5 principů dlouhodobého vztahu, které mě naučil byznys

Kvalitní vztah není založen na počtu dní nebo let, které partneři tráví vedle sebe, ale na počtu překážek, které jsou ochotni spolu překonat.

„A pak spolu žili šťastně až do smrti…,“ řekla mi babička na dobrou noc a zhasla.

Ale mě to naopak probralo. To měl být konec pohádky?

„Babi, žili šťastně až do smrti?“ vzepřel jsem se v pelechu. „Ale JAK?“

Střih v čase. Dvacet let nato mi jeden miliardář vypráví svůj životní příběh.

„A pak už jsem dosáhl úspěchu…,“ vyjádřil pointu a já měl déjà vu – pocit, že tohle jsem už někdy zažil. Znovu jsem se cítil nespokojeně.

Udeřil jsem na něj jako na babičku. „Ale JAK?“

Víte, mám rád happyendy, ale nestačí mi vědět, ŽE existují. Potřebuji znát, JAK se jich dosahuje.

Jak je možné to dokázat – nenudit se spolu navždy?

„Nó, princezna musela s Honzou vyjít,“ řekla babička.

„Nó, musel jsem vycházet s lidmi – zaměstnanci, zákazníky, partnery,“ řekl miliardář.

Vyjít s druhým! Jasně, náš úspěch stojí na vztazích!

Odmalička přece hledáme způsob, jak co nejlépe vyjít s rodiči, učiteli, spolužáky – to dokud se učíme; pak s kolegy, šéfy i zákazníky – to dokud jsme zaměstnaní; pak se zaměstnanci, dodavateli, konkurenty – to jakmile podnikáme… A při tom ještě musíme souběžně vycházet s přáteli, rodinou, partnery…

Všechny vztahy fungují na podobných principech. Kdo čte magazín FC, bývá někdy překvapen, že vše vysvětluji na partnerských vztazích, lásce, jenže ta je každému pochopitelná. I podnikateli, který nemůže zradit, oklamat, „být nevěrný“ svému zákazníkovi, protože pak nevybuduje dlouhodobě úspěšnou firmu. Podobně jako když podrazíme kamaráda, rodiče, kohokoli blízkého, vztah s ním ohrozíme.

Kdo čte magazín Business Leaders, ví, že mnohým zásadám přístupu k životnímu partnerovi mě naučila právě práce – nejprve zaměstnání, poté podnikání. Není divu, byznys je uspokojování nenaplněných potřeb. Stejně jako láska.

Když tedy dnes, tak jako moje babička, slýchám dotazy dětí, JAK to Honza s princeznou dokázali žít spolu šťastně až do smrti, nebo když na seminářích slýchám dotazy posluchačů, jak vybudovat dlouhodobě úspěšnou firmu, pak vyprávím o 5 zásadách, které platí nejen v pohádce…

1. Zatímco kdekoho v začátcích zajímají pouze přednosti druhého, Ty hledej spíše jeho slabiny a uč se je přijmout.

Když jsem ještě jako zaměstnanec na nejvyšší možné pozici schvaloval lidi do týmů, přesvědčil jsem se, že každý tým je jako řetěz. Je totiž tak silný jako nejslabší článek tohoto řetězu. Také v páru platí, že vztah praskne ve chvíli, kdy nevydrží slabší jedinec.

Ach, on je tak pohledný. Charismatický. Kavalír…

Lidé obvykle na druhém hodnotí nejprve jeho přednosti a podle nich si vybírají. Přitom je to krátkozraké. Aby vztah (řetěz) vydržel dlouhodobě, musíme vnímat, respektovat a přijímat slabiny druhého.

Vztah není matematika. Nelze počítat plus a minus partnera, protože jedno velké minus dokáže zabít všechna plus. Můžete mít po svém boku mluvčího v pěti jazycích, který skvěle hraje šachy a vypadá jako Jamie Dornan, ale co s ním, když je to podrazák? V práci mě nikdy nezajímalo, jak krásně ulízanou patku má náš obchodní zástupce, když klienty (i nás) šidil.

Proto jako první sleduji nedostatky. A učím se je přijímat, protože na všech slabinách se dá pracovat. Nejdůležitější je, aby druhý slyšel: „Přijímám Tě takového, jaký jsi. Budu Tě podporovat, abys na sobě pracoval. A budu Tě respektovat, i když to přes veškerou svou snahu nakonec nezvládneš.“

Říká se tomu přijmout partnera – bez snahy ho následně násilně měnit.

Co jsem se díky byznysu naučil očekávat ve vztahu?

Otočte, prosím, na 2. stránku.