Proč máme problém se rozhodnout aneb Jak si na křižovatkách vybírat správně

Co si také uvědomit ohledně intuice

Řiď se intuicí. Běžná rada. Jenže otázkou je, co pod pojmem intuice vlastně rozumíme. „Já své intuici důvěřuji a mohu se na ni spolehnout. Ale k tomu musím nejprve dát stop falešné intuici, která se za intuici ráda převléká.“

Petra Zárubová doporučuje každé rozhodnutí, pokud to jde, podkládat analýzou situace, tak abychom minimalizovali rizika a ztráty. „A pokud se musíte rozhodovat pod tlakem, kdy nemáte čas ani prostor na analýzy možných následků, je nutné si uvědomit, že emoce mohou a mají být součástí rozhodování, ale ne ty horké. Ten, kdo musí rychle reagovat, potřebuje pro úspěšné rozhodování dobře vycvičenou emoční inteligenci. Člověk totiž nemá dost krve na to, aby v jednom okamžiku uživil naplno rozum i emoce. To znamená, že pokud jsme zrovna emočně rozhození – a je jedno, jestli naštvaní, nebo nadšení –, nebudeme v tu stejnou chvíli nejinteligentnější. Proto doporučuji: Rozhodujte se třeba i rychle a pod tlakem, ale nikdy ne pod vlivem rozbouřených emocí.“

Mimochodem, ty se daří vyplavit hlubokým výdechem.

SEČTENO, PODTRŽENO

1. Pokud máme na rozhodnutí více času, řádově hodiny, dělejme si takzvanou rozhodovací analýzu a nespoléhejme pouze na intuici. To znamená: Zapojme logiku, získejme zpětnou vazbu (třeba od spolupracovníků), shromážděme si co nejvíce informací, zhodnoťme možná rizika, a až poté učiňme konečné rozhodnutí. Teprve pokud se na konci rozhodovací analýzy ocitneme na vážkách, je vhodná chvíle využít svou intuici.

2. Rozhodujeme se s chladnou hlavou, tedy ne v horkých emocích. Na nejdůležitější a největší rozhodnutí se vždy vyspěme. Nejenže ráno budeme čerstvější a odpočatější, ale přes noc se nám některé věci mohou vyjasnit a negativní emoce, které zakalují náš úsudek, vymizí. Raději si kvůli rozhodnutí přivstaňme, než abychom kvůli němu ponocovali.

3. Nebojme se chyb. Nečekejme, že se vše vyřeší samo, nebo to za nás udělá někdo jiný. Žádný učený z nebe nespadl, i lidé kolem nás udělali v životě špatná rozhodnutí. Bez občasného zariskování nedosáhneme úspěchu. Chyby patří k lidskému růstu, neschopnost rozhodnout se ovšem ne.

Máte velké sny nebo vysoké cíle a nevíte, jak se k nim přiblížit? Odpovědi najdete v tištěném magazínu FC. Nové vydání je na toto téma zaměřené.

Pokud se Vaše sny nebo cíle týkají výhradně kariéry nebo podnikání, pomůže Vám náš specializovaný magazín Business Leaders. Ukazuje živé příklady lidí, kteří objevili způsob, jak žít své sny.

Elektronické verze našich magazínů (pro čtení na tabletu nebo v chytrém telefonu) jsou dostupné zde.

© Petr Casanova, Barbora Fialová