7 aplikací, které usnadňují běhání

Ach, to horko! Okamžik, kdy je pohodlné to zabalit. Ještě, že máš ve sluchátkách KOUČE!

Baví Vás běhání?

Nebo víte, že by Vám běhání prospělo, ale ne vždy se Vám chce?

Nejste sami. Ostatně, proto existují mobilní aplikace nejen pro ty, kteří běhají, ale i pro ty, kteří běhání nemají rádi – a přece potřebují pohyb, a to pravidelně.

Já, už starý a líný pán, je rád využívám. Donutí mě vyběhnout. A když vyběhnu, donutí mě nepřestat. Zpříjemňují běh. Ba dokonce koučují i poté, co doběhnu – například říkají, co si mám teď dát k jídlu.

Venku je nádherně. Co je na čase tedy vyzkoušet, pokud už tyto aplikace ve svých telefonech sami nepoužíváte, respektive nějaké jiné?

Toto jsou moje nejoblíbenější:

Ta chvíle, kdy vybíháš do cílové rovinky olympijského stadiony a tribuny šílí – ve sluchátkách…

C25K. Běhací aplikace je určena – ne, není to žádný paradox! – lidem, kteří neběhají nebo běhání nemají rádi. Vybízí totiž k aktivnímu pohybu někde mezi během a rychlou chůzí, tak aby si i takový člověk vytvářel sílu a energii. Navržený osmitýdenní plán zahrnuje jen tři půlhodinové tréninky týdně. To by se mohlo vtěsnat do každého diáře, ne?

RunGo. Možná to znáte. Běhat tu samou trasu zas a znovu časem nudí a nalézat stále nové tratě ve svém bydlišti není snadné. Tato aplikace obsahuje knihovnu s více než čtyřiceti tisíci oblíbenými trasami po celém světě, což oceníte i tehdy, pokud cestujete a v navštíveném novém městě Vás to svádí vymluvit se: „Tady nebudu běhat, když neznám prostředí.“ Aplikace umožňuje rozšířit knihovnu o vlastní trasu. Stačí prstem vyznačit cestu a program již sám upraví plán.

Human. Spousta aplikací je založena na tom, že Vás nutí udělat alespoň 10 000 kroků denně (proč právě tolik a co tato aktivita vytváří v těle, jsme psali už v magazínu FC). Ano, to lékaři doporučují, jenže vývojáři to pak obchodně zneužívají – vedou Vaše kroky tam, kde mají zadavatele reklamy a promítají Vám jeho nabídky, což Vás může běhání zošklivit. Tato aplikace funguje trochu jinak – časově. Povzbuzuje Vás totiž, abyste se pohybovali alespoň 30 minut denně. Po celý den sleduje Vaši fyzickou aktivitu a má zajímavou funkci, která Vás poměří s dalšími uživateli/lenochy v nejbližším okolí.

Endomondo. Schválně nezmiňuji u aplikací všechny sledovací funkce potřebné k běhání (čas, vzdálenost, rychlost, spálené kalorie), ty jsou dnes samozřejmostí. Tato aplikace má kromě nich společenský rozměr. Můžete se jejím prostřednictvím spojit s kamarády, ať také běhají nebo někde lenoší, a poslat jim peprné zvukové vzkazy, provokovat je právě dosaženým časem nebo jim zaslat gratulaci k jejich nejnovějšímu výkonu.

Díky statistikám víš, které místo na okruhu Ti dá nejvíc zabrat a kde se máš příště pořádně nadechnout.

Aaptiv. Výborný soubor hudebních skladeb, zaměřených na fitness, ale také na běhání. Vyberete si speciálně i při běhání po oválu nebo pásu, zvláštní seznam je určen pro půlmaratony nebo maratony.

Fitso Running and Fitness Coach. Aplikace pro ty, kteří běhají nejen kondičně, ale kvůli snížení váhy. Údaje získané z tréninku (tempo, vzdálenost, čas, spálené kalorie) využívá ke stanovení dietního plánu podle osobního cíle a tělesných potřeb. Obsahuje i stovky receptů na zdravé vaření, doplněných kalorickými tabulkami a nákupním seznamem.

Runtastic. Stanovíte si cíl a aplikace Vám pomáhá v jeho dosažení mnoha pomocníky – vestavěným audiokoučem, hlídačem počasí i časů západu a východu slunce (což snižuje pravděpodobnost, že by Vás při dálkovém běhu zastihl liják nebo tma) nebo hudebním přehrávačem, který se automaticky vypne, jakmile se zastavíte. Specialitou jsou virtuální fanoušci, kteří Vás při náročném běhu (typicky výběhu do kopce) adrenalinově povzbuzují do Vašich sluchátek.

Já mám motivační aplikace rád. Dobře vím, že motivace je jako parfém. Zaúčinkuje, ale rozplyne se. Proto je důležité motivovat/vonět se pravidelně.

Báječné aplikace, které pomáhají se spánkem (klidným usínáním, hlubokým odpočinkem a hlavně příjemným a pozitivním probouzením), doporučuji na straně 99 nového magazínu Business Leaders.

© Petr Casanova