Mluv na rovinu. Proč bereš mně i sobě čas? aneb 5 důvodů, proč být ve vztahu upřímný

Jak se v tomhle vyznat, když nedokážeme žít s ním ani bez něj?
- Reklama 4 -

Nastupuji do taxi a ještě se ohlížím za párem v odletové hale. Usmívám se nad tím, jak vřele se loučí. Zdá se mi, že letiště vidí mnohem více upřímných polibků než svatební sály. Podobně jako stěny nemocnic slyší mnohem více upřímných modliteb než zdi kostelů.

Ale už pobízím taxikáře. Spěchám na setkání s klukem, který si odpykává zvláštní druh trestu.

Chodil roky s partnerkou a celou dobu si nebyl jistý, jestli je ta pravá. Ona ho milovala. Nechtěl ranit její emoce, a tak mlčel. Čím déle s ní byl, tím těžší pro něj bylo říct pravdu. Už věděl, že ji nemiluje.

Jak ukazuji v novém vydání magazínu FC, takových příběhů je mnoho ve spoustě podob. Těm, kterým na nás záleží, lžeme. Ne proto, abychom ublížili, ale naopak abychom neublížili. Ale nedokážeme to navždy.

 

„Proč jsi mi to neřekl dřív?“ nechápala.

„Nechtěl jsem Ti ublížit, abys mi vyčetla, že jsem Ti ukradl čas,“ řekl, a tak jí nakonec vzal času mnohem víc.

Vzal jí to jediné, co nejde vrátit. Kus života. A co je groteskní, ukradl ho i sobě. A nejen to.

Zjistil, že svým lhaním přišel o člověka, který ho bezmezně miloval. To je ztráta poněkud nesrovnatelná s tím, o co přišla ona. Jí po počátečním šoku začalo být lépe – stačilo si představit, že ze svého okolí vymazala lháře.

Pro koho z nich je vlastně dnešní vzpomínka na vztah těžší?

Kdo by Ti v životě více chyběl: lhář, nebo partner, který Ti byl ochoten věřit?

O vorařích ve dvou kánoích

Voraři byli lidé, kteří svázali klády stromů pevně k sobě a splavovali na nich řeku. Stáli každou nohou na jiném kmeni.

Tento kluk byl také vorař. Jenže stál roky dvěma nohama ve dvou kánoích – tou první byl jeho vztah a tou druhou pravda, kterou cítil. Taková akrobatická plavba se vždycky zkomplikuje ve chvíli, kdy se jedna z kánoí rozhodne odplout. Pak to hráče na dvě strany roztrhne vejpůl. A on zpravidla propadne do vody.

„Každou noc, když položím hlavu na polštář, si zkouším říkat, že jsem silnější, protože jsem vydržel další noc bez ní,“ říkal. V hlavě mi zněl Rochefoucauld: „S tím, čeho se na nás dopustili druzí, se už nějak vyrovnáme, ale horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami…“

Proč je vůbec takové sci-fi mít vztah, ve kterém se dva partneři k sobě chovají na rovinu?

Proč je tak těžké tomu, kdo nás miluje, říkat pravdu, ať je jakkoli bolestná?

Proč obíráme o čas jeho a nakonec i sebe?

Proč tím, že lžeme, máme pocit, že něco získáváme?

Kdo už četl poslední vydání v magazínu FC o vnitřním zdraví, ví, že upřímnost neznamená říct všechno, co si myslíme, ale myslet všechno tak, jak to řekneme.

Upřímnost znamená vážit si času svého i času toho člověka, který k nám chová něco tak nádherného, jako jsou city – který k nám má důvěru.

Být neupřímný a myslet si, že druhému neubližujeme, je strašlivý omyl, protože právě neupřímností druhému ubližujeme nejvíce.

Mít doma falešného partnera, ve kterého důvěřujeme, je stejné jako mít v posteli hezky oblečenou mrtvolu – dříve nebo později se nám z toho udělá špatně.

Následující řádky jsou určeny všem, kdo lžou sobě i druhým. Toto je 5 dobrých důvodů, proč být upřímní.

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -