antistresové tipy pro všechny, kdo neznají zdravější způsob než sladkosti nebo alkohol.

Terapie nejen Beztíží

Slyšeli jste někdy o zvukové terapii? Objevily ji už staré kultury domorodců – hudbu používaly ke zvýšení pohody a odvahy. Ostatně, my všichni víme, že nás hudba dokáže naladit. Ona ale umí mnohem víc – umí uklidnit.

Neurovědci z britské Mindlab International testovali zdatnost hadačů složitých rébusů. Při poslechu různých písní dosahovali různé aktivity mozku a také fyziologických stavů (srdeční frekvence, krevní tlak, rychlost dýchání). Nejvyšší úroveň vnitřní relaxace a uvolněnosti zaznamenali při skladbě s příznačným názvem Beztíže (Weightless). Stres a úzkost posluchačů se snížily o 65 %, což je vůbec nejvíce z 10 nejodpočinkovějších songů, které Vám za chvíli nabídnu. Ostatně, budete to moci již za pár chvil sami vyzkoušet!

Skupina, která píseň vytvořila, Marconi Union, sledovala právě uklidnění posluchačů. Spolupracovala se zvukovými terapeuty, s nimiž pečlivě ladila rytmy, basy, celkovou harmonii, a to tak, aby zvuková linie zpomalila srdeční frekvenci posluchače, snížila krevní tlak a redukovala hladinu stresového hormonu kortizolu.

Mysleme na to. Pracovní stres zvyšuje riziko srdečních chorob, obezity, deprese, zažívacích potíží nebo astmatu. Harvardova a Stanfordova univerzita navíc tvrdí, že pracovní stres sám o sobě je v současné době příčinou většího počtu úmrtí než cukrovka, Alzheimerova choroba nebo chřipka.

Není divu. V dnešní době permanentního bombardování organismu nějakými úkoly, problémy a nároky potřebujeme hledat cesty pro relaxaci těla i mysli. Ostatně, v magazínu FC se tím zabývám.

Hudba nás dokáže přenést do jiné dimenze – bez mailů, schůzek, termínů. Jen pozor při řízení auta. Poslech následujících skladeb by mohl otupit pozornost.

Tak rozklikněte, nastavte si hladinu poslechu a užívejte!

10 nejvíce uklidňujících písní (podle Mindlab International):

10. We Can Fly – Rue du Soleil (Café Del Mar)

9. Canzonetta Sull’aria – Mozart

8. Someone Like You – Adele

7. Pure Shores – All Saints

6. Please Don’t Go – Barcelona

5. Strawberry Swing – Coldplay

4. Watermark – Enya

3. Mellomaniac – DJ Shah

2. Electra – Airstream

1. Weightless – Marconi Union

Zdá se to jako maličkost, ale pohoda člověka, jak píšu ve Vánočním Speciálu, je složená ze samých takových maličkostí, na něž rád kladu důraz.

Tak dobijte baterky a užívejte úspěšný týden!

© Petr Casanova

P.S.: Aktuální magazín FC se blíží vyprodání! Vydání Jak se nebát jít vlastní cestou získáte ještě ZDE