Proč dávat dětem malé kapesné

Jsi zlý otec! Nedáš mi to, co jiní tátové běžně dávají! Odejdu z domova!
- Reklama 4 -

Tati, mami, jakou mám pro vás cenu?

Když jsem v magazínu FC ukazoval, jak malé kapesné, oproti spolužákům ve třídě, dostávají děti bohatých Čechů i cizinců, mnohé z vás to překvapilo. To jsou takoví skrblíci? Jak to, že jim nedopřejí nejnovější smartphone, když na něj mají? Jak si pak jejich děti nemají připadat méněcenné? Jaký vztah vůbec mohou mít k tak ošklivým rodičům?

Jsem rodič a dobře vím, že není většího blaha, než vidět štěstí v očích svého dítěte. A není většího utrpení, než vidět své dítě trpět. Ale povězme si upřímně: Když dáme dítěti hodně peněz, povede to (z dlouhodobého pohledu) spíše ke štěstí, nebo spíše k utrpení?

Opravdu peníze dělají šťastnými?

Představte si, že existují lidé, kterým úspěch zamotává hlavu – zvláště když byl dosažen příliš rychle. Můj kamarád Vašek vyhrál první ve Sportce, aniž by na to byl připraven. Zhroutil se, protože uměl naložit s milionem, možná s deseti, ale sto ho dusilo. Bál se, že špatně investuje, že ho někdo okrade, že banka zkrachuje, že… víc se bál, než radoval. Skončil na psychiatrii.

Mé kamarádce Jitce zemřel těžce nemocný manžel. V závěti odkázal značné jmění i svému osmnáctiletému synovi. Ten si za něj koupil silnou motorku, a ještě ten den se na ní zabil.

Ne, peníze nedělají člověka šťastným, pokud s nimi neumí zacházet.

Co nic nestojí, za nic nestojí

To je důležité uvědomění. Podobně jako to, že žádný úspěch nesmí spadnout z nebe. Aby úspěch měl pro člověka hodnotu, musí být vydřený. Hodnota je to, co dostáváme. Proti tomu ale musí být cena. Cena je to, co platíme. Co jsme nemuseli (obrazně řečeno) zaplatit, to pro nás nemá valnou hodnotu.

Pochopit to musejí především děti. Peníze nedostanou zadarmo ani lupiči.

Proč dělat něco pro svůj sen, když přece musí spadnout do klína zadarmo?

Žijeme v takzvané statusové době. Úspěch „musí být vidět“. Rodiče chtějí, aby se jejich dítě necítilo neúspěšně. Proto ho ověšují statusovými věcmi, které křičí: „Já jsem úspěšný.“ Ale ne, dítě není úspěšné, pokud pro získání věci nic nedělá. Naopak, má pocit, že vždycky dostane vše zadarmo. Protože „si to zaslouží“ už tím, že je.

Nové vydání magazínu FC věnuji dnešní ledové době, která zmrazuje základní hodnoty. Ukazuji, jak v ní obstát a neztratit čest. Nezabít duši dítěte.

Kdo efcéčko čte pravidelně, následující body ho nepřekvapí. Finančním vzděláváním dětí se úspěšní lidé, které zpovídám, často zabývají. A mají vzácně shodné názory. Proč tedy dávají svým dětem menší kapesné? Jak jim to vysvětlují? A k čemu takový přístup z dlouhodobého pohledu vede?

Co všechno v dítěti můžeme spálit příliš velkým kapesným?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -