7 pravidel hádky aneb Jak nesoupeřit na jedné lodi

Je to výzva. Musíte se dohodnout. Najít společnou cestu. Jak jinak chcete jít životem společně?
- Reklama 4 -

Já mám pravdu! Já musím z hádky vyjít jako vítěz!

Druhý to musí uznat, jinak si už nemáme co říct!

Buď bude po mém, nebo odejdu!

Máte pocit, že se do takových závěrů stáčejí hádky ve Vašich vztazích? Že kdo nejde s Vámi, musí jít proti Vám?

Věříte, že když se zbavíte někoho, kdo není jako Vy, vyhrajete, a že nelze žít s někým, kdo má momentálně odlišné názory, hodnoty nebo pohled na život? Domníváte se, že takový protějšek je na obtíž a nic pozitivního Vám nepřinese?

Už v novém magazínu FC píšu, že základním omylem této doby je představa, že úspěšné vztahy musejí být snadné. Tak jako úspěšné životy nikdy nejsou snadné, tak jako za úspěšnými lidmi nikdy není snadná minulost, úspěšné vztahy nejsou ty, které by byly bez problémů, ale ty, kde se s problémy naučili vycházet a řešit je.

Existují dva druhy partnerů. Těm prvním se ve dvou řeší problémy hůř, protože nejsou schopni se shodnout, překonat svou rozdílnost. Těm druhým se řeší problémy společně naopak lépe, protože umějí využít svou rozdílnost, dvě hlavy zkrátka vymyslí víc.

Vztahy nerozbíjí rozdílnost lidí, ale způsob, jak s ní páry zacházejí

Když se mě při autorských čteních mých knih lidé ptají na to, co je vlastně vztah a na co především se má člověk připravit, odpovídám jediným slovem: rozdílnost. Kdykoli někoho přijímáme do svého života, musíme přijmout jeho odlišnost. Nesmíme s ním být přesto, že je jiný, ale právě proto, že je jiný.

Žádný vztah nerozbíjí rozdílnost partnerů, ale způsob, jak s ní páry nakládají. Protože na světě neexistují dva totožní lidé, stoprocentní kompatibilita dvou lidí není možná. A právě to je bohatstvím vztahu, jeho předností oproti samotě. Druhý může dát našemu názoru odlišný úhel pohledu, což nám může zachránit život, když se trápíme pro něco, nad čím se on dokáže pousmát – a následně nám vysvětlit, že například jeden zakomplexovaný šéf opravdu není jediný obyvatel světa, nebo jeden nevydařený projekt ještě neznamená neúspěšný život.

Prožívá tento pár těžké, nebo dobré časy? Nejsilnější jsou ty páry, které se snaží držet při sobě vždycky.

Právě odlišnost genů, výchovy, životní cesty, zkušeností i hodnot, které jsme časem nabyli, nám dala i rozdílný práh bolesti. Co nás deptá, partnera ještě nemusí – může nás z bahna, do kterého jsme padli, vyzvednout, protože má sílu tam, kde my ji už necítíme.

Promiňte, teď jsem si uvědomil, že pořád mluvím o problémech. Jenže vězte, že úspěšný vztah se nevytváří jen v dobrých časech, které spolu sdílíme, ale hlavně na překážkách, které spolu překonáváme, a v neshodách, ve kterých spolu dokážeme nalézt kompromis. Říct „Miluji Tě“, když je všechno zalité sluncem, je snadné, ale dokázat říct „A přece Tě miluji“, když je všechno zamračené, dělá vztah silným a úspěšným. Tehdy se pozná láska. V problémech. V neshodách. Při střetu s rozdílností.

Byla to jedna z nejčastějších otázek, kterou jste mi před vydáním tohoto magazínu FC kladli: Jak poznat v těžkých časech správného partnera? Vadí, když se porafeme? Jak vlastně vést hádky tak, aby vztahu pomohly, ne ublížily?

V hádce nikdy není jen jeden vítěz a jeden poražený; vždycky pouze dva vítězové, nebo dva poražení.

V magazínu FC píšu, že bychom se nikdy neměli bát chvil, kdy si s druhým „vyjasňujeme vztah“. Spíše bychom se měli bát chvíle, kdy druhý ztichne, kdy se přes zjevné problémy hádat přestane. Tehdy totiž už v jeho mysli a srdci nemusí existovat nic, o co by mu stálo za to se pohádat.

Nejčastěji proto, že už v našem vztahu přestal vidět budoucnost. Můžeme si to představit jako společnou plavbu v kánoi. Druhý už ví, že plujeme ke smrtícímu jezu, že bychom ho neměli sjíždět, ale mlčí. Mlčí, protože bychom ho stejně nepustili ke slovu, nebo ponížili. Je smířen s tím, že oba prohrajeme. Dělá to už v zoufalství, kdy chce dokázat, že měl pravdu a že to v poslední sekundě uznáme.

To je důvod, proč bychom se měli zajímat i o jiný než svůj pohled.

A dodržovat alespoň 7 základních zákonů hádky ve vztahu.

Jaké ty zákony jsou?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -