Samota ne jako trest, ale přednost: 8 výhod, na které zapomínáme

"Jsem sama," řekla a já chtěl kondolovat. To jsem si ještě myslel, že být po rozchodu a sám je za trest. A přitom pro ni to byl ten nejkrásnější čas.
- Reklama 4 -

Byl předvečer Štědrého dne.

Jako každý rok jsem si jej užíval výběrem vhodného vína na vánoční tabuli. K obědu červené víno výraznější chuti a s vyšším obsahem alkoholu ke kroupovému kubovi, k večeři šampaňské a lehké bílé víno k rybě, k cukroví sladké víno či portské.

V tom mi na mobilu cinknul Messenger a zvláštní vzkaz: „LŽETE, když říkáte, že všichni jsme průměrem 5 osobou, kterými se nejčastěji obklopujete. Mně právě obklopují lidé, kteří se smějí a žertují, ale mně do smíchu ani žertů není. Spíše naopak, čím více cítím něčí spokojenost, tím smutnější jsem.“

Osamělý čtenář. Ke konci roku jako by osamělosti přibývalo. Čím více se mluví o společných Vánocích a projevované lásce, tím jsou osamělí lidé skleslejší. Vadne pracovní zápřah, rekapitulujeme a osamělí lidé se ptají: Je vůbec možné na samotě najít něco pozitivního?

Proto jsem letošní Vánoční Speciál, neobvyklý dárek sobě nebo blízkým, kteří ho zrovna pod stromečkem potřebují, stavěl tak, aby byl poselstvím i pro ty, kdo se cítí osamělí, a to nejen vedle někoho druhého, ale především sami v sobě.

Trápí Vás, že jste single, chcete to změnit, ale marně se snažíte najít pořádného partnera?

Zachvacuje Vás chvílemi pocit prázdnoty a o to hůře se Vám potom pouští do jakékoli smysluplné činnosti včetně práce?

Pak než Vám přijde Vánoční Speciál, mám pro Vás překvapivý pohled – jak právě období vnitřní samoty využít ve svůj prospěch. Využívám psycholožky, která se na samotu dívá jako na vzácnou etapu života, která nám umožňuje zažít to, co bychom s partnerem nemohli nebo nechtěli dělat.

Nevěříte? Předávám jí slovo.

Chvíle pro sebe. Kdy jsme ji využili naposledy?

1. výhoda samoty: Máme čas na mentální očistu

Osaměli jste? Super. Můžete na sobě začít pracovat tak, jak jste si vždy přáli. Prvnímu kroku se říká mentální restart. Neváhejte, budete se po něm cítit svěží a plni energie. Jak na to?

Zbavme se zbytečného balastu a nánosů, které nosíme v hlavě. Tím přestanou platit všechny sebezničující pokyny z našeho podvědomí. Všechny špatné myšlenkové vzorce z minulosti se uvolní a nahradí se novou pozitivní silou.

Odhalme, kdo nebo co v nás vyvolává negativní pocity, kdo nebo co nás omezuje.

A to, co nás tíží, všechny křivdy, smutky a ostatní negativní pocity, odhoďme do pomyslného kyblíku.

Že nevíte, jak se to dělá?

Napřed je potřeba je objevit, malinko se v nich pošťourat a vyrýpat je ven, což s sebou nese bolest. Znovu si je odžít emočně sice znamená prožít si tu bolest, ale také ji pláčem odplavit pryč. Jen tak můžeme udělat za špatným tlustou čáru a začít s pozitivními afirmacemi a plni energie se vrhnout do plánů.

Začít myslet pozitivně přes všechny křivdy je pouhým startem, náplastí fungující krátkodobě. Negace se možná vrátí po určité době v ještě intenzivnější podobě. Každá rána, aby se zahojila a nezanítila, se totiž musí vyčistit, a to chce čas. Přestůjme tuhle fázi. Vyplatí se to. Z dlouhodobého hlediska se nám krásně uleví, staré rány se budou moci zahojit a uvidíme vše čistěji, jasněji a objevíme nové možnosti.

K tomu je samota ideální, protože nemáme žádnou hloupou berličku s odkladným účinkem. Žádnou výmluvu. S mentálním úklidem je to stejné, jako s úklidem domu či bytu, předchází tomu chaos a změť. Výsledek je ale brilantní, máme vše srovnáno, špína je pryč. Proto je mentální očista důležitá, než se vrhneme do něčeho nového. Život dostane nový lesk. Pro někoho tato metoda není snadná, ale pokud ji zvládne, bude mít sílu se posunout v životě dál a naopak využít období samoty pro svůj růst.

Nezapomeňme, že problém většinou nevyřešíme na úrovni, kde vznikl. Potřebujeme nadhled, odstup, časovou prodlevu. Také nový vztah začínejme až s čistou a svěží hlavou.

Jaká je 2. výhoda? Co umíme lépe než kdokoli jiný? A proč bychom se tedy vůbec neměli trápit?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -