Odraz se od DNA aneb Jednoduché mantry, které v krizích dávají sílu

Někdy je lepší nechat střepy být, než se o ně znovu a znovu zraňovat v zoufalé snaze poskládat rozbité dohromady.
- Reklama 4 -

Co v jednom člověku způsobuje, že se zhroutí z malé rány?

A co v druhém člověku způsobuje, že se nezhroutí ani z velké rány?

Zjevně to není ve velikosti rány, která nás zasáhne. Příčina je v nás samotných. V naší hlavě, našich pocitech. Buď ovládneme my je, nebo ony nás.

To, jak uvažujeme o těžkostech, ovlivňuje naši sílu. Být mentálně silný, když se daří, je snadné, k tomu člověk zvláštní námahu nepotřebuje. Proto na každém semináři zdůrazňuji, že naše skutečná síla se projevuje při nepřízni.

To, jak přistupujeme k pracovní komplikaci, dílčímu podnikatelskému neúspěchu, ztrátě důležité osoby, zdravotnímu problému, ovlivňuje naši schopnost vyrovnat se s nimi a překonat je. Jinými slovy: Náš přístup přímo určuje, jak dlouho se sami budeme trápit. Chcete mít silné Já?

Chceme-li mít silné svaly, cvičíme. Totéž platí o našich vnitřních svalech. Co pomáhá zesílit naše myšlení? Užitečným nástrojem je náš vnitřní dialog, schopnost sebemotivace. Protože o tom pravidelně píšu v tištěném magazínu FC, určeném pro všechny, kdo na sobě chtějí pracovat, dnes alespoň čtyři z posilovacích vnitřních vět, jejichž opakování ve chvílích slabosti pomáhá překonávat negativní pocity a myšlenky.

1. mantra: „Mám všechno, co potřebuji ke zvládnutí těžkých chvil“

Garantuji Vám jedno: Všichni jsme silnější, než si o sobě myslíme. Máme vlastnosti, schopnosti a zdroje energie, o nichž nevíme, protože je nepoužíváme.

Aktivujeme je teprve ve chvílích, kdy nám nic jiného nezbývá a my musíme jít na svůj limit. Ostatně, toto je moje oblíbená pasáž z filmu Vzepřít se bohům. Pouštím si ji, kdykoli mám pocit, že něco nedám…

Nemám-li nablízku internet, snažím se praktikovat jednoduché fitness cviky, které zocelují charakter člověka. Toto je jeden z nich.

Prkno vypadá jako klik, s tím rozdílem, že se opíráte o předloktí. V této pozici se nesmíte pohnout. Jen držet. Co nejdéle…

George Hood, světový rekordman, který překonává bolest už od třetí minuty.
George Hood, světový rekordman, který překonává bolest už od třetí minuty.

Neexistuje časový limit, který by člověk nepřekonal. V každém okamžiku je schopen vydržet ještě alespoň jednu sekundu déle.

Na snímku je světový rekordman, skoro šedesátiletý Američan George Hood. Když jsem s ním hovořil, říkal, že bolest cítí pokaždé už od třetí minuty. Od té chvíle se sebou bojuje. Sekundu co sekundu. A takhle vVydržel pět hodin a patnáct minut…

Jak to dokázal? Chtěl slyšet jen hudbu, žádné odpočítávání času. V každém okamžiku se soustředil jen na jedno: Vydržet ještě alespoň chvíli.

„V silách člověka je vždy ujít alespoň jeden krok. Pokyn vzdát se dává mysl. Ta rozhodne: Už nemůžu. Tělo ale vždycky ještě může. Tělo funguje jako dynamo. Z toho, co překoná, je schopno vyrobit si pozitivní energii,“ říká George.

Kdykoli se nám zdá, že více nedokážeme, mluví mysl. Naše tělo má všechno, abychom to, co prožíváme, překonali. Není náhoda, že i v bibli se praví: Bůh nikomu nenaloží větší zátěž, než je schopen unést.

Ano, vždycky je schopen. Jedinou otázkou je, zda je ochoten.

Jak se také vnitřně zocelovat?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama 5 -