Tento muž zvedl minimální plat ve své firmě na 130 000 Kč. Jak se mu to vyplácí?

Daniel Price, zakladatel Gravity Payments.
- Reklama 4 -

Co byste dělali být podnikatelem, jehož zaměstnanci zpohodlněli a výsledky celé firmy šly dolů? Snížili byste jim plat, nebo zvýšili?

Připadá Vám to jako hloupá otázka? DAN PRICE ty platy zvýšil a ve svých 33 letech se přesvědčuje, že výrazně lepší odměňování úplně všech zaměstnanců může urychlit růst firmy.

A nejen Price. Už i další podnikatelé, kteří Američanovu cestu považují za správnou. Ostatně, kdo čte magazín FC, mnohé příklady zná.

Na počátku pádu

V roce 2004 světácký student s vizáží Brada Pitta navštívil bar, kde si všiml pravidelného úpění majitele. Kulminovala finanční krize, a kdykoli host platil konzumaci kreditní kartou, barman se kousl do rtu. Uvědomoval si, že banka si z platby strhne vysoký poplatek.

Na Dana Price, který rovněž vytasil kreditní kartu, barman už naštvaně vykřikl: „Chci hotovost, tohle mě přivede na mizinu.“ Price bezmocně pokrčil rameny. Hotovost neměl, jen kredit u banky. Inu, student. Barman mu už odmítl podat karetní terminál. Raději přišel o kšeft. (A banka také.)

Ráno Dan Price svěřoval tento svůj postřeh pěti sourozencům. S nejstarším Lucasem tři roky vymýšleli společnost, která se stala prostředníkem mezi poskytovateli kreditních karet (hlavně bankami) a příjemci (obchodníky). Dan a Lucas přesvědčovali banky, aby obchodníkům snížily poplatky z karetní transakce, a obchodníky, aby při platbě kreditní kartou snížili zákazníkům koncovou cenu. Zákazníci tak byli motivováni k častější platbě kreditní kartou (měli levnější nákupy), banka si strhávala menší částku, ale s motivovaným zákazníkem mnohem častěji, a obchodník bral nižší marži za zboží, ale také častěji.

Banky, které tím získávaly konkurenční výhodu před ostatními, přebíhaly k Danovi a ten byl už po čtyřech letech existence své společnosti Gravity Payments (v překladu přitažlivé platby) ve vatě. Ročně si vyplácel dividendu okolo milionu dolarů, měl luxusní život a dům na velkou hypotéku, ale… NĚCO Danovi nedovolovalo klidně spát. Co?

Firma začala stagnovat. Nerostla. Nekontraktovala nové obchodníky a banky. Když Dan pohodlné zaměstnance trestal pokutami, odcházeli – takového zaměstnavatele přece neměli zapotřebí! Když na ně zvýšil hlas, odcházeli také. Nic záporného je nepomáhalo vybudit. A tehdy se Dan Price začal bát o svůj noblesní život. Co když o vše přijde, když půjde firma ke dnu? A tak mu probleskla hlavou myšlenka: „Když se mohu já bát o to, že přijdu o své bohatství, proč by stejně nepřemýšleli i zaměstnanci? Co kdybych jim to bohatství dal? Nebáli by se potom stejně jako já, že o něj zase přijdou?“

Finanční hranice štěstí

Ponořil se do internetu. Objevil studii Princetonské univerzity z roku 2010, podle které člověka prvořadě motivují peníze do výše 75 000 dolarů ročně. To je příjem v přepočtu 1 660 500 Kč ročně, tedy 138 400 Kč měsíčně. Do této výše každé přidání platu potěší, naplní, posune. Od této výše už ale zvyšování odměn jako hlavní motivace přestává účinkovat. Člověk má totiž pokryté jak základní, tak nadstandardní potřeby – a motivační hodnoty hledá jinde. „Jinými slovy: Do 75 000 dolarů ročně dokážu penězi ovlivnit štěstí člověka,“ usoudil Dan Price.

V té době měla Gravity Payments 120 zaměstnanců. Každý čtvrtý (to jest pomocné síly, asistentky) pracoval pod úrovní průměrné mzdy v USA (ta činila 35 000 dolarů ročně). „Uznávám, žili od výplaty k výplatě,“ přikyvuje Dan Price. Přesto váhal. Nikdo před ním se o nic podobného nepokusil. Neměl srovnání. Nevěděl, jestli navýšení mezd jednak ekonomicky ustojí, a zároveň namotivuje lidi ke zvýšenému pracovnímu úsilí, tudíž i adekvátně zlepšenému hospodářskému výsledku.

Risknul to.

Zaměstnancům oznámil, že všem stanovuje výhledový minimální roční plat ve výši 70 000 dolarů, tedy 1 549 000 Kč ročně, což je asi 129 150 Kč měsíčně. Výhledový znamenal poměrně zvyšovaný plat tak, aby nejpozději do čtyř let všichni zaměstnanci dosáhli hranice 70 000 dolarů ročně. Konkrétně: Třiceti nejhůře placeným zaměstnancům s ročním příjmem okolo 25 000 dolarů byl plat ihned zdvojnásoben. Tím minimální výše platu ve firmě okamžitě stoupla na 50 000 dolarů ročně. Kdo bral mezi 50 000 a 70 000 dolary ročně, obdržel každoročně navýšení až o 5000 dolarů. Souběžně s tím Dan Price oznámil snížení své roční dividendy z 1,1 milionu dolarů na oněch 70 000 dolarů. Ano, všichni zaměstnanci tak věděli, že nejpozději do čtyř let dosáhnou výše odměny svého vlastního zaměstnavatele. A Dan Price mohl ušetřený zbytek z dividend použít ihned na vyšší platy zaměstnanců.

Tak, a teď byl zvědav, co se stane!

Co všechno s lidmi dělá skokové zvýšení platu?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -