5 návyků, které zjednoduší vztah

Bolí Tě něco? Svěř se. Chceš něco vědět? Zeptej se. Máš radost, starost? Sdílej ho. Sdílená radost je přece dvojnásobná radost, tak jako sdílená starost je poloviční starost. Proč sobě i mně život ztěžuješ?
- Reklama 4 -

Jsou složité, rádi říkáme o vztazích. Mýlíme se.

Vztahy jsou jednoduché. Pouze lidé (si) je komplikují.

Vztah je součástí života. A náš život je to, co opakovaně děláme. Pokud návyky, s jakými k partnerovi opakovaně přistupujeme, jeho nebo nás zraňují, pak vztahu nepomáhají. Tak jednoduché to je.

Už ve Vánočním Speciálu jsem ukazoval, z jakých maličkostí vznikají velké komplikace. Jistě, nikdo učený ani do vztahu z nebe nespadl – všichni se učíme. Co si však už od dnešního dne náš vztah maximálně zjednodušit, a tudíž zefektivnit? Co si spolu s partnerem osvojit až primitivní myšlení?

Nebojte, i já jsem primitiv. Mám totiž rád maximálně jednoduchý život: Říkat to, co si myslím, a dělat to, co říkám. Všechno ostatní je na mě příliš složité.

Jaké pozitivní návyky tedy dokážou změnit celý vztah?

V každém okamžiku máš na výběr. Buď druhému pomoci, nebo mu uškodit. Buď předvést nejlepší urážlivý proslov v životě, kterého budeš už za chvíli litovat, nebo se všeho jedu zříct. Zkrátka: Buď uděláš to, co je snadné, nebo to, co je potřeba.

1. Mlčení je lepší než nenávistné slovo

Už Martin Luther King řekl: „Temnota nikdy nemůže vytlačit temnotu. To dokáže jedině světlo. Stejně tak nenávist nikdy nemůže vytlačit nenávist. To dokáže jedině láska.“

Přemýšlejme o tom.

Negace je záporná energie, tedy cosi, co z nás vytahuje dobrou energii. Jestliže se například v hádce s partnerem vyzbrojíme nenávistí, vytáhne to nejlepší z nás. Pak si můžeme všimnout, že ve chvílích, kdy nejsme schopni kontrolovat své emoce, myšlenky a činy, tyto emoce, myšlenky a činy přebírají moc nad námi.

V takové chvíli zapomínáme, PROČ vlastně nenávidíme, CO vlastně nenávidíme a KOHO vlastně nenávidíme. Zapomínáme, že v té chvíli vlastně nenávidíme a ničíme člověka, kterého tolik milujeme. A co je ještě horší, v té chvíli nenávidíme a ničíme sebe, protože svého nejsilnějšího projevu života budeme už za okamžik litovat, bude nás mrzet, bolet a deptat – mnohem více, než kdybychom v té chvíli raději mlčeli.

Než dáme mysli pokyn, aby v nás začala vyrábět jedy, představme si každou záminku k nenávisti jako nepřizpůsobivého nájemníka ve své hlavě a ve svém srdci. Pokud ho tam nechceme, jednoduše „zvyšme nájemné“. Jak se to dělá?

Pokud chceme ve vztahu něco eliminovat, nepoužívejme k tomu žádné negace, nenávist především. Raději se z takové nebezpečné konverzace odpojme, poodejděme stranou a neohlížejme se zpět.

To zlo se vypaří. A vznikne důvod se beze slov obejmout, protože to je to, PROČ s někým jsme, CO s ním budeme a KOHO vlastně potřebujeme.

2. Důvěřovat je lepší než bát se

Kdo bude už za několik dní číst nové vydání magazínu FC o lvech a lvicích, pochopí vysokou cenu pochybnosti a strachu.

Budete se divit: Proč partner žárlí? Čeho se pořád bojí? Proč neudělá ten rozhodující krok ke mně, když si ho tolik přeje a když mi ho slibuje?

Anebo z opačné strany: Proč vlastně druhého tolik podezírám? Opravdu je tak špatný jako ten předchozí a nezaslouží si mou důvěru?

Nové vydání FC nutí zpětně si přehrát strachy, které jsme v minulosti měli, a dojde nám, kolik příležitostí k radosti a ke spokojenosti jsme zabili jenom proto, že jsme se zbytečně báli. Někdo byl dokonce schopen zničit celý vztah kvůli katastrofické vizi, která existovala pouze v jeho hlavě. Ačkoli s promarněnou radostí už zpětně nedokážeme udělat nic, je to užitečné uvědomění proto, že se svou přítomností a budoucností můžeme udělat mnohé.

Primitivní myšlení ve vztahu říká: Důvěřuj, protože bez důvěry vztah nevybuduješ. A pokud se bojíš, že Tě druhý zklame, nauč se to chápat tak, že Ty ztratíš pouze člověka, který Tě nemiloval, ale on ztratí člověka, který ho miloval. Jinými slovy: Když Tě druhý zradí, nemáš vlastně co pozitivního ztratit.

Neřekli byste, kolik lidí na světě si ruinuje svůj vztah jen kvůli obavám z budoucna. Přitom i kdyby je nakrásně v budoucnu čekalo zklamání, o to větší je přece důvod užívat si přítomný okamžik. A o to větší je důvod zříkat se těch „partnerů“, kteří nám ničí nebo ztěžují přítomnost. Protože přítomnost je to jediné, co vytváří budoucnost.

Proč mají jednoduše uvažující lidé šťastné vztahy i život?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -